21℃ 13℃
április 24. György, Fidél, Debóra

Mikor és hogyan vessük szabadföldbe az uborka magjait?

Agrofórum Online

Mikor vethetem el szabadföldbe az uborkát? Hogyan történjen a vetés? Mire érdemes odafigyelni?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az uborka állandó helyre vetéssel, valamint palántázással egyaránt szaporítható zöldségfajunk. Melegigényes fajnak tekinthető, ezáltal kertbe történő vetését április végénél, május elejénél hamarabb nem szokás megkezdeni. A palánták felnevelése sem tart hosszú ideig, hiszen mindössze négy hetes időtartam alatt fejlett palántákat kaphatunk magjaiból.

A magvetést csak előzetesen elkészített, gyommentes, aprómorzsás szerkezetű, nyirkos talajba szabad elvégezni. Legjobb, ha már az ősz folyamán megtörtént a talaj szerves anyaggal, komposzttal való feltöltése is. Az uborka számára kiválasztott kertrészünk legyen napos, meleg, könnyen öntözhető. A magok vetési mélysége 2-3 cm-es, a tőtávolság pedig 20-30 cm közötti legyen. A vetést kövesse a magok takarása, majd alapos beöntözése (15-20 mm). A csírázás csak úgy érhető el, ha a magokat állandóan nedvesen tartjuk, ezáltal a talaj feszínét kicserepesedni nem hagyjuk. Az uborka a vegetációs időszak többi részében is sok vizet kíván, melyet a gyökerek levegőigényessége miatt inkább gyakrabban, kis vízadagokban juttassunk ki!

Legkésőbb a vetés után ajánlatos az uborkának szánt támasztékot is elkészíteni, amennyiben ez nem áll még rendelkezésünkre. Támaszték melletti uborkatermesztés leginkább szélvédett területeken valósítható meg, olyan uborkafajtával, mely erőteljes növekedési eréllyel rendelkezik. A támasztékra futtatott termesztésből ugyanis számos előnyünk származhat. Az így nevelt növények fejlődésük során több fényhez jutnak, terméseik kevésbé lesznek talajjal szennyezettek, illetve a növény jobb szellőzöttsége miatt a kórokozók megtelepedésére is kisebb mértékben kell számítanunk.

Jelentős károkat tud okozni az állományban a peronoszpóra, a lisztharmat, de a pszeudomonászos betegség megjelenése is. A betegségek elleni védekezés alapja a megelőzés, melyet a vetésforgó betartásával, kevésbé fogékony vagy rezisztens fajták termesztésével, csávázott vetőmaggal történő szaporítással érhetünk el. A támaszték melletti termesztésnél általában nagyobb hozammal is számolhatunk, így ennek kialakításának költségei az évek során lassan meg is térülnek.

Kiemelt kép: Pixabay

 

Mikor kelnek ki a kertbe elvetett zöldségmagok?

2023. április 10. 04:36

Kérem szíves válaszukat: mikor kelnek ki a kertbe elvetett zöldségmagok?

Hogyan kerülhetjük el a tavaszi vetések technológiai hibáit?

2025. február 10. 15:10

Észak-Amerikában már ismerik az általunk is tapasztalt technológiai problémákat, és a kezelésükre születtek is technikai megoldások.

Pöttinger mechanikus függesztett vetőgépek: VITASEM 302, VITASEM 402

2018. október 30. 17:02

A mechanikus VITASEM vetőgépet a pontos magadagolás, magvezetés, az egyenletes vetésmélység és a vetőgép kényelmes kezelése teszik különlegessé.

Miért nem csírázik ki soha az összes elvetett zöldségmag? Hogyan javítható a kelés aránya?

2023. január 28. 04:37

Magvetésre készülök, szeretném megtudni, hogy miért nem csírázik ki soha az összes elvetett zöldségmag? Előáztatással, előcsíráztatással javítható a kelés aránya?