Miért halnak el a muskátli bimbói?

Agrofórum Online

Miért halnak el a muskátlim bimbói? Rajtuk apró lyukakat találok, mi okozhatja? Lehet ellene védekezni?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A kártétel leírása alapján a gyapottok bagolylepke (Helicoverpa armigera) kártételére lehet következtetni. Mivel a hernyó rejtőzködő életmódot folytat, nem a kártevőt, hanem a rágásnyomot, illetve az ürülékét szokták leghamarabb észrevenni. A bimbókat szétszedve, ha bennük apró, 8 pár lábú hernyókat talál, akkor minden bizonnyal ez a faj okozza a problémát.

Színüket tekintve hernyóik igen változatosak, zöld, barnás-feketés és akár rózsaszínes árnyalatúak is lehetnek. A gyapottok bagolylepke polifág, több mint 120 tápnövénye ismert. Hazánkban a legnagyobb gazdasági kárt kukorica állományokban okozza, de paprikán, paradicsomon, borsón, muskátlin, krizantémon, szegfűn stb. is egyaránt megfigyelhető. A lárvák a növények generatív részeit, vagyis virágait, terméseit, magvait károsítják. Évente 3-4 nemzedékük is kifejlődik. A faj főként a nyár második felében, illetve kora ősszel rakja le petéit a muskátli fejlődő bimbóira. A kelő hernyók rövid időn belül berágnak a bimbókba, így a virágok ki sem nyílnak, bimbóik elhalnak.

A kártevő elleni védekezés nem könnyű feladat, hiszen tojásból kelése után nem sokkal lárvája a bimbókban elrejtőzve táplálkozik. További nehézség, hogy a környező növényekről a gyapottok bagolylepke betelepülése újra és újra végbemenő folyamat. A már fertőzött lyukas bimbókat érdemes mielőbb leszedegetni és megsemmisíteni. Ha tehetjük, gyakran végezzük el növényeink átvizsgálását, a károsodott részek összegyűjtését!

A kémiai védekezéssel csak akkor érjük el a megfelelő hatást, ha a lárvák kelése után, de még elrejtőzködésük előtt végezzük el a permetezést. Szabad térben elhelyezett növények esetében deltametrin és acetamiprid hatóanyagú készítmények állnak a rendelkezésünkre. Arra azonban ügyeljünk, hogy a növényt alaposan permetezzük át és minden részre jusson elegendő mennyiségű permetlé, ezzel biztosítva a megfelelő fedettséget. További megoldást jelenthet, amennyiben megoldható, hogy növényeinknek a lakás párkányára helyezzük át, ahol a rovar nem tudja lerakni tojásait a növényekre, így az okozott kártétel sem alakul ki.

Neveljen héricset!

2023. február 9. 08:35

A hérics (Adonis) a természetben rendkívül ritkán fordul elő, de ha van elegendő helye, a saját kertjében is termesztheti ezt a gyönyörű virágot.

Online vásárláskor is keresni kell a növényútlevelet!

2023. március 20. 10:33

Az ültetésre szánt növények távértékesítése kizárólag növényútlevéllel megengedett, mely igazolja, hogy a termesztés és előállítás a növényegészségügyi követelmények betartásával történt.

10 éves tujasorom lombja helyenként barnán elhal - mit tegyek?

2018. április 24. 12:10

M. Mária kérdése: 10 éves tujasorom lombja helyenként barnán elhal. Van olyan tő, amelynek a csúcsa is elszáradt, de a többségnél csak barna ágelhalásokat figyeltem meg elszigetelten. Mi lehet az oka, hogyan menthetném meg növényeimet?

Mi bújik a májusi kiskertben?

2022. május 8. 10:41

Még sokszor a gyakorlott kertészszem is rendesen elfárad figyelni azt, hogy vajon hasznos vagy “haszontalan” az, amit maga előtt lát gyomláláskor.