Mi rághat lyukakat a szamóca termésébe?

Mi rághat lyukakat a szamóca termésébe?

Agrofórum Online

Bosszantó jelenséget tapasztaltam idén a házikertemben, valami nagyobb lyukakat rág a szamóca terméseibe. Mi okozhatja ezt a kártételt?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A bőségesebb mennyiségű csapadék hatására sajnos a csigák egyre nagyobb számban vannak jelen a kertekben. A csigáknak számos termesztett növényünk szolgál táplálékul, legyen az akár zöldség vagy dísznövény, azok különböző részeinek megrágásával nagy károkat tudnak okozni. Nemcsak rágásnyomaikat, hanem ürüléküket, valamint nyálkájukat egyaránt megtalálhatjuk utánuk, azzal is szennyezve terméseinket. A szamóca esetében, általában kisebb méretű bemélyedések jelzik táplálkozásukat, de akár az egész gyümölcsöt is elfogyaszthatják. Az ellenük való védekezés nem mindig egyszerű, viszont számos házi praktika létezik. Érdemes lehet akár többféle módszert is kipróbálni, hiszen nem mindenkinek ugyanaz a módszer válik be.

Vállalkozó kedvűek a kissé nedvesebb reggeli és esti órákban akár kézzel történő összegyűjtésükre is hagyatkozhatnak. Vannak, akik a terület hamuval, tojáshéjjal, műtrágyával vagy kávézaccal stb. történő leszórását részesítik előnyben, esetleg földbe leásott sörcsapdákat készítve okozzák fulladásukat. A csalogató növények ültetése (pl. büdöske) egyaránt egy lehetőség, mellyel célunk, hogy az adott növényt, ne pedig termesztett növényeinket rágcsálják meg nem várt látogatóink. 

E praktikák mellett, a kereskedelemben beszerezhető továbbá természetes ásványi anyagokból, szepiolit szilikátból álló, ezáltal biotermesztésben is felhasználható csigaölő szer. Nedvszívó képessége kiváló, ezért a védeni kívánt terület köré 3-4 cm-es sávban ajánlott a szert kijuttatni, mely által egy erősen száraz felület jön létre, így téve a csigák számára átjárhatatlanná a területet. Csapadékosabb időszakban akár kétheti gyakorisággal is alkalmazható, míg szárazabb időjárás esetén elegendő lehet akár havonta egyszer kijuttatása. Egyéb csigaölő készítmények kiskerti tulajdonosok számára már nem állnak rendelkezésre. A parazita fonálférgeket tartalmazó készítmény engedélye ez év tavaszán járt le, míg a metaldehid tartalmú készítmények felhasználása már 2021-től szigorodott, jelenleg már a II. forgalmi kategóriába tartoznak.

Gyümölcsöző volt az idei év? - évértékelés dr. Apáti Ferenccel, a FruitVeb alelnökével

2018. október 25. 03:48

Magyarországon a 2018. évi gyümölcstermés fajonként változóan, de mennyiségileg összességében jól alakult: a jelentősebb gyümölcsfajok közül jó vagy kifejezetten jó termést realizáltunk a cseresznye, meggy, szilva, bodza, alma és körte esetében

Szamóca: palántázási tippek magaságyáshoz

2021. április 26. 13:17

A szabadföldben nevelt szamócák lassan virágba borulnak, viszont sok indán keresztül lehet zsúfolásig telt már a magaságyásunk. Mit lehet ilyenkor tenni?

Lassult a spanyol szamócatermesztés

2020. február 7. 09:47

A januári terméscsökkenés alacsonyabb piaci kereslettel párosult, ami karácsony után indult. Január ugyanis jellemzően gyenge hónap a szamócaértékesítésben.

Mit csináljak a túl korán megérkezett szamócapalántákkal?

2023. március 4. 04:36

Rendelt cserepes szamócapalántáim már most megérkeztek. Mit lehet ezzel most csinálni? Jelenleg fátyolfóliával takarom. Cserépben lesznek, de még szerintem korai kihelyezni, kiültetni.