Mikor, az év mely szakában és milyen gyakran ajánlott a komposztkeretet szétbontani? Műanyag komposztsilót használok már második éve.
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
A komposztok érési, lebomlási ideje nagyon változó, szinte komposzthalmonként különböző. Általában, a beindult, és már jól „dolgozó” komposztálóban egy év alatt biztosan befejeződik a komposzt beérése, de ez a folyamat fél év alatt is bekövetkezhet. A komposztkeret szétbontását a tartalmának megvizsgálása alapján kell eldönteni.
Sokféle komposztálási rendszert alkalmaznak. Vannak, melyek tartalmát nem mozgatják, nem keverik, ezek lebomlási ideje kicsit hosszabb, mint a rendszeres keveréssel kezelt komposztálóban.
A komposzt értékesebb, ha többféle anyagból készül, zöld, friss és elfásodott növényi részek egyaránt szükségesek. A növényi mix optimális éréséhez nedvesnek, nem vizesnek, lazának kell lennie, a lebomláshoz levegőre is szükség van, hiszen a lebontó élő szervezetek: mikroorganizmusok, rovarok, ízeltlábúak életfeltétele a levegő (oxigén) is. A szerves anyag lebontásának gyorsaságát a komposztálást végző élőlények száma, valamint a hőmérséklet alapvetően befolyásolja. Tavasztól őszig szokott felgyorsulni, a beállt komposzt általában nyár második felére elkészül. Természetesen a komposzt halom érése nem egységes. Ez nyomon követhető a komposztáló siló óvatos eltávolítása után, a komposzt hasábban függőleges irányban jól elváló rétegek láthatók, az alsó fele finom szemcsés, morzsalékos, homogén, ez a része azonnal felhasználható. Míg a felső rétegekben, ahol a növényi részek jól felismerhetők, ez rész még félérett, lebomlása nem fejeződött be. A komposzt lebontásánál ügyeljünk arra, hogy a felső, még nem beérett részét külön kezeljük, majd az kerül az új komposzt aljára, az lesz a komposztálódás elindítója.
Az érett és növények alá már azonnal felhasználható komposztot érdemes átválogatni. A komposztban élő és a lebomlást segítő rózsabogár lárvák, melyeket sokan cserebogár lárváknak hisznek, felszaporodnak, és július végére, augusztusra a kifejlődő rózsabogarak kirepülnek a komposztból. Amíg a rózsabogár lárva hasznos (képünkön), addig a kifejlett rózsabogár kártevőnek tekintendő. A rózsabogár gyümölcsfák virágzásakor a virágok termő részeinek kirágásával a kötődött terméseket csökkentik. Később nyáron pedig a fejlődő és éredő gyümölcsök terméseit rágásukkal károsítják. A sérült gyümölcsökön másodlagosan megtelepedő monília gombák után a termések barna színnel elrohadnak. Amióta a komposztálás hasznos gyakorlata rohamosan terjed, a rózsabogarak nyári felszaporodása is felfokozódott, és a nyári kártétele is jelentőssé vált. A komposztban talált lárvákat ezért ajánlott kiválogatni, megelőzve ezzel a rózsabogarak kifejlődését. Ennek optimális ideje június vége, július. A fehéréjében dús lárvákat madarak és baromfi félék egyaránt szívesen fogyasztják. A rózsabogarak gyümölcsrágását gyakran a bogarak szomjazása váltja ki, a bogarak itatásával – gyümölcsfák alá kihelyezett vízzel töltött tálkákkal – csökkenthetjük kártételüket.