Miért lyukas szinte mindegyik mogyoró?

Agrofórum Online

Sz. László kérdése: Idén hiába volt sok termés a mogyorón, szinte mindegyik lyukas. Azok is, amelyek lehullottak, illetve azok is, amelyek a bokron maradtak. Mi okozza ezt, és hogyan védekezhetek?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

A mogyoró termésen lévő lyukat a mogyoróormányos lárvája (kukaca) okozta. A mogyoróormányos a mogyoró legveszélyesebb és legjelentősebb állati kártevője. A mogyoróormányos lárva alakban telel át a mogyoró bokor alatt, tavasszal ugyanott bábozódik.

A kifejlett alakok 5-9 mm hosszú, világosbarna színűek, az ormányuk vékony, és feltűnően hosszú. Május végén – júniusban elhúzódva rajzanak fiatal, a még puha mogyoróba rakják tojásaikat. A mogyoró belsejében a fehér kifli szerű lárva kirágja a termés belsejét. A makk kívülről normálisnak tűnik, de a belseje tele van rágcsálékkal és ürülékkel. Ezek a termések gyakran idő előtt lehullanak a bokorról, fáról.

Miután a lárvák kifejlődtek, belülről nagyjából 2 mm átmérőjű kerek lyukat rágnak, ezt követően a földre vetik magukat. A telet a lárvák a talajban vészelik át. Csak a bogár ellen lehet védekezni: permetezni kell rovarölő szerekkel. Az elhúzódó rajzása miatt ajánlott május-júniusban kétszer-háromszor permetezni, csak többszöri kezelés lehet hatékony ellene.

Hatásos még a bokrok lombját reggel, amikor a bogarak még dermedtek, alaposan megrázni vagy megütögeti. A bogarak a bokor alá előzőleg leterített fehér anyagra, fóliára lepotyognak, ahonnan gyorsan össze lehet gyűjteni őket. Az összegyűjtött kártevőket azonnal meg kell semmisíteni. Javasolt a lehullott mogyorókat 1-2 naponta felszedni és megsemmisíteni, mielőtt a lárvák kimásznának belőlük és a talajba húzódnának, hogy ott teleljenek.

Ajánlott és érdemes korán keményedő héjú mogyorófajtákat telepíteni (pl. Hallei óriás, Barcelona), melyek kevésbé érzékenyek az ormányosok kártételére.

Májusban bokrok alatti ásással, forgatással gyéríthetjük a mogyoróormányosokat. Akár permetezünk, akár rázzuk a bokrokat, 3-4 naponta ismételni kell a kiválasztott műveletet, mindaddig, amíg a rovarral találkozhatunk a növényen. Az erdő melletti kertekben mindig erősebb fertőzésre számíthatunk, mivel a tölgy- és a bükkmakkban is megél a mogyoróormányos.

Mitől foltosodik a körtefa levele?

2018. június 13. 12:37

K. István kérdése: Körtefám levelein fekete foltosodást tapasztaltam, amely a levél mindkét oldalán megjelent. Mi okozhatja ezt és mit tehetek ellene?

Hogyan mutatkozik meg a gyümölcsfák virágain a tavaszi fagykár?

2023. április 9. 11:36

Hogyan mutatkozik meg a gyümölcsfák virágain a tavaszi fagyok által okozott károsodás?

Fertőtleníteni kell a metszőollót is?

2020. április 18. 07:36

Miért ajánlott a metszőolló fertőtlenítése? Milyen növényeknél érdemes erre figyelni?

Mi a teendő a cseresznyével és a meggyel szüret után?

2020. július 9. 06:23

Cseresznye- és meggyfám termését is leszüreteltük már. Van még a szüret után növényvédelmi teendőm velük? Mire kell ügyelni?