Mikor kell védekezni a selyemfényű puszpángmoly ellen?

Agrofórum Online

A selyemfényű puszpángmoly (Cydalima perspectalis) 2011-es megjelenése óta jelentős károkat okoz hazánk puszpángjain is.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A lepke, vagyis az imágó fehér, enyhén lilás színezetű szárnyai barna szegéllyel határoltak, kb. 4 cm-es szárnyfesztávolságúak. Tojásaikat csomókban a levél színi részére helyezik, melyek halványsárga színűek, ovális vagy kerek alakúak. A lárva fejtokjának színe minden esetben fekete. A pár napos hernyó még zöldessárga színű, hamar azonban sötétbarna sávok jelennek meg rajta. Az idősebb lárva maximum 4 cm hosszúságú, alapszíne zöldes, rajta hosszirányú fekete és fehér csíkos sávok, valamint fekete és fehér szegélyű pontsorok jelennek meg. Bábozódásukhoz több levelet is összeszőnek. Hazánkban két teljes generáció kifejlődése bizonyított, de a környezeti körülményektől függően egy harmadik nemzedék is kialakulhat.

A telet fiatal lárva alakban, a puszpángbokrokon, gubóban vészelik át, melyet levelekből szőnek össze. Az áttelelt hernyók már akár kora tavasszal, márciusban is előjöhetnek és megkezdhetik a levelek színi részének hámozgatását. Táplálkozásuk hatására egyre több megrágott, lekopaszított, ürülékkel szennyezett levél válik láthatóvá. A védekezés hiánya súlyos lombvesztéshez, akár tarrágáshoz is vezethet. Az első kifejlett lepkék kb. május végén, június elején jelennek meg, lárváik kártételére pedig kb. június végén már számíthatunk. A nem megfelelően kezelt bokrokon, illetve az újonnan betelepült rovarok esetében is ekkor várható kártételük megjelenése. További károsításra ehhez hasonlóan, az augusztus elején megjelenő imágónemzedék utódaitól is számíthatunk.

A védekezés alapját a növények rendszeres és folyamatos szemlézése adja. Nagyobb bokrok esetében a növények belső részének alapos átvizsgálása is elengedhetetlen. Kisebb egyedszámú megjelenés esetében az adott növényrész eltávolítása és megsemmisítése is célravezető lehet. Nagyobb fertőzöttségnél a permetezést a kártevő élettevékenységéhez mérten kell elvégezni. Minden időpontban a leghatékonyabban a fiatal lárvák ellen tudunk kémiai készítményekkel beavatkozni. A készítmények közül házikertben is használható, III. kategóriás a deltametrin és az acetamiprid hatóanyagok, melyhez a jobb hatékonyság érdekében tapadásfokozó hozzáadása is javasolt.

Mitől lehetnek zöld színű, szögletes foltok a rózsa levelein?

2023. június 3. 14:38

Rózsalevélen eddig még nem észlelt foltosodást találtam: zöld színűek és inkább szegletesek a foltok. Mik lehetnek? Csatolok képet róla. Egyéb növényekkel kapcsolatosan is szeretnék segítséget kérni, ezekről is csatolok fotókat.

Mitől sárgulnak a zellertövek? Gyomirtó szer okozhatja a tüneteket?

2023. június 15. 04:36

2,5 ha zellerem van, kb. 3 hete megjelentek a táblában elszórtan sárguló tövek, néhol két három tő is egymás mellet. Van olyan növény, amely már teljesen elsárgult. Három ütemben lett ültetve a zeller, mindegyik ültetésben található ilyen növény. A helyi szaktanácsadó szerint alap gyomirtó szer utóhatás. Az első ültetést nem gyomirtottam, de abban a darabban is vannak ilyen növények. Mi lehet a tünetek hátterében?

Pusztul a meggyültetvény - mi lehet a megoldás?

2019. május 21. 07:53

B. István kérdése: A meggyfákat megtámadta egyfajta fafúró rovar. Nem tudom milyen rovarkárosító ez, lassan a 1,5 hektáros meggyültetvényem 1/3-a kiszárad, elpusztul. Hogyan és mivel lehetne ellene védekezni, sürgősen beavatkozni?

Miért maradt satnya, fejletlen az őszibarackfa?

2023. január 17. 04:38

Kettő éve ültettem 15 darab gyümölcsfát a kertembe homokos talajba betrágyázva. Szépen beindultak a fácskák, kivéve a két darab őszibarackot, amin satnya, legfeljebb 10-15 cm-es, gyenge, vékony hajtások lettek. Mi lehet az oka, és hogyan tudnék segíteni, hogy beinduljon a fejlődés? Vagy cseréljem ki újakra ezeket az őszibarackfákat?