Miért penészes a paprikák magháza?

Agrofórum Online

B. Pál kérdése: Pritamin paprika termelőként sok a problémám a magházpenészedéssel, mit tudnék tenni ellen?

Aki válaszol: Tóth János kertészmérnök, okleveles növényorvos, szaktanácsadó

A paprika bogyó- és magházpenészedését (Alternaria alternata) okozó gomba gyakori, elterjedt gyengültségi kórokozó, széles tápnövénykörrel rendelkezik, de a legnagyobb kárt a nyitott bibebontú, paradicsom alakú paprikákon okozza.

A paprikánál az alternáriás fertőzés egyrészt megjelenhet a termés külső falán, másrészt a bogyó belsejében. Ennek alapján külső és belső tüneteket határozhatunk meg, mint pl. a termés feketefoltossága, a termésrothadás, a termés belső penészedése és a terméscsúcs rothadása. A külső fertőzés esetében a tünetek a termés falán, elsősorban a napfény felé eső oldalon jelennek meg. Elősegíti a fertőzést a napégés, az egyenlőtlen vízellátás, kalcium- és magnézium-háztartási zavarok. A betegség kialakulásában a környezeti tényezők, elsősorban az éjszakai harmatképződés is szerepet játszhat.

A fertőzés után besüppedt, tojásdad, világosbarna foltok keletkeznek. A foltokon bársonyos, fekete penészgyep jelenik meg. A termés párás meleg időben rothad, száraz körülmények között fekete múmiává aszalódik. A belső fertőzés létrejöttét a virágzás idején előidézheti a kórokozó bibecsatornán keresztül történő behatolása. Ha a virágzás után a bibecsatorna nyitott marad, a fertőzés lehetősége az egész tenyészidő alatt fennáll. A paradicsom alakú paprikafajtákon gyakran csak az egészségesnek látszó termés felvágása után vehető észre a penészedés, a paprika húsa ilyenkor keserű.

A védekezés alapja a fertőzött növényi maradványok eltávolítása, vagy mélyen a talajba forgatása. Ezen felül érdemes a paprikatáblát elkülöníteni egyéb paradicsom- és burgonyatermő parcelláktól. A tápanyag ellátás során törekedni kell a helyes magnézium és kalcium ellátásra, a N-arány enyhe emelésével csökkenthetjük az alternáriás megbetegedés kockázatát, mivel ezen kórokozók inkább az elöregedett növényi szöveteket kedvelik. Fontos az egészséges, csávázott vetőmag használata, valamint a termesztés során célszerűbb a zárt bibepontú fajtákat alkalmazni.

A betegség elleni kémiai védekezésre a bordói keverék, a réz, a mankoceb, a difenokonazol + azoxistrobin valamint a difenokonazol + ciflufenamid tartalmú készítmények az alkalmasak. Külön kiemelném, hogy a magházpenészedés ellen fővirágzásban elvégzett kezelést tartom a leghatékonyabbnak, megelőzve ezzel a bibén keresztüli fertőzést, melyre a felsorolt hatóanyagok közül véleményem szerint a mankoceb a legalkalmasabb.

Ha gondban van a hatóanyag nevekkel, az alábbi cikkben hatékony segítséget kaphat a megfelelő készítmény megtalálásához:

https://agroforum.hu/szaktanacsadas-kerdesek/hogyan-keressunk-megfelelo-novenyvedo-szert/

Zöld Kert-TÉSZ: a prémium minőség garantált

2019. november 27. 13:43

A gyorsaság nagy szerepet játszik a sikeres értékesítésben, a betakarítást követő egy héten belül a paprikának meg kell érkezni a rendeltetési helyére, a boltok polcaira.

Készüljünk fel a paprika antraknózisra 2023-ban

2023. július 31. 17:10

A Colletotrichum spp. által okozott paprika fenésedés (antraknózis) jelentős problémává válhat néhány gazdaságban.

Mi okozza a paprika levelén megjelenő foltokat?

2021. július 23. 08:57

Tartsuk be a vetésforgót és a beteg növénymaradványok összegyűjtését és megsemmisítését is végezzük el.

Szabadföldi étkezési paprika tápanyag-mérleg szerinti trágyázása, II. – Tápanyagszámítás és -megosztás

2023. október 7. 15:10

Az étkezési paprika különösen igényes zöldségnövénynek számít vízellátás és tápanyag-adagolás szempontjából. Gyorsan és „érzékenyen” reagál a vízhiányra, és a tápelemek túladagolására is, ami jelentős termésveszteséget, minőségromlást eredményezhet.