18℃ 7℃
április 3. Buda, Richárd, Hóvirág, Indira

Miért gond a fák idő előtti lombhullása?

Agrofórum Online

Kérem tájékoztatásukat arról, hogy milyen problémát okozhat a fák korai lombhullása?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A fák idő előtti lombhullása egyes esetekben már nyár közepén elkezdődhet, mely nem a természetes lombhullási folyamat része. Bármi okból is történik meg egy fa – legyen szó akár gyümölcsfáról, akár díszfáról – idő előtti lombhullása, minden esetben rossz hatással van fejlődésükre, kondíciójukra. A teljes mértékben lombjukat vesztett fák esetében ugyanis leáll a fotoszintézis, így nem tudnak asszimilátumokat előállítani, melyek a vesszőkbe és rügyekbe raktározódnának. A kisebb mennyiségű lombbal rendelkező fák fotoszintézise teljesen ugyan nem áll le, de olyan nagy mennyiségben nem képesek fotoszintézisre, mely az egész fa ellátását megfelelően kielégítené. Az ilyen fáknak romlik a stressztűrő képessége, faggyal szembeni ellenálló képessége, valamint többek között a rügydifferenciálódásukra, termőképességükre is negatív hatással van leveleik elvesztése. Az idő előtti lombhullás számos okból megtörténhet, abiotikus és biotikus tényezők hatására egyaránt. 

Az abiotikus tényezők közül az ebben az évben is tapasztalt csapadékhiány most gyakran kiválthatta e tünetet a fákon. A vízhiány és aszály következtében először is az idősebb levelek hullnak le, a hajtások alsó része felkopaszodik. A vízhiány nemcsak kiszáradáshoz, hanem a tápanyagok hiányához is vezethet, hiszen száraz talajból ezek felvétele sem lehetséges. A tápanyagok esetében a súlyos cinkhiány az, mely korai lombhullást válthat ki.

A biotikus tényezők közül kórokozók, de kártevők is okozhatnak korai lombvesztést. Az egyik legismertebb kártevők általi lombhullás a vadgesztenyén károsító vadgesztenye aknázómoly károsítása miatt alakul ki. A gyümölcskultúrákban főként kórokozók jelenléte okoz ilyen tüneteket. A csonthéjasokon, a cseresznyén és a meggyen a blumeriellás levélfoltosság, a kajszin a sztigminás és apiognomoniás levélfoltosság nyomán alakulhat ki, akár már a nyár közepére teljes lombhullás, amennyiben a szüreti időszak után nem védekezünk e kórokozók ellen.

A lombhullató fáknak, a természetes lombhullásig minden esetben szükségük van lombjukra ahhoz, hogy életfolyamataikat megfelelően tudják folytatni, ezt öntözéssel, a tápanyagok utánpótlásával és szakszerű növényvédelemmel segíthetjük elő.

Csökken a kukorica ára az eső érkezésével

2024. április 27. 09:10

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, miközben a repce olcsóbb lett.

Miért hagyja veszni talajának termőképességét?!

2021. október 7. 09:05

A szántóföldi termesztés kockázatossága évről-évre folyamatosan nő a kiszámíthatatlan időjárási viszonyok miatt.

Megmértük! – Magyar Kukorica Klub versenyparcellák betakarítása a tiszavasvári Moravszki Farmon

2024. szeptember 27. 12:10

Az augusztusi hőség- és aszálystressz ugyan komoly ütéseket hozott, de itt bizony nem lett KO!

Rejtélyes tünetek a kalászos növények levelein

2019. április 11. 14:34

Már az őszi gabonák vetésekor is csapadékhiány volt a földeken, a vetés se ideális talajállapotban történt, és ez hatással volt a növények kelésére, kezdeti fejlődésére. A téli csapadék mennyisége nem pótolta a talajból hiányzó vízkészletet. Az őszi-téli időszak szokásos nitrogénmennyiségének 50-60 %-át vették csak fel az első fejtrágya előtti időszakban a növények.