Miért torzultak és színeződtek el a meggyfa levelei?

Agrofórum Online

Meggyfám egyik hajtásán a levelek furcsán néznek ki, torzultak, világos és sötét részekkel. A fa többi részén nem látható ilyen elváltozás. Mi okozhatja ezt?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Nehéz a válasz a kérdésére, mert több ok is kiválthat hasonló tüneteket. Az bíztató, hogy csak lokális, helyi, és csupán egy helyen fellépő elváltozásról van szó.

Valószínű, hogy vírusfertőzés tüneteit látjuk. A leveleken megfigyelhető alaki és színbeli elváltozások arra engednek következtetni. Deformáció, levéllemez hólyagossága, hullámossága, az érintett terület megvastagodása, megkeményedése, a levél színének elmosódott szélű zöld foltjai, a levél alakjának szabálytalanságai vírusfertőzésre utaló tünetek.

A vírusok terjedése többféle módon is történhet, amik közül a csak egy helyen jelentkező tünetet valamilyen rovarvektor korábbi vírusátadása indította el. Levéltetvek a gyakori vírusvektorok, és a meggyen is gyakoriak. Abban az esetben, ha a meggy leveleiből nedvet szívó tetű már előzőleg vírussal fertőzött növény nedvéből táplálkozott, a fertőzött nedvet a következő megszívott növénynek átadja, befertőzi azt. A levélben, majd a hajtás többi levelében a vírus elterjed, felszaporodik, és azután fejlődnek ki a vírusfertőzés tünetei. Fák esetében ugyan lassan történik a szétterjedés, mivel a fakorona nagy távolságain a vírusnak végig kell haladnia, a folyamat eltarthat több hónapig is. A fáról oltáshoz, szemzéshez ne használjon fel szaporítóanyagot, mert a vírus a fa szöveteiben, annak minden sejtjében jelen lesz (van), és az utód növények is fertőzöttek lesznek.

Elváltozás a meggyfán (fotó: a kérdező felvétele)

Vírusbetegségekből a növények nem gyógyíthatók, vírusok ellen nincsenek vegyszerek. A betegséget csak megelőzni lehet a megfertőzés megakadályozásával, a vírusvektorok megsemmisítésével. Már egyetlen vírussal fertőzött levéltetű egyetlen szívása elegendő a növény fertőzéséhez. Ezért jelentős a levéltetvek elleni permetezés.

Jelen esetben a védekezés lehetséges módját a fertőzött rész vastagabb ágig, tőből történő kivágása és megsemmisítése jelenti. Utána a metszőollót fertőtlenítse le hypós oldatban történő pár perces áztatással! A meggyfákat több vírus is fertőzheti, tünetek alapján azt meghatározni, azonosítani nem lehet. Későbbiekben a levéltetvek elleni védelemre fokozottan figyeljen nem csak ennél a fánál, hanem valamennyi növényénél! A kellő számban jelen lévő katicabogarak ugyan letakarítják a levéltetveket, előtte azok szívogatásával a növények fertőzése megtörténhet. Meggyfáját figyelje rendszeresen, ha hasonló tüneteket észlel, vágja ki az érintett részt némi egészséges leveleket fejlesztő darabbal együtt.

Levéltetvek elleni védekezésre a narancsolaj, káliszappan, Kaiso, Karate, Lamdex extra, mellett a felszívódó hatású Mospilan, Teppeki is használható, valamennyi szabad forgalmú kategóriába tartozik.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Milyen növényvédelmi problémákra ügyeljünk a cseresznyénél virágzás után?

2023. május 13. 04:36

Cseresznye esetében milyen növényvédelmi problémákra ügyeljünk a virágzást követően a gyümölcsök növekedési időszakában?

Meddig várjunk az őszi lemosó permetezéssel?

2022. szeptember 30. 04:37

Kérem a segítségüket abban, hogy meddig érdemes várni az őszi lemosó permetezéssel?

A párás, meleg időjárás kedvez a kórokozók és a kártevők felszaporodásának

2019. június 24. 10:53

A májusi bőséges csapadék után eddig júniusban is az átlagosnál több eső esett. A rendszeresen visszatérő esők okozta páradús levegő rendkívüli módon kedvez a kórokozók felszaporodásának és terjedésének.

Az ázsiai kajszilevéltetű (Myzus mumecola)

2023. november 14. 09:10

A népszerű kajszibarack származásáról, fajtáiról, telepítéséről, környezeti igényéről, fagyérzékenységéről, termesztéséről, a növényvédeleméről, a gyümölcs felhasználásáról, stb. szóló internetes és nyomtatott források könyvtárnyi mennyiségben állnak az érdeklődők rendelkezésére. Ennek okán ebben a rövid tanulmányban csak egy szűkebb témakörrel, a kajszin nemrég megjelent ázsiai kajszilevéltetű (Myzus mumecola) fajjal foglalkozunk.