22℃ 11℃
április 30. Katalin, Kitti, Zsófia, Piusz

Miért penészednek be a kikelt apró paradicsomok?

Agrofórum Online

Kérem szépen gyors segítségüket, mert penészednek a frissen kikelt, apró paradicsomok. Mi lehet a probléma?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A palánták nevelése során gyakori problémaként fordul elő az újonnan kikelt kis növények kórokozókkal való fertőzöttsége. Nemcsak a kikelt növények, hanem akár a magok is megpenészedhetnek, mely csírázásuk elmaradásához vezethet. Elsősorban megelőző jelleggel érdemes már a magvetés előtt védekezni, vagyis megfelelő közeget választani. A közegünk legyen jól szellőző, de emellett jó nedvességtartó képességgel is rendelkezzen. A közeg alapjául érdemes tőzeget választani, melyhez a jobb szerkezet érdekében perlitet és homokot is adhatunk. Használt közegbe való vetés esetén csak előzetes hőkezelés után érdemes a magokat elvetni.

A magvetésre használt edény szempontjából is fontos követelmény, hogy azt a vetés előtt sterilizáljuk, valamint annak alja legyen vízelvezetésre alkalmas lyukkal ellátva. A magvetés után fontos, hogy a közeget nedvesen tartsuk, azt kiszáradni semmiképp se hagyjuk, hiszen az átmeneti kiszáradás akár a megkezdett csírázás megállásához is vezethet. Emellett viszont ügyeljünk a túlöntözésre, közegünk túlnedvesítésének elkerülésére is. A magok csírázását üveglappal, műanyag fóliával való takarással gyorsíthatjuk meg, viszont ennek eltávolítását a csírázás megkezdésekor semmiképp se felejtsük el! A takarás során kialakuló magas páratartalom ugyanis gyors penészedéshez, valamint a növények túlnyúlásához és gyengüléséhez is vezethet.

A palántadőlés kórokozói hosszú ideig megőrzik fertőzőképességüket, így a megfelelő és steril közeg, valamint eszközök használata mellett kiemelt szerepe van a növény fejlődését elősegítő környezeti tényezők optimálisan tartásának egyaránt. A magok gyors kelését a faj igényeinek megfelelő hőmérsékleten tartásával és nedvességgel, valamint jó minőségű vetőmaggal segíthetjük elő. Kelés után, szikleveles állapotban általában minden növényfaj esetében már mérsékeltebb hőmérsékletet kell tartani, kevesebb vizet adagolni, emellett pedig rendszeres szellőztetéssel az alacsonyabb páratartalmat is biztosítani szükséges a fertőzések elkerülése érdekében.

Kiemelt kép: Pixabay

Merész voltam: újra palántáztam a cukkinit őszre

2023. szeptember 14. 09:40

Nem szeretjük, ha üresen állnak az ágyások, mert az olyan, mintha elpocsékolnánk a veteményesből egy csomó helyet.

Palántát neveljünk vagy kész palántát vegyünk?

2022. április 15. 17:37

A palántaneveléshez hely és idő kell, amit igazából megveszünk magunknak, amikor kész palántát vásárolunk. Viszont ezzel egyidőben a palántanevelés jó móka, jó sikerélmény is lehet.

Miért dőlnek ki a magról vetett fűszerpaprikák?

T. László kérdése: Magról vetett fűszerpaprikát termelek 2 hektáron, kelés után foltokban sorra dőlnek ki a paprikák. Minden nap öntözöm, tehát vízhiány nem lehet, én arra gondolok, hogy valami elrágja a paprikák tövét, de nem találok semmit.

Zöldség-palántanevelés és buktatói (II.)

2019. november 3. 04:36

Kétségtelen, hogy a legtöbb vita a palántanevelés kapcsán a földkeverékek minősége és használhatósága körül zajlik. A fertőzöttség veszélye minden olyan közeg esetében fennáll, amelyet már növénytermesztésre használtak.