Miféle kártevő rághatta ki tömegesen a mandula terméseit?

Agrofórum Online

Végre ígéretes termés mutatkozott mandulafáinkon. Megdöbbenten vettük észre egyik napról a másikra, hogy a termést valami kirágta. Mi lehetett, és hogyan tudok ellene védekezni?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A mandulának kevés terméskártevője ismeretes, melyek közül a legnagyobb károkat általában a mandula-magdarázs okozza. Ebben az esetben viszont nem ennek a kártevőnek a károsítására lehet következtetni a küldött képek alapján. A terméseken nagyméretű rágásnyomokat lehet látni, a mandula magbele pedig hiányzik, annak külső héjának csak egy része maradt meg. A kártételt valószínűleg valamely madárfaj követte el, jelentős terméskiesést okozva ezzel.

A madarak elleni védelem nem mondható könnyű feladatnak, felbukkanásukra is szinte a teljes érési időszak folyamán számítani lehet. A házilag készíthető madárriasztó módszerek közül talán legismertebbnek a madárijesztő kihelyezése tekinthető, de akár zajkeltő tárgyak alkalmazása is kipróbálható. Fizikai védelmet tud nyújtani terméseinknek a madárháló kihelyezése is, melyet a kereskedelemben is meg tudunk vásárolni.

Szinte az összes mandulatermést károsította valami
Szinte az összes mandulatermést károsította valami (fotó: a kérdező felvétele)

Az sem kizárt, hogy a mandulák mandula-magdarázzsal voltak fertőzve, és a madarak ezen lárvák elfogyasztása miatt keresték fel, tették tönkre a terméseket. A kártevő lárvái ugyanis a mandula termésében fejlődnek ki, bennük táplálkoznak. Azok a termések, melyekben a lárvák megtalálhatók, növekedésükben visszamaradnak, nem fejlődnek tovább. Emellett tünetként a termés zöld burkának magra való rászáradása, ráncosodása is megfigyelhető. A beteg terméseket felnyitva a mag helyét figyelhetjük meg, valamint a kártevőt, a fehér lárvát.

Kirágott mandula
Kirágott mandula (fotó: a kérdező felvétele)

A lárvákkal fertőzött gyümölcsök a fákról akár le is hullhatnak, de fent is maradhatnak, gyakran pedig másodlagosan rothadásnak is indulnak valamely kórokozó nyomán. A kifejlett alakok rajzása áprilisban indul meg, de rajzásuk egészen májusig is elhúzódhat, ezt sárga ragacslapok kihelyezésével tudjuk nyomon követni.

Kémiai módszerekkel eredményesen védekezni csak az imágók ellen tudunk, mellyel a tojások lerakását is megelőzzük (Karate Zeon 5 CS, Full 5 CS). Célravezető lehet, a beteg gyümölcsök összegyűjtése is, mellyel az áttelelő alakok egyedszámát tudjuk csökkenteni.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Dió, mandula, mogyoró, szelídgesztenye - A héjas termésűek helyzete Magyarországon

2018. április 20. 07:01

A hazai üzemi gyümölcstermő ültetvények összes felülete 85-90 ezer ha közé tehető. A héjasok a gyümölcsültetvények területének kb. 7 %-át adják.

Fogyasszunk szezonális zöldségeket és gyümölcsöket! – December

2023. december 8. 13:10

Bár télen kevesebb lehetőségünk van friss idényzöldségeket és -gyümölcsöket fogyasztanunk, hála az égnek a táblázatunk mégsem ürült ki mostanra sem, válogassunk a jelenlegi készletből!

Vajon megtérülő lesz gyümölcsöt termelni Spanyolországban a 21. század folyamán?

2021. június 28. 07:39

Az adatok azt mutatják, hogy az elkövetkezendő 30 évben az egyes növényfajták gazdasági életképessége veszélybe kerülhet azokban a régiókban, ahol jelenleg magas terméshozam jellemző.

Hogyan tároljuk a héjas gyümölcsöket?

2020. október 25. 10:51

A héjas vagy más néven a kopáncsos-gyümölcsűek közé tartozik a dió, mogyoró, mandula és a gesztenye is.