Mikor és hogyan szaporítsuk a muskátlit?

Agrofórum Online

Mikor és hogyan szaporíthatom a muskátlit?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos 

Kedves Kérdező!

Házi körülmények között a muskátli vegetatív, vagyis dugványról történő szaporítása terjedt el. Ezt a műveletet augusztusban, de még szeptemberben elején is sikeresek végezhetjük el. Amennyiben ebben az időszakban nem dugványozzuk a muskátlit, akkor a szaporítást már következő év tavaszára kell elhalasztanunk. A meglévő, szaporításra szánt úgynevezett anyanövények közül mindenképpen egészséges, megfelelően fejlett és betegségektől mentes egyedeket válasszunk ki. A sérült növények nem alkalmasak szaporításra, ugyanis nagyon kicsi az esélye annak, hogy belőlük életerős növény fog kifejlődni. A hajtások közül a csúcsdugványok gyökereznek a legjobban, a laza szövetű fiatal, és az öreg, elfásodott, felkopaszodott hajtások nem alkalmasak a dugványozásra. Fontos továbbá, hogy a kiválasztott hajtásokon bimbók és virágok se legyenek, ezeket távolítsuk el.

A dugványokat úgy vágjuk le egy éles késsel a növényekről, hogy a vágás felülete sima legyen. Ezzel elősegíthető, hogy a gyökérképződés könnyebben és hamarabb meginduljon. A 10-15 cm-es hajtások alsó leveleit is távolítsuk el, mert ezek is akadályozzák a gyökerek képződését. A dugványokon, minimum egy, de maximum három teljesen és egy félig kifejlődött levél legyen. A szaporításra felhasznált közegünket is megfelelő körültekintéssel válasszuk ki, vagyis talajunk legyen morzsás szerkezetű és tápdús. A dugványokat megszikkadásuk után 3-4 centiméteres mélységbe helyezzük bele a talajba. Az edényeket ezután helyezzük el árnyékos helyre és az öntözést rendszeres időközönként végezzük el akkor, amikor a talaj felszínének kiszáradását észleljük. A kis növények számára ilyenkor a 18-20 fok az optimális, magasabb páratartalommal. A sikeres dugványozás eredményeképpen kb. 3-4 hét múlva az első lomblevelek megjelenését már tapasztalhatjuk.

Új növénykéinket mérséklet öntözés mellett, tápoldatozás nélkül 12-14 fokos hőmérséklet mellett teleltessük, átültetésük után.  A fagyok elmúltával, tavasszal, a többi elteleltetett muskátlihoz hasonlóan szoktassuk őket fokozatosan a kerti körülményekhez.

Őszi növénytársítások hobbikertbe

2022. október 3. 05:36

Minél bátrabbak vagyunk, annál izgalmasabb növény-összeültetéseket alkothatunk a kertben, ami az őszi kertképet is átformálja az unalmasan egyhangú zöldből a hasznos és izgalmas színkavalkádba.

Kerti kalendárium – novemberi teendők a házikertben

2020. november 19. 10:03

Még egy utolsó, nagy lendületre van szükségünk a házikerti munkák elvégzéséhez: nemcsak a kerti bútorokat kell letisztítva bevinni, a kerti csapokat vízteleníteni, a madáretetőt és –itatót kihelyezni, hanem most alapozzuk meg a sikeres tavaszi növénytermesztést is! Nézzük, milyen munkálatok várnak ránk a novemberi kertben!

Az üldözött aranyvesszőfű, ami gyógynövény is lehetne

2023. április 30. 08:37

Egyszerű gyom vagy gyógynövény is lehetne? Nézzük, hogy mit érdemes tudni a Solidago-fajokról?

Fügét a lakásba! - Kedvenc fikuszaink

2022. október 15. 07:36

Hogyan lettek trópusi növényként a fikuszok közkedvelt szobanövények, akár még száraz levegőjű panellakásokban is?