Tájékoztatásukat kérném arról, hogy mikor kellene permetezni a cseresznyelégy ellen a házikertben?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A cseresznyelégy a cseresznye és a meggy termesztése során az egyik legjelentősebb kártevőnek tekinthető, az ellene való védekezésnek – mindkét gyümölcsfaj esetében – kiemelt szerepe van a termések eladhatósága és fogyaszthatósága szempontjából is. A kártevő elleni permetezés időpontját egyik évben sem lehet a naptárhoz igazítani, hiszen ezt az adott fajta termésének éréséhez, de leginkább a legyek megjelenésének idejéhez kell igazítani. A permetezés optimális időpontjának meghatározásához elengedhetetlennek tekinthető a sárga ragacslapok kihelyezése.
A cseresznyefákra minden esetben, már a kis kötődött gyümölcsöknél (május elején) érdemes a lapokat kihelyezni, a fa napos oldalára, annak magasabban és alacsonyabban elhelyezkedő pontjára is. A kártételt a ragacslapok kihelyezésével nem lehet megelőzni, viszont nagyobb számú ragacslap felhelyezésével a legyek száma kisebb arányban gyéríthető. A ragacslapokban megjelenő egy-két kifejlett egyed már jelzi, hogy a tojásrakás meg fog kezdődni, így a kártételre és a lárvák megjelenésére már hamarosan számítanunk kell. Jelentős mértékű károsításra főként száraz és meleg tavaszokon kell felkészülni. A kártevő tojásrakása általában a gyümölcsök zöldborsó nagyságánál kezdődik, valamint akkor, amikor elkezdenek színesedni, zsendülni.
A permetezést már akkor ajánlatos megkezdeni, amikor a ragacslapban néhány egyedük megtalálható, ugyanis a tojásrakást, majd az ezt követő kártételt csak így tudjuk megakadályozni. A cseresznyében táplálkozó lárvák ellen ugyanis védekezni már nem tudunk. A kezdeti időszakban a készítmények közül még felhasználható pl. a Mospilan 20 SG. Az érés közeledtével viszont már csak a rövidebb élelmezés egészségügyi várakozási idővel rendelkező szereket, pl. Karate Zeon 5 CS, Decis stb. tudjuk felhasználni.
Egy permetezést a legtöbb évben nem elegendő elvégezni, hiszen nemcsak a kártevő rajzása lehet elhúzódó, hanem a gyümölcsök érése is. A legtöbbször legalább 2-3 kezelés is szükségessé válik. Házi körülmények között, a fa alatti talajrész takarása is a védekezés részét képezheti. Ezzel a termésekből talajba húzódó lárvák bábozódását, így következő évre való áttelelését tudjuk megakadályozni.
Kiemelt kép: Pixabay