Miért nem hozott virágokat az almafa?

Agrofórum Online

Nyolcéves almafámon csak egyetlen virágbog van. Igaz, tavaly jégeső károsította az almafát, megsérültek az almák is. Okozhatta ez, hogy emiatt nem hozott virágot?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Nem valószínű, hogy a tavalyi jégeső, annak mechanikai károsítása okozta az idei almavirágok hiányát. Ahhoz a tavaly képződött rügyeket kellett volna tönkretennie a jégverésnek. A hiányzó almavirágok jelenségét több tényező is kiválthatta. Közismert jelenség az almafáknál a szakaszos termés, egyik évi bő termést egy szűk, alig termő év követ. Vannak almafajták, melyekre ez a tulajdonság kifejezetten jellemző.

A gyümölcsfák növekedésének és fejlődésének egymást követő évi ciklusa hasonló módon zajlik évről évre, menetét a környezeti tényezők, termesztési körülmények befolyásolják, határozzák meg. A tavaszi vegetáció megindulásával a levelek kihajtanak, megindul a hajtásnövekedés, virágzás, terméskötődés, és a gyümölcsök fejlődése. Nyár közepétől almánál júliustól a levelek tövében képződő rügyek, melyekből a következő évi hajtások vagy virágok fognak majd kifejlődni, differenciálódásnak indulnak. Ez a folyamat őszig, a lombhullásig húzódik el.

A környezeti tényezők döntik el, hogy a hajtások rügyeiből hajtó vagy virágrügyek fejlődnek-e. Minden olyan hatás, ami az almafa hajtásainak erős növekedését okozza, a hajtórügyek kialakulását segítik. Ilyenek a bőséges öntözés, nem csupán az almák növekedésekor, hanem szüret idején is, a nagy mennyiségű, egyoldalú, magas nitrogéntartalmú műtrágyázás, az erős tavaszi metszés a koronában, mind fokozott hajtásnövekedést indukál.

A következő évi termést meghatározó virágrügyek ez évi differenciálódását alapvetően a fán növekvő almatermés mennyisége határozza meg. Ha sok alma kötött és növekedik a fán, azt ritkítani célszerű, hogy segítsük a virágrügyek differenciálódását, azaz jövőre is kellő mennyiségű termést nevelhessünk. Sok gyümölcs egymás rovására nő, gátolják egymás növekedését, aprók maradnak, ez is indokolja az időben elvégzett termésritkítást.

A koronaforma, a metszési mód is befolyásolja a virágrügyek kialakulását, számát, napos lombkoronában a virágrügyek száma magasabb, mit a sűrű, árnyékos koronában. A termőrügyek száma, azaz a termőképesség fokozható a hajtások közel vízszintes helyzetben tartásával, rögzítésével, az ilyen vesszőkön egymás mellett nőnek a következő évben a gyümölcsök. A termőrügyek differenciálódását segíti a N és P együttes biztosítása, és csapadékszegény időjárásnál a talaj vízpótlása öntözéssel a kritikus időszakban.

A leírt feltételek figyelembevételével javaslom az almafa gondozását. Különösen fontos az idei, erőteljes hajtások lehúzása vízszintes helyzetbe, ami segíti azok virágrügyekkel történő berakódását.

Az almafa metszése nyáron

2021. június 18. 06:17

Termő korban a fajta érési ideje szerint kell különbséget tennünk abban, hogy a nyári metszést hogyan végezzük. A nyári érésű fajták fáit a szüret után termőre lehet metszeni. A metszés időpontja augusztus második felére, szeptember elejére esik. Az őszi és téli fajtáknál legcélszerűbb ezt a beavatkozást akkorra időzíteni, amikor a hajtásnövekedés már leállt, az idei hajtások csúcsrügyben záródtak.

Hogyan és mikor metszhetjük meg a letermett málnát?

2024. július 12. 04:36

Kérem tájékoztatásukat arról, hogy a letermett málnabokraimat hogyan és mikor metszhetem meg?

Mi a teendő, ha a szélvihar letörte a gyümölcsfák ágait?

2024. július 4. 04:37

Gyümölcsfáimat megviselte pár napja egy nagyobb szélvihar, gallyak és ágak is letörtek. Mi a teendőm?

Mi legyen az elvirágzott levendulával? Kell-e metszeni?

2022. szeptember 5. 04:38

A segítségüket szeretném kérni a következő kérdésekben: Mi legyen az elvirágzott levendulával? Meg kell metszeni a növényeket?