Mi okozza a tűztövis bogyóinak feketedését, repedezését?

Agrofórum Online

Tűztövisbokrok bogyói tönkrementek, elfeketedtek és repedezettekké váltak. Már tavaly is hasonlóan néztek ki ősszel. Mi okozza ezt a betegséget, meg tudom előzni?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A tűztövisfajoknak (Pyracantha sp.) leggyakoribb betegsége, a varasodás támadta meg díszbokrait. A Venturia inaequalis f. sp. pyracanthae gomba fertőzéséről van szó. Közeli rokona az alma varasodását előidéző gombának, életmódja, tünetei is az alma varasodás betegségéhez hasonló.

A tűztövis varasodás kórokozója még fertőzheti és megbetegítheti a japánbirs (Eriobotyra) és a naspolya (Mespilus) növényeket is.

Tűztövisbokrokon a virágzatot, a leveleket és a terméseket fertőzi meg, tavasztól őszig jelen van az állományban. Levélzeten sötét foltokat okoz, következtében a levelek lehullanak, a bokor hamar elveszti levélzetét, felkopaszodik. A fertőzött virágzat összezsugorodik, megfeketedik, elhal, nem fejleszt terméseket. A megfertőzött termés torzult, felülete barnán keményedik, feketés gombabevonat is fedheti. Gyakran repedezett a felszíne.

Súlyos varasodás-kártétel tűztövis bogyóin
Súlyos varasodás-kártétel tűztövis bogyóin

Hajtásfertőzés esetén fekete színű elhalást idéz elő. Varasodás okozta hajtáselhalás hasonló, nehezen elkülöníthető a sokkal veszélyesebb tűzelhalás okozta (erwíniás) elhalástól, ami gyors lefolyású betegség. A varasodást okozó gomba a nedves, párás körülményeket kedveli, amikor hosszabb ideig nem száradnak fel a levelek.

A tűztövis varasodás betegsége elleni védekezést az alapvető higiéniai szabályok betartására kell alapozni.

  • A foltos, lehullott levelek ne maradjanak a bokor alatt a talaj felszínén, azokat folyamatosan ajánlott összegyűjteni, onnan fertőzi vissza a gomba a lombot!
  • Az elhalt, beteg hajtások megjelenésük elején történő levágásukkal a továbbfertőzés csökkenthető. Az eltávolított hajtásokat ne komposztáljuk az esetleges tűzelhalás jelenléte miatt, azokat zsákba helyezve távolítsuk el, semmisítsük meg! A károsodott termések levágása is célszerű a továbbterjedés lassítása céljából.
  • A bokrok alatt a talajon nem előnyös a gyomok meghagyása, a magas lombjuk folyamatosan párás körülményeket biztosít, ami a varasodást előidéző gomba csírázását, a fertőzését segíti. Az erős gyomok a bokrok tápanyagát is elvonják, felélik azt, a bokrok konkurenseivé válnak.
  • Előnyös a bokrok leveleinek eső utáni gyors felszáradása. Telepítéskor olyan helyet válasszunk számára, ahol a megfelelő légmozgás adott! A sűrű bokor metszésével segíthető a lomb átszellőzése. Esőztető öntözése helyett közvetlenül talajra juttassuk ki az öntözővizet, pl. csepegtető öntözési mód!
  • Erős levél- és bogyófertőzés esetén gombaölő szeres permetezés is indokolt, erre a célra az alma és körte varasodáshoz ajánlott szerek mind alkalmasak, hatásosak. Bármilyen tapadásfokozó adalék anyag segíti a hatás kifejtését, permetezőszer oldatához javasolt használata.

Napraforgó: a védelem minden eszközére szükség van!

2023. június 2. 06:34

Integrált növényvédelemmel lehet sikeres a védekezés a komoly terméskiesést, és ezzel jövedelemcsökkenést okozó betegségek ellen.

Védelem és stimulálás egy menetben!

2020. május 8. 08:57

A 2020-as mezőgazdasági szezon jelen aktualitása a kifejezetten száraz tavasz. Ezen időjárási körülmény okozta megnövekedett stressz-szint a növényekben egy negatív folyamatot indít el.

Miként lehet ifjítani a cseresznyefát?

2022. december 1. 04:37

Cseresznyefa ifjításával kapcsolatban szeretnék tanácsot kérni! Mi a teendő általánosságban?

Kalászvédelem – mire figyeljünk az idei évben?

2022. május 3. 10:37

A kalászos kultúrákban az input ráfordítások legnagyobb megtérülését a gombaölőszeres kezelések biztosítják.