Mi rághatja meg az almák felületét?

Agrofórum Online

Érőfélben lévő almáimnak felületén több helyen vannak rágásnyomok, az almák belseje viszont egészséges. Mi okozhatja a problémát?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

Nagy valószínűséggel az almailonca lárváinak károsítása látható a termések felületén. Az almailonca egy két nemzedékes kártevő, melynek második nemzedékéből származó hernyói táplálkozásuk során a gyümölcs héján lyukszerű rágást hagynak maguk után, de akár kissé mélyebben, a gyümölcs húsába is berághatnak. Rágásuk során viszont nem érik el a magházat, az leginkább a termés felületére korlátozódik. A termésbe, egészen a magrészig behatoló rágásért már az almamoly lárvái tehetők felelőssé. Az almailonca első, azaz tavaszi nemzedékének hernyói a még kisebb gyümölcsök belsejébe is képesek berágni, viszont ezt a termés még kinövi, ezáltal pedig sokszor deformált és torz lesz. A tavaszi nemzedék további kártétele a rügyek kirágásában is megmutatkozhat, valamint a levelek összeszövésében és azok megrágásában egyaránt. Nyári nemzedéke a gyümölcskártétel mellett ugyancsak nagyobb lyukakat képes rágni az általa összeszőtt levelekre is. A második nemzedék hernyóinak kártétele leginkább augusztus végére, szeptember elejére tehető, majd fejlettebb lárvakorban már táplálkozásukat befejezik és telelőre vonulnak.

Az almailonca nemcsak az almafák, hanem a legtöbb gyümölcsfaj kártevője is lehet, jelentős károkat a körte esetében, de az őszibarackon, kajszin és a bogyósokon is tud okozni. Tavasszal a telelésből előbújó hernyókat szemrevételezés alapján, a megrágott és összesodort levelek alapján tudjuk észlelni, így a védekezés szükségességét megítélni. Első nemzedékének rajzása május végére, július elejére tehető, míg második nemzedékének csúcsrajzása általában augusztusban van. Erősebb felszaporodásukra főként a meleg és páradús körülmények megléte esetén kell számítanunk.

A kártevő jelenléte és rajzásának dinamikája feromoncsapdával követhető nyomon. A permetezést pedig érdemes a kelő lárvák ellen irányítani, így károsításukat megelőzni. Kémiai védekezésre felhasználhatók az acetamiprid és a lambda-cihalotrin hatóanyagok, melyek az almamoly elleni védekezésben is alkalmazhatók. A kártevő molyok ellen a Bacillus thuringiensis ssp. kurstaki hatóanyagú mikrobiológiai készítmény is felhasználható, mely szelektív hatása mellett környezetkímélő módszernek is tekinthető.

Mi károsítja már az almafákat?

2020. április 20. 07:54

O. Kitti kérdése: Segítséget szeretnék kérni, hogy a mellékelt képen látható almafa levelén milyen tünet vagy elváltozás észlelhető? Lemosó permetezésen kívül mást nem kapott, és a több almafa közül csak az egyik fán jelentkezik levélelváltozás.

Tarra rágott bokrok: még rajzik a puszpángmoly

2018. szeptember 19. 10:15

Az elmúlt hét időjárását a csendes, nyugodt nyárvégi napok jellemezték. Eső nem hullott, így semmi sem zavarta a betakarítási és talaj előkészítési munkákat. Az alma és a körte szüretelése javában tart, a szőlőé pedig a finiséhez közelít.

Milyen növényvédő szereket használhatunk az almánál varasodás és lisztharmat ellen?

2024. június 26. 04:36

Milyen növényvédő szereket használhatok kiskertben alma varasodása és lisztharmat betegsége ellen?

Milyen kártevő van az almafámon, hogyan tudok tőlük megszabadulni?

2020. július 31. 07:20

Almafámon fehér, vatta szerű telepek jelentek meg a friss hajtásokon. Milyen károsító lehet ez és hogy kell védekeznem ellene?