Mi rághat lyukakat a szamóca termésébe?

Agrofórum Online

Bosszantó jelenséget tapasztaltam idén a házikertemben, valami nagyobb lyukakat rág a szamóca terméseibe. Mi okozhatja ezt a kártételt?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A bőségesebb mennyiségű csapadék hatására sajnos a csigák egyre nagyobb számban vannak jelen a kertekben. A csigáknak számos termesztett növényünk szolgál táplálékul, legyen az akár zöldség vagy dísznövény, azok különböző részeinek megrágásával nagy károkat tudnak okozni. Nemcsak rágásnyomaikat, hanem ürüléküket, valamint nyálkájukat egyaránt megtalálhatjuk utánuk, azzal is szennyezve terméseinket. A szamóca esetében, általában kisebb méretű bemélyedések jelzik táplálkozásukat, de akár az egész gyümölcsöt is elfogyaszthatják. Az ellenük való védekezés nem mindig egyszerű, viszont számos házi praktika létezik. Érdemes lehet akár többféle módszert is kipróbálni, hiszen nem mindenkinek ugyanaz a módszer válik be.

Vállalkozó kedvűek a kissé nedvesebb reggeli és esti órákban akár kézzel történő összegyűjtésükre is hagyatkozhatnak. Vannak, akik a terület hamuval, tojáshéjjal, műtrágyával vagy kávézaccal stb. történő leszórását részesítik előnyben, esetleg földbe leásott sörcsapdákat készítve okozzák fulladásukat. A csalogató növények ültetése (pl. büdöske) egyaránt egy lehetőség, mellyel célunk, hogy az adott növényt, ne pedig termesztett növényeinket rágcsálják meg nem várt látogatóink. 

E praktikák mellett, a kereskedelemben beszerezhető továbbá természetes ásványi anyagokból, szepiolit szilikátból álló, ezáltal biotermesztésben is felhasználható csigaölő szer. Nedvszívó képessége kiváló, ezért a védeni kívánt terület köré 3-4 cm-es sávban ajánlott a szert kijuttatni, mely által egy erősen száraz felület jön létre, így téve a csigák számára átjárhatatlanná a területet. Csapadékosabb időszakban akár kétheti gyakorisággal is alkalmazható, míg szárazabb időjárás esetén elegendő lehet akár havonta egyszer kijuttatása. Egyéb csigaölő készítmények kiskerti tulajdonosok számára már nem állnak rendelkezésre. A parazita fonálférgeket tartalmazó készítmény engedélye ez év tavaszán járt le, míg a metaldehid tartalmú készítmények felhasználása már 2021-től szigorodott, jelenleg már a II. forgalmi kategóriába tartoznak.

Így termelnek szezonon kívül szamócát

2024. január 21. 14:10

Régóta lehet tudni, hogy a robotoknak, az automatizálásnak és a mesterséges intelligenciának köszönhetően a mezőgazdaság területén ugrásszerű fejlődés várható.

Mitől lett fehéres bevonat a szamóca levelein és bogyóin?

2023. május 2. 04:36

Szamócák levelén fehéres bevonat jelent meg, sajnos a bogyókon is. Korábbi években nem találkoztam vele. Féltem a termést. Mi lehet ez, mit tegyek, tehetek ellene?

Földieper: évek óta változatlan árat fizetnek a kereskedők a termesztőknek

2024. május 14. 11:10

A felvásárlási árak 3-4 éve változatlanok, az epret továbbra is nagy mennyiségben 1500 forintért veszik a kereskedők.

Drágán mérik majd a magyar szamócát? Egy biztos, jó termés várható idén

2024. április 25. 16:40

A virágzás, kötődés megfelelő volt, jóllehet az elmúlt napok éjszakai lehűlései okoztak kisebb fagykárosodásokat a szabadföldi ültetvényekben.