Hóvirággal kapcsolatban szeretnék kérdést feltenni. Mikor lehet ezt a virágot átültetni?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A hóvirág a kertekben nyíló első virágok egyike, mely a tavasz közeledtét hirdeti. Melegebb teleken akár már januárban, míg hidegebb körülmények között csak februárban élvezhetjük látványát. A hóvirág egy adott kertrészben nagyobb mennyiségben is felszaporodhat, hiszen akár magjait is elszórhatja, de leginkább új hagymákat fejlesztve hoz létre évről évre nagyobb csoportokat. A túlzott mértékben elszaporodott növényeket még kora tavasszal, márciusban érdemes új helyre átültetni. A megfelelő hely számára napos, kissé árnyékos fekvés, melynek talaja humuszban gazdag, de laza szerkezetű, nyáron sem túlzottan kiszáradó. Jó helyet jelent a hóvirágnak a lombhullató fák alatti üres terület is, hiszen itt nyáron kissé hűvösebb és árnyékosabb, míg télen naposabb körülményeket tudunk számára biztosítani.
A hagymák áthelyezésével érdemes megvárni a virágok elnyílását, de lombozata legyen még zöld színű. Először az áthelyezni kívánt állomány hagymáit kell óvatosan körbeásni, majd pedig új helyére ültetni. A hagymák akár szét is szedhetők kisebb csoportokban történő továbbültetéshez, ekkor legalább 8-10 db hagymát érdemes egy helyre tenni a mutatósság érdekében. Az előkészített ültetőgödör kb. 10 cm mélységű legyen, majd a hagymák belehelyezése után következzen azok talajjal való takarása és beöntözése.
A kereskedelemben is vásárolhatunk hóvirághagymákat, melynek többféle változata is létezik. Ezek megjelenésben térnek el egymástól, leggyakrabban csak közelről figyelhetők meg a virágaik között rejlő különbségek. A vásárolt hagymák optimális ültetési ideje ősszel van, leginkább októberben érdemes ezt elvégeznünk. Ebben az esetben is ajánlatos kisebb csoportokat létrehozni hagymáiból, melyeket kb. 5 cm-es mélységbe helyezünk a talajba. A kertbe való ültetés mellett jó lehetőségként kínálkozik a hagymák cserepekbe való ültetése is, melyeket akár a megfelelő időtartamú hideghatás következtével szobai körülmények között virágoztatunk ki. Az ilyen módon történő nevelés elkerülhetetlen feladata azonban az öntözés, valamint a tápanyag-utánpótlás egyaránt.
Kiemelt kép: Pixabay