Felszedett répáim között több olyan is található, mely csavarodott és torz. Mi okozza ezt?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A gyökérzöldségek termesztése során gyakran megjelenhet az Ön által is leírt probléma. Oka elsősorban a nem megfelelő termesztéstechnológiára, valamint a rossz szerkezetű talajba történő vetésre vezethető vissza. A répatest torzulását, elágazódásainak és szakállainak képződését a nem kellően mélyen végzett talajművelés, a rosszul előkészített és rögösen hagyott magágyba történő vetés is okozhatja. A talaj tömörsége okozta deformációk kiküszöbölhetők a talaj kellő mélységben való művelésével és megfelelő aprómorzsás szerkezetű magágy készítésével. Ezek mellett a bakhátas művelés egyaránt célravezető eljárás lehet, mely által a lazább talajban való termesztéssel e probléma elkerülhető.
Több termés összecsavarodása pedig a túl sűrűn vetett növényállomány miatt alakul ki, melyet egyrészt a növények kelése után nem sokkal végzett egyeléssel előzhetünk meg, másrészt pedig a kereskedelemben is kapható, de otthon is készíthető vetőszalag alkalmazásával szintén elkerülhető ez a probléma .
A klimatikus körülmények is befolyásolhatják a répatest alakját és méretét is. A meleg időjárás hatására, főként, ha az gyenge vízellátással is párosul, a sárgarépa rövid maradhat. Nagy melegben és szárazságban pedig durva rostú és deformált gyökereket képez. A környezeti körülmények közül továbbá az egyenetlen vízellátásra, valamint a túlöntözésre is érzékenyen reagál a sárgarépa, ezek karógyökereinek hosszanti irányba való megrepedését okozzák. Szintén a sárgarépa termésének repedését okozhatja a betakarítás előtt pár nappal végett öntözés is. Gyakori jelenségnek számít a zöldfejűség is, amikor a talajból kilógó részek a napfény hatására zöldülnek be.
Az előzőekben leírtakból jól látható, hogy a sárgarépának a kártevők és kórokozók mellett számos abiotikus tényező által kiváltott fejlődési rendellenessége is lehet. E tényezők okozta tünetek kialakulása egy kis odafigyeléssel sikeresen megakadályozató, ezzel segítve elő azt, hogy egészséges, megfelelő minőségű és mennyiségű termés legyen minden évben kertünkben.