Miért penészednek be a kikelt apró paradicsomok?

Agrofórum Online

Kérem szépen gyors segítségüket, mert penészednek a frissen kikelt, apró paradicsomok. Mi lehet a probléma?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A palánták nevelése során gyakori problémaként fordul elő az újonnan kikelt kis növények kórokozókkal való fertőzöttsége. Nemcsak a kikelt növények, hanem akár a magok is megpenészedhetnek, mely csírázásuk elmaradásához vezethet. Elsősorban megelőző jelleggel érdemes már a magvetés előtt védekezni, vagyis megfelelő közeget választani. A közegünk legyen jól szellőző, de emellett jó nedvességtartó képességgel is rendelkezzen. A közeg alapjául érdemes tőzeget választani, melyhez a jobb szerkezet érdekében perlitet és homokot is adhatunk. Használt közegbe való vetés esetén csak előzetes hőkezelés után érdemes a magokat elvetni.

A magvetésre használt edény szempontjából is fontos követelmény, hogy azt a vetés előtt sterilizáljuk, valamint annak alja legyen vízelvezetésre alkalmas lyukkal ellátva. A magvetés után fontos, hogy a közeget nedvesen tartsuk, azt kiszáradni semmiképp se hagyjuk, hiszen az átmeneti kiszáradás akár a megkezdett csírázás megállásához is vezethet. Emellett viszont ügyeljünk a túlöntözésre, közegünk túlnedvesítésének elkerülésére is. A magok csírázását üveglappal, műanyag fóliával való takarással gyorsíthatjuk meg, viszont ennek eltávolítását a csírázás megkezdésekor semmiképp se felejtsük el! A takarás során kialakuló magas páratartalom ugyanis gyors penészedéshez, valamint a növények túlnyúlásához és gyengüléséhez is vezethet.

A palántadőlés kórokozói hosszú ideig megőrzik fertőzőképességüket, így a megfelelő és steril közeg, valamint eszközök használata mellett kiemelt szerepe van a növény fejlődését elősegítő környezeti tényezők optimálisan tartásának egyaránt. A magok gyors kelését a faj igényeinek megfelelő hőmérsékleten tartásával és nedvességgel, valamint jó minőségű vetőmaggal segíthetjük elő. Kelés után, szikleveles állapotban általában minden növényfaj esetében már mérsékeltebb hőmérsékletet kell tartani, kevesebb vizet adagolni, emellett pedig rendszeres szellőztetéssel az alacsonyabb páratartalmat is biztosítani szükséges a fertőzések elkerülése érdekében.

Kiemelt kép: Pixabay

A sikeres palántanevelés titka

2021. március 8. 09:54

A sikeres palántanevelés sokszor apróságokon múlik főleg házikerti körülmények között. A hobbikertész csoportok terjedésével egyre több a félretájékoztatás és olyan barkácsmegoldás, ami miatt már a kiinduláskor sok problémával találkozhatunk. Most pár olyan gyakorlati trükk és tipp került bele a sikeres palántanevelés titkai közé, amit sokan nem tartanak be vagy hibásan végeznek.

A csodálatos ginzeng, amit akár meg is termelhetünk!

2023. március 25. 09:39

Nézzük most meg azt, hogy vajon tudunk-e otthon mi is ginzenget nevelni!

Mikor hagyjunk meg indákat a szamócán szaporításra?

2023. május 24. 04:38

Idén vásároltam szamócapalántákat, San Andreas, Selva, Ostara fajtákat, és beindult az indaképződésük. Nem tudom, hogy hagyjam meg vagy kivágjam. Szeretnék majd belőlük szaporítani, de tudtommal azt nem most kell. Mi tévő legyek?

Az ország minden pontjára eljutnak az ÖMKi tájfajta paradicsompalántái

2023. május 4. 10:27

Már elérhetőek a Lidl Magyarország üzlethálózatában az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet magyar tájfajta, öko paradicsompalántái.