Mikor és hogyan szaporítsuk a muskátlit?

Agrofórum Online

Mikor és hogyan szaporíthatom a muskátlit?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos 

Kedves Kérdező!

Házi körülmények között a muskátli vegetatív, vagyis dugványról történő szaporítása terjedt el. Ezt a műveletet augusztusban, de még szeptemberben elején is sikeresek végezhetjük el. Amennyiben ebben az időszakban nem dugványozzuk a muskátlit, akkor a szaporítást már következő év tavaszára kell elhalasztanunk. A meglévő, szaporításra szánt úgynevezett anyanövények közül mindenképpen egészséges, megfelelően fejlett és betegségektől mentes egyedeket válasszunk ki. A sérült növények nem alkalmasak szaporításra, ugyanis nagyon kicsi az esélye annak, hogy belőlük életerős növény fog kifejlődni. A hajtások közül a csúcsdugványok gyökereznek a legjobban, a laza szövetű fiatal, és az öreg, elfásodott, felkopaszodott hajtások nem alkalmasak a dugványozásra. Fontos továbbá, hogy a kiválasztott hajtásokon bimbók és virágok se legyenek, ezeket távolítsuk el.

A dugványokat úgy vágjuk le egy éles késsel a növényekről, hogy a vágás felülete sima legyen. Ezzel elősegíthető, hogy a gyökérképződés könnyebben és hamarabb meginduljon. A 10-15 cm-es hajtások alsó leveleit is távolítsuk el, mert ezek is akadályozzák a gyökerek képződését. A dugványokon, minimum egy, de maximum három teljesen és egy félig kifejlődött levél legyen. A szaporításra felhasznált közegünket is megfelelő körültekintéssel válasszuk ki, vagyis talajunk legyen morzsás szerkezetű és tápdús. A dugványokat megszikkadásuk után 3-4 centiméteres mélységbe helyezzük bele a talajba. Az edényeket ezután helyezzük el árnyékos helyre és az öntözést rendszeres időközönként végezzük el akkor, amikor a talaj felszínének kiszáradását észleljük. A kis növények számára ilyenkor a 18-20 fok az optimális, magasabb páratartalommal. A sikeres dugványozás eredményeképpen kb. 3-4 hét múlva az első lomblevelek megjelenését már tapasztalhatjuk.

Új növénykéinket mérséklet öntözés mellett, tápoldatozás nélkül 12-14 fokos hőmérséklet mellett teleltessük, átültetésük után.  A fagyok elmúltával, tavasszal, a többi elteleltetett muskátlihoz hasonlóan szoktassuk őket fokozatosan a kerti körülményekhez.

Miért száradnak el a díszfák levelei nyáron?

2018. augusztus 28. 06:50

Sz. Zsófia kérdése: Házunk előtt a vadgesztenyefák lombja leszáradt, mintha leforrázták volna. Az utcánkban sajnos a többi fa is ilyen. Más faféléknél is száradnak a levelek. Tehetünk valamit értük?

Neveljünk amarilliszt!

2023. március 5. 08:41

Ha olyan szobanövényt keres, amely élénk trópusi színfoltot varázsol az otthonába akár a hidegebb hónapokban is, az amarillisz kiváló választás lehet.

A celózia, avagy magyarparéj nevelése

2023. február 10. 09:36

Akár tollas, akár kakastaréjos, a celózia (vagy magyarparéj) sokféle formában és színben pompázik. Valószínűleg ez teszi ezt a figyelemre méltó növényt olyan népszerűvé.

Száraz és árnyékos kertek növényei

2022. április 24. 07:37

Ahhoz, hogy tényleg árnyékos kertet építhessünk magunknak, ismerni kell a nap járását, a szélirányt is, és többrétegű kertet kell kialakítani, nem elég 1-1 fát elültetni.