25℃ 14℃
április 18. Andrea, Ilma, Apolló, Aladár

Mi okozza a szőlő levelén kialakuló vékony, fehéres színű járatokat?

Agrofórum Online

Mi okozza a szőlő levelén kialakuló vékony, fehéres színű járatokat? Várom válaszukat! Köszönöm!

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos 

Kedves Kérdező!

A kígyóaknás ezüstmoly (Lyonetia clerckella) a gyümölcsféléken is gyakorta megjelenő aknázómolyfajok közé tartozik, viszont jelentős kártételt ritkán okoz. Leggyakrabban almán, körtén, birsen, szilván, cseresznyén, meggyen fordul elő, de megtalálható berkenyén, naspolyán, szelídgesztenyén, madárbirsen, galagonyán, valamint a szőlőn is. A kialakult kártételt, vagyis az igen hosszú akár 10 cm hosszúságú, kanyargós aknákat a levélen a lárvája készíti.

Az aknák általában a főér mellől indulnak és számos fordulatot követően kígyózó lefutásúak. Az akna kezdetben nagyon vékony, a hernyó fejlődésével egyre szélesedik, de végig keskeny marad. A járat saját magát, illetve ha egy levélen több akna is előfordul, azok egymást is keresztezhetik. Károsítása során a levél alsó és felső epidermisze is sértetlen marad, ezáltal a keletkező kígyózó akna áttetsző. Az akna közepén fekete csík is megfigyelhető, ami a hernyó ürüléke.

Magyarországon évente 3 nemzedéke fejlődik ki. Az imágó telel át védett helyeken, pl. kéregrepedésekben, sebzési felületeken. Az első nemzedék imágói június végén, júliusban, a másodiké augusztusban, a harmadiké szeptember-októberben rajzanak. Tömegszaporodását az enyhe tél, a korai kitavaszodás és a hosszú, meleg ősz segíti elő. Az imágók rajzása feromoncsapdával nyomon követhető. A csapdázás megkezdésének javasolt időpontja április eleje. Általában, ha a fogás nem haladja meg a százat 4 naponta, kémiai védekezésre nincsen szükség. Nagyobb fogás esetében viszont érdemes környezetkímélő szerrel permetezni, ezáltal ugyanis természetes ellenségeit, a fürkészdarazsakat is kímélhetjük.

A környezetkímélő, szelektív Bacillus thuringiensis ssp. kurstaki mikrobiológiai készítmény a fiatal molylárvák esetében használható fel megfelelő hatékonysággal. A szőlőnél nem csak az aknázómolyok, hanem a szőlőmoly ellen is hatékonyan alkalmazható készítmény. Erős fertőzésnél és elhúzódó rajzáskor a kezelés nagyobb dózisú megismétlése ajánlott. Felhasználásához továbbá tapadásfokozó hozzáadása is javasolt.

Támad a monília, a tafrina - veszélyben a gyümölcsösök

2019. május 28. 08:30

A korábbi hetek csapadékos időjárása kedvezően hatott a kertészeti növénykultúrák állapotára, bár a fejlődésben szerzett korábbi lépéselőny a hűvösebb idő miatt elveszett. A mostani fenológiai állapot a sokéves átlagot idézi. Növényegészségügyi szempontból fokozott figyelmet érdemelnek a kártevők és a betegségek egyaránt.

Tokaji sanzon

2021. november 22. 05:36

Rácz Erika borásszal, a SanzonTokaj tulajdonosával beszélgettünk.

Jó mostanság szőlésznek lenni!

2018. november 15. 05:38

A francia mezőgazdasági tárca friss jelentése szerint a burgundi és a beaujolais régióban a termés 21 százalékos növekedést mutat az előző évhez képest, és az újbor várható mennyisége megközelíti a 2,7 millió hektolitert.

D, mint Dubicz, M, mint Mátra

2022. február 23. 04:36

A Mátrai borvidék hazánk második legnagyobb bortermelő vidéke. Kevesen tudják, de többezer éves múltra tekinthet vissza. A XX. századig a szőlőművelés, borkészítés volt ezen a környéken a legfontosabb tevékenység, ám a II. világháborút követő időszakban úgy vélték a döntéshozók, hogy a legjobb, ami ezzel a vidékkel történhet az, ha ipari terület lesz. Mindez érthetően kevéssé kedvezett a borkultúrának. Mint ahogy az sem, hogy mind a Rákosi-, mind a Kádár-korszakban a Mátrai borvidéket az Egri borvidék részeként kezelték, és az itt termelt szőlő egri borként került forgalomba.