Miért barnulnak a babérmeggy levelei?

Agrofórum Online

Milyen igényei vannak a babérmeggynek? Miért barnulnak el a babérmeggy levelei?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A babérmeggy (Prunus laurocerasus) egy rendkívül népszerű dísz- és sövénynövényünk. Alapvetően nincsenek nagy igényei a talajjal szemben, szinte bármilyen helyen megél, napsütésben vagy árnyékban, nagyobb fák aljában. Nem érzi jól magát azonban a különösen nedves és rosszul szellőző, tömődött talajon, hiszen gyökerei mélyre hatolnak. A víz okozta talajtömörödés gyakran kiváltja a növények hervadását, leveleik lehullását. A tömörödés megszüntetése érdekében a talaj lazításával orvosolható a probléma, valamint durvaszemű homok talajba keverésével a tartós lazaság megőrizhető.

Egyedei könnyen nőnek teljes napfényben jó vízellátás mellett, szárazabb talajokon azonban árnyékos helyet kell kapnia, különben erős napfényben fennáll a levelek napégésének veszélye. Ekkor a levél nem teljes felületén, hanem csak azokon a részeken sárgul és szárad, melyek különösen ki vannak téve a napfénynek. Téli visszafagyás esetében viszont gyakran egész ágrészek sárgulása és kiszáradása tapasztalható.

Szépen zöldellő babérmeggy

A babérmeggy valójában meglehetősen szárazságtűrő, és meglepően sokáig bírja még a szárazabb homoktalajokon is, de a szárazságstressz első tünetei sárguló levelek formájában megmutatkozhatnak. A kemény levelek lassabban reagálnak a szárazságra, mint a lombhullató fák és cserjék, ezért az aszály okozta stressz gyakran csak akkor válik láthatóvá, amikor a vízellátása már régen normalizálódott. Különösen száraz nyarak után számíthatunk ilyen jellegű tünetekre. Ennek elkerülése érdekében a növények tövi részének levelekkel, mulccsal vagy más szerves anyagokkal való takarása ajánlatos lehet.

A sárga színű levelek tápanyaghiányra is utalhatnak, amennyiben a levélerek is sárgák, ennek oka általában a nitrogénhiány, de ha a levélerek zöldek és élesen elhatárolódnak, akkor inkább vashiány állhat fent. Mindkettő könnyen orvosolható megfelelő, gyors hatású lombtrágyával, bár a vashiány oka lehet a talaj magas pH-értéke és tömörödöttsége egyaránt. Érdemes a tápanyaghiányok kiküszöbölése érdekében minden tavasszal komposztot vagy műtrágyát biztosítani a babérmeggynek, ezzel minden fontos tápanyaggal jól el lesz látva.

A sérült részek levágásával, lemetszésével általában jól orvosolható a már kialakult száradás, hiszen egyedei rendkívüli módon képesek a regenerálódásra, sőt problémamentesen kihajthat akár a több éves ágakból egyaránt.

Miként gondozzuk nyáron a szobanövényeket?

2024. július 14. 04:37

Kérem segítségüket! Hogyan gondozzam általánosságban nyáron a szobanövényeket? Köszönöm.

Mi okozza nagyméretű, világos foltok kialakulását a paprikán?

2023. szeptember 3. 10:39

Segítségüket kérem a paprikabogyókon megjelent világos színű, nagyméretű foltokkal kapcsolatban! Eddig ilyen jelenséget nem tapasztaltam. Mi okozza a képeken látható tünetet a paprikán?

Sok a beteg, károsított diófa - napégés, almamoly és nyugati dióburoklégy okozzák a legtöbb problémát

2019. szeptember 11. 10:10

Növényvédelmi szempontból az esős időjárás és a tartós harmatképződés elősegíti a kórokozók egy részének fejlődését, de még számos kártevő is képes károkat okozni.

A szabadföldön termesztett paradicsom hiánybetegségei és élettani károsodásai

2019. augusztus 15. 04:36

Miért fontos a hiánybetegségek és élettani károsodások ismerete? Mik lehetnek a kiváltó tényezők? Hogyan jelentkezhetnek a szabadföldön termesztett paradicsomon a talaj- és időjárási tényezőkből, valamint a tápanyag-ellátásból adódó károsodások?