34℃ 20℃
július 24. Kinga, Kunigunda, Kincső, Krisztina

Mikor és hogyan metsszük meg a fügét?

Agrofórum Online

Mikor és hogyan metszhetem meg a fügét? Kérem segítségüket a kérdésem megválaszolásában!

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A mediterrán származású füge (Ficus carica) kertben való nevelése, nemcsak termései, hanem dekoratív jellege miatt is egyre nagyobb körben elterjedt. A gyümölcsfákhoz hasonlóan a fügét is általában érdemes metszésben részesíteni, főként a nagyobb növekedési eréllyel bíró, a rendelkezésre álló helyet gyorsan túlnövő fajták esetében. A metszéssel nemcsak a fügefák vagy fügebokrok alakja tartható meg, hanem termőképessége, valamint gyümölcseinek minősége is megőrizhető. Metszés hiányában a termések számának csökkenése, a koronarészek elsűrűsödése, belső részeinek felkopaszodása is bekövetkezhet idővel.

Déli származása miatt fényigényes növényfaj, így a metszéssel a túlzott növekedés megakadályozása mellett célunk a korona jobb megvilágítottsága, ezáltal átláthatóságának fokozása is. A metszés elvégzésének optimális időszaka tavasszal, a tartós fagyok elmúltával van, de még a növény nedvkeringésének megindulása előtt, vagyis mielőtt még a fa kihajtana. Az őszi, illetve téli időszakban a növény hidegre való érzékenysége miatt nem ajánlható metszése, hiszen akkor még könnyen fagykárt szenvedhetnek fás részei.

A füge egy könnyen metszhető növényfaj, így nagy hibát a folyamat során nem tudunk elkövetni, még nagyobb volumenű ifjítása során sem. A metszés megkezdésekor első körben a beteg, sérült, befelé növő részeket távolítsuk el. Ezután a túlzottan sűrű koronából a gyenge és vékony, valamint keresztbe növő elemek kerüljenek kivágásra, válogatásra. Az erősen felnyúló részeket minden esetben egy kifelé álló elágazásra vágjuk vissza, ezzel is fényt engedve be a koronába. Nagyobb mértékű, vastagabb ágak lemetszése esetében érdemesebb azok tövi részénél csonkok meghagyása is, melyek rügyeiből a növény képes lesz újra kihajtani. Erősebb metszést csak ifjítást igénylő egyedeken végezzünk, hiszen ennek hatására erőteljes hajtásnövekedés, valamint kevesebb termésmennyiség lesz várható. A metszés során ajánlatos a még előző évről fent maradt termések eltávolítása is, valamint a vágási felületek sebkezelő anyaggal való lezárása a munka befejeztével.

Biotermesztés: Nincs más út!

2018. október 29. 10:03

Az általunk fogyasztott élelmiszerek úgynevezett E-anyagokkal, tartósítószerekkel vannak tele, azaz egészségtelenül táplálkozunk, amelyet megtetézünk az agyon cukrozott üdítőitalok fogyasztásával is. A biotermesztés, illetve a bioélelmiszerek fogyasztása egyenlő az egészséges táplálkozással.

Málna ültetése egyszerűen - kisokos

2023. március 14. 14:24

A következő útmutatót azoknak ajánljuk, akik kellőképpen lelkesek és elkötelezettek ahhoz, hogy otthon málnatermesztésbe fogjanak.

Hogyan aszaljunk hatékonyan?

2022. november 8. 13:09

Mivel a boltokban igen magas ára van az aszalványoknak, ha magunk megtermeljük az alapanyagot, vagy jó áron be tudjuk szerezni, akkor még ezeknél a magas energiaáraknál is érdemes lesz magunknak elkészíteni az aszalványokat.

A precíziós termesztési technológiák alkalmazhatósága a gyümölcsösökben

2018. március 3. 11:24

A precíziós gazdálkodás egy váz, amelyet egyéni igényeink és lehetőségeink függvényében tölthetünk meg tartalommal.