Miért nyúlik meg a korallvirág és miért nem virágzik?

Agrofórum Online

Kérem szakértő tanácsukat: miért nyúlik meg a korallvirág és miért nem virágzik?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A korallvirág kifejezés alatt nemcsak egy, hanem több, ugyanazon családba tartozó növényfajt is érthetünk, de a köznyelvben főként egy fajt, a Kalanchoe blossfeldiana-t szokás így nevezni. E dísznövény sokak számára kedvelt, nem is csoda, hiszen virágai többféle színben is kaphatók, élénkpirosak, rózsaszínek, narancssárgák, sárgák vagy akár fehérek is lehetnek. Levelei húsosak, sötétzöld színűek, egyedeik maximum a 30 cm-es magasságot elérők.

A korallvirág nem tartozik a különös igényekkel rendelkező növényfajok közé, azonban néhány dolgot nem árt szem előtt tartanunk gondozása során. Egyedei kedvelik a napos körülményeket, vagyis egész évben világos helyen, de ne a tűző napon tartsuk. A nem megfelelő fényellátás eredménye lehet ugyanis a növények túlzott megnyúlása, mely esetben érdemes a növényeket metszéssel ifjítani. Hőmérséklet szempontjából a 20 °C körüli az ideális számára, de télen kissé hűvösebb körülmények között tartsuk, viszont akkor se menjen a hőmérséklet 12 °C alá, hiszen ekkor a növény fejlődése megáll. Nyáron akár kerti körülmények között is nevelhetők, viszont arra ügyeljünk, hogy kihelyezésükkor először csak árnyékos helyre tegyük és fokozatosan szoktassuk hozzá a napsütéshez.

A korallvirágok pozsgás növények, ez azt jelenti, hogy képesek vizet tárolni és így a szárazabb időszakokat is átvészelni, de gyökérlabdájuknak kiszáradása leveleiknek hullásához vezethet! Nagyon fontos, hogy soha ne öntözzük túl, ezért jó vízáteresztő képességgel rendelkező talajba ültessük, és biztosítsuk a felesleges vizének elfolyását egyaránt. Nyáron akár hetente többször, télen pedig ritkábban öntözzük. A tavasztól őszig tartó időszakban tápoldat formájában pótoljuk szükséges tápanyagait is, mely elengedhetetlen a virágzáshoz. Virágképződés szempontjából a korallvirág obligát rövidnappalos növény, vagyis virágzása csak olyankor következik be, ha a nappal hossza a számukra megfelelő kritikus érték alatt marad, ez fajtánként eltérhet, de általában 12,5 óra. Virágoztatása akár elsötétítéssel időzíthető a hosszúnappalos időszakban is. A virágzás végeztével ne felejtkezzünk meg a virágszárak lemetszéséről sem.

Hajtatott fejes saláta víz-, talaj- és tápanyagigénye, öntözése és trágyázása, II. 

2024. január 15. 11:10

A fejes saláta trágyázását – abból adódóan, hogy viszonylag kevés tápanyagot igényel - sokan könnyen teljesíthető termesztési kritériumnak tekintik, pedig mint írásunk első részében is jeleztük, rövid tenyészidejéből, és a környezeti tényezőkkel szembeni bizonyos érzékenységéből adódóan, nem egyszerűen megvalósítható technológiai elem.

Készüljön már most a júliusi munkákra!

2019. június 21. 11:35

Július hónapban rendszerint igen magas hőmérséklet uralkodik hazánkban, ezért az öntözésre kiemelt figyelmet kell fordítani, legyen szó zöldségről, vagy éppen gyümölcsről.

Jól fejlődik a búza és a repce is a szárazság ellenére

2020. április 8. 10:17

Jelenleg a legnagyobb kihívás az öntözéshez szükséges infrastruktúra kiépítése: a következő 20 évben komoly fejlesztések várhatók ezen a területen.

Miből legyen sövény? I. rész – lombhullató, pompásan virágzó sövénynövények

2019. június 22. 04:36

Milyen lombhullató, feltűnő virágzatot nevelő növényfajok alkalmasak sövény telepítéséhez is? Melyek a legnépszerűbbek közülük? Hogyan gondozzuk az egyes sövénynövény-fajokat?