Miért kell felásni a kertet?

Agrofórum Online

Szeretném megtudni, hogy érdemes-e felásni a kertet? Mi a célja?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A kerti talaj felásása a letermett növények lekerülése után, ősszel, általánosan bevett szokásnak tekinthető. Egyre gyakrabban olvasni azonban az ásás nélküli talajművelés jótékony hatásairól, szélesebb körben való terjedéséről is, azonban bevett eljárásnak még mindig az ásásos talajművelés tekinthető. Az ásással a talaj felső, illetve alsó rétegeinek cseréjét valósítjuk meg, valamint az elhalt növényrészek beforgatása, minél mélyebb rétegekbe való lekerülése segíthető elő.

Emellett további célunk az ásással a talaj víztartalmának növelése, levegősségének biztosítása. Ezek növelését úgy tudjuk elérni, hogy az ásás folyamán minél vékonyabb talajszeleteket forgatunk át. Az ősszel végzett ásással a talaj víztartalmát növelhetjük, hiszen a rögösen hagyott felszínről a víz könnyen a mélyebb rétegekbe tud vándorolni. A nagyobb talajrészek hideg, fagyos télen szét is fagynak, így ezek aprításával sem kell foglalatoskodnunk. Az ilyen talajrészek, általában tavasszal, ha már rá lehet menni a talajra, könnyen elgereblyézhetők, így akár vetésre készen álló porhanyós talajt is kaphatunk.

A tavasszal végzett talajmunkákról, az őszivel ellentétben viszont tudnunk kell azt, hogy hatalmas vízvesztéssel járnak, így lehetőség szerint őszi elvégzésére kell törekednünk. A tavasszal végzett ásást követően viszont a párolgás megakadályozása érdekében gereblyével a talajfelszínt ajánlatos elsimítani. A talaj forgatásával beinduló hasznos biológiai életfolyamatok is csak később indulnak be tavaszi ásás esetében, így a bekerülő növényi maradványoknak, esetleg szerves trágyának sajnos már nincsen elegendő idejük lebomlani, a növény számára felvehető, hasznos formává alakulni Az időben és helyesen elvégzett talajmunkával tehát a tápanyagok mellett az öntözésen is tudunk spórolni.

Az ásás, vagyis a talajforgatás nemcsak kézi ásóval valósítható meg, hanem mélyebb rétegeket is átforgató rotációs kapával, kisebb méretű traktorra szerelhető ekével. A szántás tekinthető a legeredményesebb eljárásnak kerti körülmények között is, hiszen a talaj forgatása közben a felületen lévő nyersanyag, szerves trágya is a talajba jut.

Kiemelt kép: Pixabay

Ássunk vagy sem: miért jó a no-till módszer?

2022. június 12. 06:36

Bár az ásás lazítja a talajt, de a no-till módszereknél ismert az ásóvilla, amivel a lazítás a forgatás nélkül is elvégezhető, így védve a talaj belsejében kialakult ökoszisztémát.

Ássunk vagy sem: tapasztalatok - 2. rész

2022. szeptember 19. 05:37

Az elmúlt 8 év alatt igen sok saját tapasztalatot szedtem össze, és gazdatársakkal is sokat kísérletezünk a no-till témában, így nem is csoda, hogy van bőven valódi tapasztalat benne. Most ezt szeretném megosztani.

Mi értelme van a geometrikus szántásnak?

2023. október 12. 15:10

Miközben lassan szitokszóvá válik idehaza (is) a szántás, addig vannak olyan helyek a Földön, ahol szinte ez az egyetlen módja a termőréteg megőrzésének.

A jó terméshez szükség van a talajforgatásra

2023. október 5. 07:40

A LEMKEN félig-függesztett Diamant 16 ekéje megfelel a szigorú követelményeknek a kezelhetőség, a munkaminőség és a termelékenység tekintetében.