Miért érdemes összegyűjteni a lehullott lombot a kertben?

Agrofórum Online

R. Éva kérdése: Kertemben többféle gyümölcsfa található, érdemes-e a lombot összegyűjtenem és megsemmisítenem? Kisebb lesz így a következő évi megbetegedés?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Több olyan gyümölcstermő növényt fertőző kórokozó okoz komoly növényvédelmi problémát minden évben, melyek fertőzésének elindítói a lehullott levelek. A legfontosabbak e kórokozók közül az almafa varasodását, a cseresznye és meggy blumeriellás levélfoltosságát, a szilva polisztigmás levélfoltosságát, a kajszi és a dió gnomóniás levélbetegségét okozók. Ellenük tehát egyrészt az őszi levelek összegyűjtésével, elégetésével vagy komposztálásával védekezhetünk. További lehetőség még a lehullott lomb talajba forgatása és bomlásának elősegítése is. A körtevarasodás kórokozója a leveleken kívül a varas vesszőkben is képes áttelni, ezért a lomb megsemmisítése mellett, a beteg fás részek levágása és elégetése is a terjedését korlátozza. Az őszibarack tafrinás betegsége esetében a fertőzés forrása a vesszők és vázágak, ugyanis a beteg levelek már a nyár folyamán elrothadnak, azok így nem okoznak gondot a betegség továbbterjesztésében.

Nemcsak a lehullott lomb, hanem a lehullott és fán maradt termések, beteg fás részek is szerepet játszhatnak a kórokozók terjesztésében. A csonthéjasok moníliás hajtás- és virágszáradása évről évre visszatérő gondot okoz a csonthéjasok termesztésében. A betegség továbbterjedésének akadályozása a beteg fás részek és gyümölcsmúmiák eltávolításával csökkenthető. A múmiák eltávolítása a moníliás gyümölcsrothadás ellen is hatékony védekezési módszer. A beteg vesszők eltávolítása a tűzelhalás okozta betegség esetében is fontos. A megfeketedett leveleket tartalmazó, pásztorbotszerűen visszahajló végű hajtásokban és felületükön is fennmaradhat a baktérium. Az ilyen hajtásokat a fertőzött részek alatt legalább 30-50 cm-es, egészségesnek tűnő darabbal együtt szükséges eltávolítani.

Mindezek mellett, a fás részeken fennmaradó kórokozók elleni védelem miatt fontos az őszi lemosó permetezés elvégzése is. Az elhúzódó ősz, az enyhe tél kedvez a károsítók áttelelésének és felszaporodásának. Egyik leghatékonyabb megelőzési módja e kezelések alkalmazása. A permetezések célja a gyümölcsfák és szőlőtőkék fás részein, kéregén, rügyek felületén megtapadt kórokozók szaporító képleteinek elpusztítása, a kártevők áttelelő alakjainak gyérítése.

Töretlenül terjeszkedik az almafa vértetű

2020. június 25. 04:36

Az almafa vértetű a dús lombozat védelmében folyamatosan terjeszkedik a vesszőkön és a hajtásokon. A szívogatás nyomán, a fiatal vesszőkön sejtburjánzás indul el, amit a viaszbevonat most még eltakar.

A rendkívüli időjárás növényvédelmi következményei

2023. augusztus 8. 05:37

A rendkívül sok csapadék óhatatlanul segíti egyes kórokozók szaporodását. Vízre gyakorlatilag valamennyi, a gombák közé tartozó kórokozónak szüksége van a szaporodáshoz.

Hányszor kell permetezni az almafákat?

2020. március 25. 04:36

Sz. Kálmán kérdése: Hányszor, és mikor kell permetezni az almafákat? Mik a legjelentősebb betegségei és kártevői?

Szép lett volna az alma, de varasodik! Mit tehetek a betegség ellen?

2018. július 18. 09:03

F. Géza kérdése: A varasodás minden évben jelentős almáimon. Hogyan őrizhetem meg a termések épségét?