33℃ 21℃
július 5. Emese, Sarolta, Lotti, Antal

Miként permetezhetjük a virágzó kajszit monília ellen?

Agrofórum Online

Szeretném megtudni, hogy hogyan permetezhetem le a virágzó kajszit monília ellen?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

A kajszi virágzása országszerte már javában tart, ami azt jelenti, hogy a fák moníliás fertőzésre való fogékonysága is elkezdődött. A csonthéjasok moníliás hajtás- és virágpusztulását okozó kórokozó ugyanis a virágzás alatti időszakban képes a fát fertőzni és súlyos károkat okozni. Terjedését és a betegség mértékét természetesen számos tényező befolyásolja, melyre nem árt tekintettel lennünk.

A moníliának a virágzás idején uralkodó párás és nedves körülmények kedveznek. A melegebb időjárás, ami a fák gyorsabban végbemenő virágzásának lefolyását segíti elő, valamint az eső, illetve a reggeli harmat hiánya a fertőzés terjedésének akadályozásában játszanak szerepet. A fertőzés a fákon gyorsan képes megmutatkozni, ezt jelzi ugyanis a virágok csésze- és sziromleveleinek gyors barnulása és lankadása, valamint a hajtásvégek elhalása.

A betegség megelőzése nem kizárólag a permetezésen alapul, hanem a beteg, fán maradt gyümölcsmúmiák eltávolítása, valamint a lemosó kezelések elvégzése egyaránt hozzájárulnak ahhoz, hogy a betegséget mérsékeljük. A permetezést már a virágzás kezdetén, fehérbimbós állapotban ajánlatos megkezdeni, főként nedves időjárás megléte mellett, majd a virágzás hosszától függően akár még három alkalommal (fővirágzásban, a virágzás végén és a sziromhullás kezdetén) is érdemes lehet megismételni. A készítmények közül pl. Chorus 50 WG, Teldor 500 SC, Switch 62,5 WG szerek közül válogathatunk, melyek kiskerttulajdonosok számára is elérhetők.

Amennyiben a körültekintően elvégzett védekezés ellenére sem tudtuk teljes mértékben a fertőzést kivédeni, a betegség tüneteit mutató hajtásvégeket mihamarabb érdemes a fákról lemetszeni. Ezt úgy végezzük el, hogy az egészségesnek tűnő hajtásrészből is legalább pár cm hosszúságot levágunk! A lemetszés után kezeljük a fát felszívódó gombaölő készítménnyel, mellyel a továbbfertőzés akadályozható meg. A monília ugyanis nemcsak a hajtásvégek, virágok és termések megbetegedésében játszhat szerepet, hanem rákos sebek kialakulásáért is felelőssé tehető. Az ovális alakú, besüppedő foltok a vastagabb ágakon és vesszőkön is megjelenhetnek, melyek a fa kondícióját és életképességét nagy mértékben képesek akadályozni.

Kiemelt kép: Pixabay

Miért vásárolnak manapság GPS-es sorvezetőt a gazdák? - Megkérdeztük őket!

2019. március 4. 08:47

A sorvezető GPS-ek már minden gazdaság elengedhetetlen részét képezik függetlenül attól, hogy mekkora területen foglalkoznak szántóföldi növénytermesztéssel. Megkérdeztük a gazdálkodókat, hogy manapság miért vásárolnak sorvezető készüléket, és hogy melyik funkciókat tartják a leghasznosabbnak.

Növényvédelmi teendők a gyümölcsösökben virágzáskor

2022. április 13. 05:36

Az április hónap a gyümölcstermesztő gazdák számára leginkább a virágzásról szól, valamint a hozzá kapcsolódó különböző teendőkről.

Amerikai kukoricabogár: Veszélyes kártevők

2019. június 19. 04:37

Az amerikai kukoricabogár a legjelentősebb kukorica kártevőink közé tartozik. A kártétele a hektáronkénti 5-10 q-tól a teljes termésveszteségig terjedhet. A lárva és az imágó egyaránt kártevő.

Érdemes-e még permetezni a gyümölcsfák lombját?

2020. október 2. 09:47

 Szinte mindegyik fám levelei foltosak, azok sárgulnak is és korán lehullanak.