Mi okozza a rózsa levelén megjelenő elváltozásokat?

Agrofórum Online

A rózsa és a vadrózsa a kabócák telelőhelyéül szolgál, ezért ezeknek a növényeknek a gyümölcsfáktól való távolabb ültetése is megoldás lehet.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A rózsán egy gyakorta megjelenő kártevő a rózsakabóca (Edwardsiana rosae) kártétele látható. Nagyobb mértékű kártételére és jelenlétére száraz, meleg nyarakon kell felkészülni. Fő tápnövénye a rózsa és a vadrózsa, de ezekről átrepül gyümölcsfákra. Legjobban kedveli az almát és a birset, de a cseresznyét, meggyet, valamint a szilvát is károsíthatja. A kártételt lárváik és imágóik okozzák azzal, hogy a levelek fonáki oldalán szívogatnak, mely szívások helyén a levél színi oldalán sárgás színű pontok keletkeznek. Tömeges előfordulásával a tápnövény jelentős gyengülését okozza, ugyanis klorofillmennyiségét akár 50%-kal is lecsökkentheti.

Évente három nemzedéke van, ezekből egy, az első a rózsán vagy vadrózsán, a második és a harmadik almán és birsen fejlődik ki a nyár folyamán. Tojás alakban telel a rózsa- és a vadrózsahajtások bőrszövetébe helyezve. Nyár végén a rózsakabóca elhagyja a gyümölcsfákat és visszarepül a rózsára. A rózsahajtás bőrszövetét a nőstény tojásrakás céljából tojócsövével félhold alakban felvágja, majd akár nyolc tojást is belehelyezhet. A tojások elsősorban az egyéves hajtásokban találhatók. Az első nemzedék május végére, június elejére kifejlődött imágói 5–6 napig még a fiatal rózsaleveleken szívogatnak, majd átrepülnek az alma- vagy birsfákra. A második nemzedék az alma és birs levélereibe rakja petéit. E nemzedék lárvái június második felében kezdenek előbújni. A harmadik nemzedék szintén az almán és birsen fejlődik, imágói augusztus végén megkezdik visszarepülésüket a rózsákra, ahol még hosszabb ideig élnek.

A rózsa és a vadrózsa a kabócák telelőhelyéül szolgál, ezért ezeknek a növényeknek a gyümölcsfáktól való távolabb ültetése is megoldás lehet. A rózsa szakszerű metszése, vagyis hajtásainak kora tavaszi levágása és elégetése is sok telelő tojás pusztulását okozza. Kémiai védekezést tavasszal a fiatal lárvák ellen a rózsán, nyáron pedig az almán és birsen lehet elvégezni pl. lambda-cihalotrin, deltametrin hatóanyagú készítményekkel.

Szükséges a rózsát rovarölő szerrel permetezni?

2023. július 18. 04:36

Kell a kerti rózsát rovarölő szerrel permetezni?

A szőregi rózsák akár negyven évig is elélnek

2022. augusztus 2. 13:16

Szőreg hazánk egyetlen rózsatőtermesztő tájkörzete, ez többek között azt jelenti, hogy évente több millió rózsatő nevelkedik itt.

Hogyan trágyázzuk ősszel a rózsát, hogy gyönyörű virágokat hozzon?

2023. szeptember 21. 14:10

A rózsáknak három fő makrotápanyagra van szükségük – nitrogénre (N) a lombozat növekedéséhez, foszforra (P) a gyökérnövekedéshez és káliumra (K) a virágképzéshez –, valamint különböző mikrotápanyagokra, köztük vasra, kalciumra és magnéziumra.

Hogyan kell gondozni a szobarózsát?

2021. február 17. 12:44

Többször kaptam ajándékba szobarózsát, de még soha nem sikerült hosszabb ideig életben tartanom. Hogyan gondozzam annak érdekében, hogy sokáig megtarthassam?