Mikor érdemes a kertünkben talajjavítást végezni?

Agrofórum Online

Talajjavításnak nevezzük az olyan kémiai, biológiai, fizikai vagy vízszabályozási beavatkozásokat, amelyeket a szokásos agrotechnikai műveleteken túlmenően a termékenység fokozása érdekében végzünk, s amelyek a talaj egyes tulajdonságait tartósan és lényegesen megváltoztatják.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A talajjavítás célja a termékenységet kedvezőtlenül befolyásoló tulajdonságok megváltoztatása, káros folyamatok szerepének csökkentése. A talaj termékenységét gátló legfontosabb tényezők: a savanyú kémhatás, a szikesség, a nagy homoktartalom stb.. A kémiai talajjavítás során a talaj kedvezőtlen kémiai tulajdonságainak megszüntetése, jobbá tétele a célunk. A talaj pH értéke alapjaiban határozza meg az egyes növényi kultúrák termeszthetőségét, hiszen minden növénynek van egy meghatározott pH-optimuma, amelyen fejlődése megfelelő, és ezt a talajok javításánál figyelembe kell venni.

A savanyú talajok esetében egyes tápanyagok felvehetősége is csökken, éppen ezért a tápanyag-utánpótlás tervezésében is érdemes ezt figyelembe vennünk, amennyiben tudomásunk van róla, hiszen így a termesztett növények a szükséges tápanyag-mennyiségeket megkapják, és elkerülhető termésmennyiségük csökkenése. Előfordulhat, hogy hosszú éveken keresztül nem tudunk e problémáról és talajunk elsavanyodik, ekkor már csak nagy költséggel csökkenthető a kár. A meszezéssel (CaCO3-tartalmú anyagok talajba juttatásával) a nagymértékű savanyúság és telítetlenség megszüntetése vagy csökkentése, illetve a kolloidok Ca-telítettségének biztosítása a célunk. Lúgos kémhatású szikes talajok kémiai javítására gipsztartalmú anyagokat lehet használni.

A homoktalajokra jellemző, hogy vízgazdálkodásuk, vízvisszatartó- és tápanyag-szolgáltató képességük is rossz, hiszen szemcseméretük 0,5-2 mm közötti. Ezért minden (szélsőségektől és szennyezésektől mentes) javítóanyag, ami ennél kisebb szemcseméretű a homoktalajba keverhető, hiszen pozitívan hathat termékenységére. Javítóanyagként élelmiszeripari, vagy szerves iszapok, hígtrágyák, szervestrágyák, komposztok, illetve a zöldtrágya-növények egyaránt felhasználhatók.

Precíziós talajjavítás – gondolkodjunk rendszerben!

2024. február 23. 15:40

A talaj minden mezőgazdasági termelés alapja. Az utóbbi években a talajállapot azonban egyre csak romlik. Az OrganicLife Kft. fókusza a talajjavításon belül egy speciális körre, az aminosavakra fókuszál, amelyek sokféle funkciót láthatnak el a növénytermesztés.

Miért értékes talajjavításra a letermett gombakomposzt?

2025. március 15. 05:40

Elsősorban talajjavításra kiváló a gombakomposzt, de nagyobb fák és cserjék ültetésénél is használható, mert az ültetőgödörbe szórva segíti a gyökeresedést.

Füvesítési kisokos – füvesítsünk fűmagvetéssel!

2021. október 25. 05:36

Ki ne szeretné a gyönyörű, lehetőségekkel teli, hullámzó fűtengert? Kiváló helyszíne a kerti élményeknek, pihenésnek, és bizony az unalom elűzésének is, ugyanis tagadhatatlanul az egyik leginkább munkaigényes részéről van szó a portának. Itt az ideje, hogy belevágjunk a saját gyepünk vagy pázsitunk telepítésébe!

Repce vagy kalászos vetését tervezi? Több és jobb hozamot talajjavítással érhet el!

2023. augusztus 9. 06:10

Hamarosan időszerű lesz az őszi vetésű növényfajok előtti talajmunka és így a szükségszerű talajjavítás is.