Miért érdemes összegyűjteni a lehullott lombot a kertben?

Agrofórum Online

R. Éva kérdése: Kertemben többféle gyümölcsfa található, érdemes-e a lombot összegyűjtenem és megsemmisítenem? Kisebb lesz így a következő évi megbetegedés?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Több olyan gyümölcstermő növényt fertőző kórokozó okoz komoly növényvédelmi problémát minden évben, melyek fertőzésének elindítói a lehullott levelek. A legfontosabbak e kórokozók közül az almafa varasodását, a cseresznye és meggy blumeriellás levélfoltosságát, a szilva polisztigmás levélfoltosságát, a kajszi és a dió gnomóniás levélbetegségét okozók. Ellenük tehát egyrészt az őszi levelek összegyűjtésével, elégetésével vagy komposztálásával védekezhetünk. További lehetőség még a lehullott lomb talajba forgatása és bomlásának elősegítése is. A körtevarasodás kórokozója a leveleken kívül a varas vesszőkben is képes áttelni, ezért a lomb megsemmisítése mellett, a beteg fás részek levágása és elégetése is a terjedését korlátozza. Az őszibarack tafrinás betegsége esetében a fertőzés forrása a vesszők és vázágak, ugyanis a beteg levelek már a nyár folyamán elrothadnak, azok így nem okoznak gondot a betegség továbbterjesztésében.

Nemcsak a lehullott lomb, hanem a lehullott és fán maradt termések, beteg fás részek is szerepet játszhatnak a kórokozók terjesztésében. A csonthéjasok moníliás hajtás- és virágszáradása évről évre visszatérő gondot okoz a csonthéjasok termesztésében. A betegség továbbterjedésének akadályozása a beteg fás részek és gyümölcsmúmiák eltávolításával csökkenthető. A múmiák eltávolítása a moníliás gyümölcsrothadás ellen is hatékony védekezési módszer. A beteg vesszők eltávolítása a tűzelhalás okozta betegség esetében is fontos. A megfeketedett leveleket tartalmazó, pásztorbotszerűen visszahajló végű hajtásokban és felületükön is fennmaradhat a baktérium. Az ilyen hajtásokat a fertőzött részek alatt legalább 30-50 cm-es, egészségesnek tűnő darabbal együtt szükséges eltávolítani.

Mindezek mellett, a fás részeken fennmaradó kórokozók elleni védelem miatt fontos az őszi lemosó permetezés elvégzése is. Az elhúzódó ősz, az enyhe tél kedvez a károsítók áttelelésének és felszaporodásának. Egyik leghatékonyabb megelőzési módja e kezelések alkalmazása. A permetezések célja a gyümölcsfák és szőlőtőkék fás részein, kéregén, rügyek felületén megtapadt kórokozók szaporító képleteinek elpusztítása, a kártevők áttelelő alakjainak gyérítése.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: továbbra is tart az almamoly rajzása

2023. július 28. 17:40

A lehullott gyümölcsök egy része almamollyal is fertőzött, melynek a rajzása továbbra is tart, bár a lepkék repülése most enyhén csökkenő tendenciát mutat. A levélaknázó molyok repülése szintén tart, de ez is csökkenő tendenciájú.

Meg lehet-e előzni a pincében raktározott gyümölcsök romlását?

2022. november 15. 04:36

Kertemből származó almám, körtém és birseim vannak rekeszekben betárolva a pincében. Meg lehet-e előzni a pincében raktározott gyümölcsök romlását? Ha igen, hogyan?

Erősödött a fekete cseresznye levéltetű fertőzése

2020. június 4. 04:36

A cseresznye fekete levéltetve újabb hajtásokon jelentkezett, így erősödött a fertőzés, a szívogatástól torzulnak a hajtásvégi levelek, a környező gyümölcsökön pedig megtelepedett a korompenész a mézharmat kiválasztás miatt.

Lisztharmat, tűzelhalás, varasodás - Ezek ellen is védekezni kell a napokban

2018. július 5. 20:01

Szőlőben a fürtök záródása miatt fontos a mostani védekezés, főként a lisztharmat ellen, de a fiatal hajtásokon újabb peronoszpórás olajfoltok jelentek meg.