22℃ 11℃
április 29. Péter, Katalin, Roberta

Miért hullanak le a ciklámen levelei?

Agrofórum Online

Minden évben tönkremegy a ciklámenem, mivel levelei lehullanak. Mit csinálok rosszul?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A ciklámen (Cyclamen persicum) hazánkban is közkedvelt, virágával díszítő, cserepes dísznövénynek számít. Színes virágaival, mintás leveleivel nem is csoda, hogy sokak számára kedves e növényfaj. A legtöbben tisztában vannak azzal, hogy nevelése során igényeit tekintve eltér a szobában tartott növénytársaitól, vagyis azzal, hogy hűvösebb körülmények között érzi magát a legjobban. Ez azt jelenti, hogy virágzása idején kb. a 12-16 °C az, ami ideális számára. Nemcsak hűvös körülményeket, hanem sok napfényt is kívánnak egyedei, ezért egy hidegebb, de napfényes hely a legkiválóbb részére.

A régi időkben a legjobb helye a ciklámennek két ablakszárny között volt, de ennek hiányában enyhén fűtött verandán vagy télikertben egyaránt nyugodt szívvel nevelhető. Fűtött körülmények között, a számára túlzottan magas hőmérséklet esetén ugyanis hamar levélhullásba kezd a ciklámen, valamint gyorsan el is virágoznak példányai. Virágzás közben ne felejtkezzünk el tápanyagainak utánpótlásáról sem, valamint a rendszeres öntözést lehetőleg a növény alátétjén keresztül végezzük el.

Amennyiben a virágzás után, tél végén hullanak le a ciklámen levelei, mi semmi rosszat nem követtünk el gondozása során, így e növényeket nem érdemes kidobni, hiszen kis odafigyeléssel akár következő évre is tudjuk virágoztatni. A növény sajátossága ugyanis, hogy a virágzás befejezte után lassacskán nyugalomba vonul, levelei fokozatos száradásnak indulnak. Ekkor nincs is más teendőnk, minthogy a leveleket és a virágokat, ahogy azok egyesével leszáradnak, fokozatosan eltávolítsuk, így előzve meg a rothadás kialakulását. Egy idő után pedig már csak a növény gumója lesz látható. Annak érdekében, hogy a növény újra virágot hozzon, szüksége van a pihenő időszakra, mialatt nekünk már csak mérsékelten kell öntöznünk, de tápoldatoznunk már egyáltalán nem kell egyedeit. A nyár folyamán is lehetőség szerint próbáljuk hűvösebb körülmények között tartani. A levelek megjelenése után akár átültetéséről is gondoskodhatunk, valamint fokozatosan kezdjünk hozzá öntözéséhez.

Életerős kert és víztakarékosság nem zárják ki egymást

2024. augusztus 15. 16:10

A kánikulában a kert is kitikkad, mi pedig szinte korlátlan mennyiségű vízzel próbáljuk életben tartani. A kevesebb azonban lehet több.

A hatékony szántóföldi öntözés műszaki megoldásai

2018. december 29. 04:36

A szántóföldi öntözés napjainkban Magyarországon elsősorban esőszerű öntözést jelent. Nem mindegy azonban, hogy a kívánt vízmennyiség kijuttatása mekkora energiafelhasználást feltételez. Korszerű, hatékony és környezetbarát öntözést olyan módon megvalósítani, mely maximálisan figyelembe veszi a termőhelyi adottságokat és a mindenkori termesztett kultúra speciális igényeit, csak alacsony nyomásigényű szórófejeken alapuló technológiával lehetséges.

Miért fás a karalábé?

2022. augusztus 8. 06:37

A zsenge karalábénak két nagy titka van: a megfelelő talaj mellett a sok öntözés és a megfelelő térállás biztosítása.

Így szabályos a rendkívüli öntözési célú vízhasználat

2020. április 24. 12:27

A vízhiányos időszakban mesterséges vízpótlással (öntözéssel) az aszály még elkerülhető. A tartósan vízhiányos időszakban a vízhasználó bejelentése alapján, vízjogi engedély nélkül, egy alkalommal rendkívüli öntözési célú vízhasználat lehetséges, amelyhez egy útmutatót készített a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara.