Miért hullatja levelét a cserepes citromfa?

Agrofórum Online

Milyen okra vezethető vissza, hogy a cserepes citromfám hullatja a levelét? Mit tehetek?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A citromfa sokak kedvenc egzotikus növényfajának számít, hiszen akár illatos virágai mellett terméseivel is megajándékozhat bennünket. Sajnos a citromfa gondozása, valamint metszése sem tartozik az egyszerű feladatok közé. Leveleinek hullása akár gondozási hibára is utalhat, hiszen a helytelen ápolás, vagy a kedvezőtlen körülmények egyaránt kiválthatják e tüneteket. A téli időszakban tapasztalt levélhullás akár a természetes folyamat része is lehet, azonban az erős levélhullás már jelezheti valamely kiváltó tényező jelenlétét.

Ha a citromfa sok levelet veszít, első körben érdemes azt ellenőrizni, nem túl száraz-e a talaja, hiszen a túl kevés öntözés hatására kezdetben a levelek kissé lógni kezdenek, majd pedig elszáradva lehullnak a fákról. A téli időszakban is szükség van egyedeinek öntözésére, főként azoknak, melyeket melegebb körülmények között tartanak. A citromfa gondozásánál ügyeljünk arra, hogy egyenletesen lássuk el vízzel, hiszen a túlöntözést sem viseli el könnyedén, erre szintén leveleinek elhullatásával reagálhat. Mindig csak annyit öntözzünk, hogy gyökérlabdája nedves legyen, és a talaj felső rétegének megszáradása esetén öntözzük meg újra.

A citromfa különösen gyakran hullatja le leveleit, abban az esetben, ha télen nagy hőmérsékletingadozásnak vagy huzatnak van kitéve, vagy ha pl. a cserép hűvös talajon való állása miatt a gyökérrész hidegebb körülmények között van, mint koronája. Amennyiben a gyökerek hidegebb körülmények között vannak, de a lombozatot meleg napfény éri, a fa nem tudja, hogy pihenjen vagy nőjön, ez akár lombhullást is eredményezhet. A teleltetésre kiválasztott hely legyen hűvös, kb. 6-8 fokos, de semmiképp se érje el a hőmérséklet a 15 Celsius-fokot! Amennyiben a helyiség száraz levegőjű, gondoskodjunk a párásításról is.

Egyes kártevők is megtelepedhetnek a citromfán, melyek jelenlétéről rendszeres növényvizsgálattal győződhetünk meg. A téli időszakban gyakori kártevőnek számítanak a takácsatkák a levegő alacsony páratartalma miatt, melyek szívogatása során apró színelváltozások láthatók a leveleken, valamint finom pókhálószerű szövedék is. Amennyiben a levélhullás okozói a takácsatkák, a növények lemosásával, permetezéssel védekezzünk ellenük!

Európa egyik legnagyobb center öntözőgépe Magyarországon bizonyít

2021. március 31. 08:08

„Megnyomok 5 gombot és 18 óra múlva 180 hektár területen kaptak pontosan annyi csapadékot a növényeim, ami a fejlődésükhöz ideális vagy épp a műtrágya hatásfokát csúcsra járatja. Nem kell ott lennem, a rendszer emberi erő nélkül folyamatosan dolgozik.”

Gyakori gond az öntözés során a szórófejek eltömődése

2019. július 2. 07:37

Az öntözési technika fejlődése, a precíziós öntözés, egyre szigorúbb követelményeket támaszt a vízminőséggel szemben. Pontos víz- és tápoldat-adagolásnál használatos szórófejek és csepegtető testek rendkívül érzékenyek a vízminőségre, gyorsan eldugulnak, használhatatlanná válnak.

A sárgarépa miért repedezik be, és miért nem növekszik?

2023. július 24. 16:10

A sárgarépa-termesztésben nem lehet nagyot hibázni. Vagy mégis? Számít-e, hogy milyen talajba vetjük a magokat, vagy hogy milyen fajtát választunk? Mire kell figyelni a csíráztatás során, és problémát jelenthet-e, ha nem megfelelő a fejlődő növényünk tápanyag- és vízellátása? Mit tehetünk, ha torzan vagy silányan fejlődnek a sárgarépáink?

Így kerüljük el a legsúlyosabb öntözési hibákat

2024. május 31. 15:10

Felmérhetjük, mennyi vízre van szüksége növényeinknek, amit így számolnak ki a kertészek: 1 liter víz 1 négyzetméteren az 1 milliméter.