Miként mentesíthető a mikulásvirág az apró, fehér kártevőktől?

Agrofórum Online

Hogyan tudnám a mikulásvirágot mentesíteni a képen látható kártevőtől?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A képen a liszteske, vagyis az üvegházi molytetű megtelepedése látható a mikulásvirágon. Az üvegházi molytetű egy jelentős kártevő, mely akár termesztett növényeinken, kerti körülmények között is képes károkat okozni, viszont télen, védett helyen a lakásban nevelt dísznövényeken is fenn tud maradni. Kártételét szívogatásával okozza, miközben nemcsak növényeinket gyengíti, hanem vírusok terjesztésében egyaránt szerepet játszik. A szívogatása nyomán keletkező ürülékével, ragacsos mézharmattal, valamint az azon megtelepedő korompenésszel egyaránt szennyezi növényeinket.

Általában a növény leveleinek fonáki oldalán találhatók meg nagyobb egyedszámban, így jelenlétük felfedezése is általában csak a növény tüzetesebb átvizsgálásával történik meg. A növény mozgatása során is észrevehető jelenlétük fehér, szárnyas egyedeinek felrepülése által. Szobai körülmények között gyors szaporodásuk figyelhető meg, hiszen a magas páratartalom és hőmérséklet egyaránt kedvező feltételeket biztosítanak számukra a szaporodáshoz. Zavartalan körülmények között évente akár 10-14 nemzedékük is kifejlődhet.

Üvegházi molytetvek a mikulásvirágon
Üvegházi molytetvek a mikulásvirágon (fotó: a kérdező felvétele)

A beltéri növényeken való megtelepedésük akár a nyár folyamán megtörténhet, pl. ha a növényeket kinti körülmények között neveljük, de újonnan vásárolt, vagy ajándékba kapott növényekkel is könnyedén behurcolhatók szobai körülmények közé. A molytetűvel fertőzött növényt érdemes mihamarabb a többi növénytől távolabb, másik szobába áthelyezni. Az egészséges növényeket is ajánlatos átvizsgálni, azok kártevőmentességéről meggyőződni.

Liszteskék a szobanövény levelein
Liszteskék a szobanövény levelein (fotó: a kérdező felvétele)

A beteg növényt első körben puha nedves ronggyal töröljük át, vagy zuhanyoztassuk le, így csökkentve a molytetvek egyedszámát. A lemosással az összes molytetűtől nem lehet megszabadulni, így érdemes a kémiai védekezésre is hagyatkozni. Egyik lehetőség a rovarölő szert is tartalmazó táprúd használata, mely a növényen keresztül felszívódva okozza a kártevő pusztulását. Jól szellőző helyiségben a növény permetezését is elvégezhetjük, pl. Mospilan 20 SG-vel. Általában egy kezelés nem ad megfelelő eredményt, így 1-2 héten belül a permetezés megismétlése szükséges lehet.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Mit lehet tenni a káposztaféléken megtelepedő apró rovarok ellen?

2023. június 10. 04:39

Mit lehet tenni a káposztaféléken megtelepedő fehér, apró rovarok ellen? Mik lehetnek ezek egyáltalán?

Milyen apró, fehér, lepkeszerű kártevők lehetnek a karalábén?

2024. május 27. 04:36

Apró, fehér, talán lepkére emlékeztető kártevőket figyeltem meg a karalábé levelén. Mik lehetnek ezek? Hogyan védekezhetek ellenük?

Betelepített méhek és ragadozó rovarok segítségével termelik a magyar paradicsomot

2019. március 11. 07:36

A technológia alapja a talaj nélküli, hidropónikus termesztés, a tápanyag-ellátást a öntözőrendszerrel oldják meg, a fűtést pedig termálvízzel.

Zöldség Videó

Apró, fehér, lepkeszerű rovarok károsítják a lakásban nevelt növényeket. Mit tehetünk ellenük?

2019. március 21. 09:14

K. Lászlóné kérdése: Lakásunkban apró, éppen csak látható, fehér, lepkeszerű repülő rovarokat vettem észre. Szeretnék ellenük védekezni, mielőtt mindegyik növényemet megfertőzik. Mit tudok tenni ellenük?