Miért hullik le az alma és a szilva az érést megelőzően?

Agrofórum Online

Új kerttulajdonos vagyok, a kertben örökölt gyümölcsfákkal. Két almafánk van, melyeknek termései leesnek érés előtt a fáról, foltok is vannak rajtuk. Hasonló „panaszom” van szilvafámra is, annak is hullanak érés előtt termései tömegével. 2 éves kislányom miatt a kertben nem permetezünk semmit. Mi lehet a jelenség oka?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Nagy öröm a kiskert, de sok gond is van vele. Bár küldött kérdéseihez képeket, sajnos azokat nem tudom felhasználni, mivel a lombot bemutató felvételek nagyon sötétek, nem hordoznak használható információkat. Valamint jók lettek volna a lehullott termésekről is képek, szétvágva is, hogy a belsejét is megnézhessem. Ezek hiányában csak felsorolni tudom a lehetséges okokat.

Az alma- és szilvafák is korosak, idősek, magasak, gondozatlanok. Javaslom hozzáértő szakemberrel tél végén mindegyiket ifjítani, megmetszeni, szellőssé tenni. A permetezés mentességre vonatkozó elveit elfogadom, de a téli lemosó permetezést, mely növényi olaj + réz + kén hatóanyagból áll, feltétlenül javaslom a kártevők és gombabetegségek ellen. Az ajánlott hatóanyagok nem mérgezőek, az ökológiai termesztésben is engedélyezettek, nyugodtan végeztessék el, a kezelés körültekintéssel veszélytelen.

A termések hullását természetes folyamat is kiválthatja, nem csak betegség miatt történhet meg. Minden gyümölcsfa terméskötéstől érésig több hullámban szórja le terméseit, melyek felnevelésére nem képes. Ez esetben a gyümölcsök sértetlenek, bennük nem él kártevő rovar.

Almamoly lárvájának külső kártétele
Almamoly lárvájának külső kártétele

Az alma legsúlyosabb kártevője az almamoly, évente 2-3 nemzedéke fejlődik, májustól szüretig fertőzi lárvája az almát. A benne élő hernyók miatt gyakran hullik az alma. Pár ilyen almát vágjon fel, ha enyhén rózsaszínű hernyó él benne, akkor róla, erről a kártevőről van szó.

Foltokat okozhat az alma héján a varasodás betegsége, barna foltjai alatt a héj – a gyümölcsnövekedés időszakában – gyakran bereped.

Mind az almamoly, mind a varasodás sebei nyomán a rothadást okozó moníliagomba is megtámadhatja az almákat, amiatt azok lehullanak a fáról.

Szilvamoly kártétele
Szilvamoly kártétele

A szilvatermések erőteljes hullását tavasszal a poloskaszagú szilvadarázs lárvái, míg utána, nyár elejétől a szilvamoly és a keleti gyümölcsmoly lárvái okozzák, mindegyik a szilva termésében fejlődik. A lehullott gyümölcsöket szétvágva, belsejükben lárva és annak ürüléke figyelhető meg. Több nemzedékük fejlődik, emiatt hosszú ideig, hónapokig jelen vannak és szaporodnak, élősködnek a szilvákban.

A szilva hullását a kisszemű fajtáknál a szilvahimlő vírus is kiválthatja. Ez esetben a termés belsejében rovar nem található, viszont a gyümölcs héján, húsába besüppedő gyűrűs rajzolatok fejlődnek ki. A vírusfertőzés a leveleken is okoz tüneteket, sárgás, zöldes klorotikus rajzolatokat, elmosódott foltokat.

A leírtak alapján, megvizsgálva a lehullott gyümölcsöket, azonosítani tudja a lehetséges károsítót, a betegséget.

Kiemelt kép: Pixabay

Érdemes védekezni az almán károsító aknázómolyok ellen?

2024. augusztus 11. 04:37

Szeretném kérdezni, hogy érdemes-e egyáltalán védekezni az almán károsító aknázómolyok ellen?

Mivel védekezzek, ha az alma, körte és birs termésein fekete foltok jelennek meg?

2023. augusztus 14. 04:36

Az alma, körte és birsalma termésein fekete foltok jelennek meg. Mivel védekezzek a rügypattanástól az érésig?

A Derecske alma és az oltalmi cím

2022. augusztus 19. 07:36

Mitől lesz „Derecske” egy alma? Dr. Szabó Viktort, a Bold Agro Kft. ügyvezetőjét kérdeztük minderről.

A téli madáretetés aranyszabályai

2019. január 15. 08:37

A téli időszakban nemcsak őshonos madarainknak jelent pótolhatatlan táplálékforrást a számukra kihelyezett eleség, hanem a tőlünk északra fekvő országokból hozzánk érkező és hazánkban telelő madárfajoknak is. Mikor és mivel etessük az egyes fajokat? Hogyan oldjuk meg az itatót? Ezekre a kérdésekre válaszol a cikk.