Hogyan termeszthetek kertemben bazsalikomot? Milyen igényei vannak ennek a fűszernövénynek?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A kerti bazsalikom (Ocimum basillicum) egy egyéves, lágyszárú növényfaj, melyet már régóta hasznosítanak, mint gyógy- és fűszernövényt, valamint étvágyjavító és emésztést segítő hatása is ismeretes. Kellemes illata miatt közismert ételízesítő. Gyökere elágazó, karószerű, 10-16 cm hosszúságú. Szára kb. 40-60 cm magasságúra megnövő, egyenesen felálló, tövi részétől elágazó. Levelei keresztben átellenes állásúak, nyelesek, fényes felületűek, tojásdadok, zöld színűek. Virágzata laza, álfüzér, színük fehér vagy rózsaszínes. Termése világosbarna vagy sötétbarna makkocska.
A bazsalikom kedveli a meleg és kellően napfényes környezetet a majoránnához hasonlóan. Magjainak csírázásához optimálisnak számít a 18-20 fokos hőmérséklet. A növények a hideget nem tűrik, már 1 fokhoz közeli hőmérsékleten károsodnak, az átmeneti lehűléseket sem kedvelik, hiszen arra fejlődésüknek lelassulásával reagálnak. A bazsalikom termesztésére ezért csak gyorsan melegedő, jó vízgazdálkodású, középkötött, homok- vagy vályogos homokterületek alkalmasak.
A bazsalikom előveteményének számos növény megfelel, egyetlen követelmény, hogy a termesztésre kiválasztott terület évelő gyomoktól mentes legyen. A bazsalikom magjaiból akár palánták is nevelhetők, melyek kiültetési ideje május közepére tehető. Állandó helyre vetéssel egyaránt szaporítható, mely esetben a magokat csak megfelelően előkészített, megülepedett, morzsás szerkezetű talajba szabad vetni. A vetés ideje az időjárás függvényében általában április végére vagy május első napjaira tehető. A vetés mélysége 0,5-1 cm legyen, majd pedig a vetés végeztével a talajt hengerezni szükséges. A vetés után a csírázáshoz megfelelő mennyiségű víz biztosítása is elengedhetetlen. A kelés után fokozottan kell ügyelni a gyomok megjelenésére és irtására, valamint a növények egyelését is el kell végezni túlzottan sűrű vetés esetében, hiszen folyóméterenként csak 6-7 db növényt érdemes meghagyni. Aszályos időszakban mindenképp ajánlatos vízpótló öntözést is végezni, mellyel a növények fejlődése is elősegíthető.