Mikor kell permetezni a cseresznyelégy ellen?

Agrofórum Online

Tájékoztatásukat kérném arról, hogy mikor kellene permetezni a cseresznyelégy ellen a házikertben?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A cseresznyelégy a cseresznye és a meggy termesztése során az egyik legjelentősebb kártevőnek tekinthető, az ellene való védekezésnek – mindkét gyümölcsfaj esetében – kiemelt szerepe van a termések eladhatósága és fogyaszthatósága szempontjából is. A kártevő elleni permetezés időpontját egyik évben sem lehet a naptárhoz igazítani, hiszen ezt az adott fajta termésének éréséhez, de leginkább a legyek megjelenésének idejéhez kell igazítani. A permetezés optimális időpontjának meghatározásához elengedhetetlennek tekinthető a sárga ragacslapok kihelyezése.

A cseresznyefákra minden esetben, már a kis kötődött gyümölcsöknél (május elején) érdemes a lapokat kihelyezni, a fa napos oldalára, annak magasabban és alacsonyabban elhelyezkedő pontjára is. A kártételt a ragacslapok kihelyezésével nem lehet megelőzni, viszont nagyobb számú ragacslap felhelyezésével a legyek száma kisebb arányban gyéríthető. A ragacslapokban megjelenő egy-két kifejlett egyed már jelzi, hogy a tojásrakás meg fog kezdődni, így a kártételre és a lárvák megjelenésére már hamarosan számítanunk kell. Jelentős mértékű károsításra főként száraz és meleg tavaszokon kell felkészülni. A kártevő tojásrakása általában a gyümölcsök zöldborsó nagyságánál kezdődik, valamint akkor, amikor elkezdenek színesedni, zsendülni.

A permetezést már akkor ajánlatos megkezdeni, amikor a ragacslapban néhány egyedük megtalálható, ugyanis a tojásrakást, majd az ezt követő kártételt csak így tudjuk megakadályozni. A cseresznyében táplálkozó lárvák ellen ugyanis védekezni már nem tudunk. A kezdeti időszakban a készítmények közül még felhasználható pl. a Mospilan 20 SG. Az érés közeledtével viszont már csak a rövidebb élelmezés egészségügyi várakozási idővel rendelkező szereket, pl. Karate Zeon 5 CS, Decis stb. tudjuk felhasználni.

Egy permetezést a legtöbb évben nem elegendő elvégezni, hiszen nemcsak a kártevő rajzása lehet elhúzódó, hanem a gyümölcsök érése is. A legtöbbször legalább 2-3 kezelés is szükségessé válik. Házi körülmények között, a fa alatti talajrész takarása is a védekezés részét képezheti. Ezzel a termésekből talajba húzódó lárvák bábozódását, így következő évre való áttelelését tudjuk megakadályozni.   

Kiemelt kép: Pixabay

Na habozzon! – Válassza az eredetit – Reglone Air

2019. június 18. 10:23

Magyarország napraforgó termesztése világviszonylatban kiemelkedő. A magas terméshozam egyik kulcsfontosságú eleme a megfelelő hibrid kiválasztása, ehhez a Syngenta Kft. 2019-ben 12 hibridből álló portfóliójával járul hozzá. Emellett kiemelten fontos minden olyan agrotechnikai vagy növényvédelmi művelet, ami akár egy kilogramm hektáronkénti termést is képes megmenteni.

Virágzás alatt permetezni?

2022. március 31. 10:37

Kritikus időszak jön a gyümölcsösök tekintetében: a virágzás. Ebben a vegetációs szakaszban több kórokozó is megfertőzheti a fáinkat, ezért fontos a megelőzésen túl a pontos időben történő kezelés is.

Miért alakultak ki apró fekete foltok a dísznapraforgón?

2023. november 2. 04:37

Dísznapraforgó növényeket neveltem, amiknek levelein szeptemberben apró fekete foltok nőttek, leveleik elszáradtak. A csatoltan küldött képen jól látszanak a tünetek. Mi okozta, lehet védekezni ellene?

Új, UF 1602-es függesztett permetezőgéppel bővül az Amazone kínálata

2019. március 11. 13:46

Az UF 1602-est egy speciálisan kialakított, kedvezőbb súlyponttal rendelkező polietilén tankkal szerelték fel. A sima tartályfalak lehetővé teszik az effektív külső és belső tartálytisztítást.