Miért nőnek túl magasra és dőlnek el a szobában nevelt palánták?

Agrofórum Online

Egy kérdéssel fordulok Önökhöz. Miért nőnek túl magasra és dőlnek el a szobában nevelt paprika- és paradicsompalántáim?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Gyakori problémaként jelenik meg a palántanevelés során a palánták túlzott megnyúlása, gyenge szára miatt pedig rövid időn belül való kidőlése. A melegigényes zöldségfajok magjainak gyors keléséhez magas hőmérsékletet, hőoptimumukhoz képest is magasabb hőmérsékletet kell biztosítanunk. A paprikának a 30, míg a paradicsomnak a 28 fok tekinthető a csírázás során optimális feltételnek. Szikleveles korban viszont hőigényük jelentősen lecsökken, mely a paprika és a paradicsom esetében kb. 18 fokot jelent, míg éjszaka ennél pár fokkal (4-5) hűvösebb is elegendő számukra.

Szikleveles korban a túl magas hőmérséklet gyakran nem kívánatos tüneteket, gyors növekedést, vagyis megnyúlást okoz. Az ilyen növényekre jellemző, hogy száruk vékony marad, hiszen szöveteit laza szerkezet jellemzi. A túlzottan meleg időjárás, főként, ha ahhoz elegendő napfény sem párosul, még gyakrabban hozhatók összefüggésbe az említett tünetek kialakulásával. A későbbiekben, amint a növényeken megjelennek már a levelek, újra magasabb hőmérsékleten nevelhetők, ami a paradicsom esetében 22, míg paprikánál pedig 25 fokot jelent.

Jól látható tehát, hogy a növények a különböző fejlődési fázisokban, eltérő igénnyel is rendelkeznek, melyet nem egyszerű szabályozni szobai körülményeink között. Főként igaz ez akkor, ha a palántákat pl. az ablakpárkányon, radiátorhoz közel neveljük. Ilyen körülmények között ugyanis legtöbb esetben nem tudjuk biztosítani a szikleveles, illetve lombleveles növények éjszakai mérsékeltebb hőmérsékletigényét. A tavasz elején már általában több fény is rendelkezésünkre áll, így egyre kevésbé lesz jelentős a palánták fényhiány okozta gyengülése, viszont a fűtés melegére ekkor is ügyelnünk szükséges. A magok helyes időben történő elvetésével a fényhiány némileg kiküszöbölhető, így a paprikák magját február végén, míg a paradicsomokat március elején ajánlatos elvetni.

A nem megfelelő körülmények között felnevelt növényeknek nemcsak látszólagos tünetei lehetnek, hanem később a már fejlett növény életfolyamataira is hatással lehet. A virágzás, ezáltal a termések képződése is később indul meg az ilyen növényeknél. Ez azt jelenti tehát, hogy nemcsak laza szöveti felépítése, túlnyúlása, erőtlensége, világoszöld megjelenése jelenti a problémát, hanem a növény később bekövetkező termésérése egyaránt.  

Kiemelt kép: Pixabay

Ezért érdemes lecserélni a nátriumlámpákat az üvegházakban

2024. április 8. 09:10

A holland Noordam Plants növénytermesztő társaság úgy döntött, hogy az első 2500 négyzetméteren végzett sikeres tesztelés után a RED LED megoldást 15 ezer négyzetméterre terjeszti ki.

Hogyan kerüljük el a virágvégi rothadást?

2023. június 4. 07:34

A virágvégi rothadás gyakori probléma a termelők számára.

Walipini-tapasztalatok: pár év gyakorlat után látszanak a nehézségek is

2025. április 27. 05:40

A walipini építése hazánkban egyre gyakoribb. A mi földbe ásott építményünk idén már 10 éves és némi tapasztalatra sikerült szert tennünk.

A termőközeg és a tápoldat károsan magas sótartalmának tünetei a zöldségnövényeken

2022. december 13. 10:42

Bár az elmúlt évek egekbe szökő műtrágyaárai mindenkit a korábbinál nagyobb takarékosságra kényszerített, mégis előfordul, hogy a túltrágyázásból, a rossz öntözővíz minőségből és a vízhiányból adódóan sókártünetek jelentkeznek a növényeken.