Mikor kell védekezni a selyemfényű puszpángmoly ellen?

Agrofórum Online

A selyemfényű puszpángmoly (Cydalima perspectalis) 2011-es megjelenése óta jelentős károkat okoz hazánk puszpángjain is.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A lepke, vagyis az imágó fehér, enyhén lilás színezetű szárnyai barna szegéllyel határoltak, kb. 4 cm-es szárnyfesztávolságúak. Tojásaikat csomókban a levél színi részére helyezik, melyek halványsárga színűek, ovális vagy kerek alakúak. A lárva fejtokjának színe minden esetben fekete. A pár napos hernyó még zöldessárga színű, hamar azonban sötétbarna sávok jelennek meg rajta. Az idősebb lárva maximum 4 cm hosszúságú, alapszíne zöldes, rajta hosszirányú fekete és fehér csíkos sávok, valamint fekete és fehér szegélyű pontsorok jelennek meg. Bábozódásukhoz több levelet is összeszőnek. Hazánkban két teljes generáció kifejlődése bizonyított, de a környezeti körülményektől függően egy harmadik nemzedék is kialakulhat.

A telet fiatal lárva alakban, a puszpángbokrokon, gubóban vészelik át, melyet levelekből szőnek össze. Az áttelelt hernyók már akár kora tavasszal, márciusban is előjöhetnek és megkezdhetik a levelek színi részének hámozgatását. Táplálkozásuk hatására egyre több megrágott, lekopaszított, ürülékkel szennyezett levél válik láthatóvá. A védekezés hiánya súlyos lombvesztéshez, akár tarrágáshoz is vezethet. Az első kifejlett lepkék kb. május végén, június elején jelennek meg, lárváik kártételére pedig kb. június végén már számíthatunk. A nem megfelelően kezelt bokrokon, illetve az újonnan betelepült rovarok esetében is ekkor várható kártételük megjelenése. További károsításra ehhez hasonlóan, az augusztus elején megjelenő imágónemzedék utódaitól is számíthatunk.

A védekezés alapját a növények rendszeres és folyamatos szemlézése adja. Nagyobb bokrok esetében a növények belső részének alapos átvizsgálása is elengedhetetlen. Kisebb egyedszámú megjelenés esetében az adott növényrész eltávolítása és megsemmisítése is célravezető lehet. Nagyobb fertőzöttségnél a permetezést a kártevő élettevékenységéhez mérten kell elvégezni. Minden időpontban a leghatékonyabban a fiatal lárvák ellen tudunk kémiai készítményekkel beavatkozni. A készítmények közül házikertben is használható, III. kategóriás a deltametrin és az acetamiprid hatóanyagok, melyhez a jobb hatékonyság érdekében tapadásfokozó hozzáadása is javasolt.

Mi okozza a daganatos elváltozást az aranyvesszőn?

2019. október 17. 04:39

G. Mária kérdése: Aranyvessző bokrom hajtásain furcsa tumorok jelentek meg. Mi okozza ezt az elváltozást?

Milyen előnye van az uborka támrendszeres termesztésének?

2023. május 10. 04:36

Szeretnék feltenni egy kérdést Önöknek. Milyen előnye van az uborka támaszrendszer melletti termesztésének? Várom válaszukat.

Hogyan tároljam télen a sárgarépát?

2022. december 14. 04:38

Nemrég ástuk ki a sárgarépánkat. Első évben termesztettem családi fogyasztásra. Még nincs a tárolására módszerem, kb. 3-5 rekeszről lesz szó. Milyen téli tárolási módozatokat javasolnak? Pincénk nincs, de van egy fűtetlen, szigetelt garázsunk.

Mit tegyek a tupelofával, hogy végre növekedjen?

2023. május 28. 11:38

Konténeresen vásároltam kb. 10 éve egy tupelofát, ami azóta nem növekedett, él, de nem tesz többet. Levelein apró foltok is láthatók. Mit tegyek vele, hogy végre növekedjen?