Minden évben tönkremegy a ciklámenem, mivel levelei lehullanak. Mit csinálok rosszul?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A ciklámen (Cyclamen persicum) hazánkban is közkedvelt, virágával díszítő, cserepes dísznövénynek számít. Színes virágaival, mintás leveleivel nem is csoda, hogy sokak számára kedves e növényfaj. A legtöbben tisztában vannak azzal, hogy nevelése során igényeit tekintve eltér a szobában tartott növénytársaitól, vagyis azzal, hogy hűvösebb körülmények között érzi magát a legjobban. Ez azt jelenti, hogy virágzása idején kb. a 12-16 °C az, ami ideális számára. Nemcsak hűvös körülményeket, hanem sok napfényt is kívánnak egyedei, ezért egy hidegebb, de napfényes hely a legkiválóbb részére.
A régi időkben a legjobb helye a ciklámennek két ablakszárny között volt, de ennek hiányában enyhén fűtött verandán vagy télikertben egyaránt nyugodt szívvel nevelhető. Fűtött körülmények között, a számára túlzottan magas hőmérséklet esetén ugyanis hamar levélhullásba kezd a ciklámen, valamint gyorsan el is virágoznak példányai. Virágzás közben ne felejtkezzünk el tápanyagainak utánpótlásáról sem, valamint a rendszeres öntözést lehetőleg a növény alátétjén keresztül végezzük el.
Amennyiben a virágzás után, tél végén hullanak le a ciklámen levelei, mi semmi rosszat nem követtünk el gondozása során, így e növényeket nem érdemes kidobni, hiszen kis odafigyeléssel akár következő évre is tudjuk virágoztatni. A növény sajátossága ugyanis, hogy a virágzás befejezte után lassacskán nyugalomba vonul, levelei fokozatos száradásnak indulnak. Ekkor nincs is más teendőnk, minthogy a leveleket és a virágokat, ahogy azok egyesével leszáradnak, fokozatosan eltávolítsuk, így előzve meg a rothadás kialakulását. Egy idő után pedig már csak a növény gumója lesz látható. Annak érdekében, hogy a növény újra virágot hozzon, szüksége van a pihenő időszakra, mialatt nekünk már csak mérsékelten kell öntöznünk, de tápoldatoznunk már egyáltalán nem kell egyedeit. A nyár folyamán is lehetőség szerint próbáljuk hűvösebb körülmények között tartani. A levelek megjelenése után akár átültetéséről is gondoskodhatunk, valamint fokozatosan kezdjünk hozzá öntözéséhez.