Leánder fácskámon egy eddig még nem látott zöld, nagyméretű, „kövér” hernyót találtam, nagy kék szemei vannak. A leírás alapján meghatározható, hogy ki ő? Más növényen nem fedeztem fel.
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Üdvözlöm, kedves leander kedvelő Olvasó!
Pontosan beazonosítható leírása alapján a rovar, az oleander-szender nevű lepke (Daphnis nerii) lárvájáról van szó. Ez a lepkeféle, mely a világon elterjedt, ismert, elsősorban az oleanderen fordul elő, de hazai tápnövénye a húsos-som, meténg (Vinca spp.), szőlő és a vörösfenyő félék is.
Meleg igényes lepkefaj, hazánkba Dél-európai országokból települnek be egyedei, nyár közepére, őszre számíthatunk megjelenésére. Hazai előfordulása elszórt, házi kertekben, egyes leander töveken is bárhol megjelenhet. Lárvái kikelésük után csupán 3-4 mm hosszúak, teljes kifejlődésükkor (amikor észre szokták venni) már 10-14 mm-t is elérik, testük hengeres, innen származik a „kövér” alakzata. Feje keskenyebb, mint a teste, testének elején, a 3. testszelvényen található két nagy méretű kék színű, fehér szegélyű folt, ami szemnek tűnik, de valójában nem a szeme. Ez a jellegzetessége, ami alapján könnyen azonosítható. Fejlődésük során a lárvák színe változik: a fiatal lárvák sárgák, később zöld színt nyernek, legvégül – bebábozódás előtt – testük sötét színre vált. Lárvák utolsó előtt testszelvényének háti oldalán kiemelkedő, jellegzetes „farszarv”képződmény látható.
A lepke nagyméretű, nyitott szárnyai közötti távolság 10-14 cm-t is elérheti, szárnyainak színe olajzöld, szürke, fehér kombinációja, rózsaszínű és lila rajzolatokkal, tökéletes rejtőzködő mintázat. Nappal mozdulatlanul szokott a leanderen pihenni, színe miatt szinte észrevehetetlen.
A lárvák elsősorban a fiatal, zsenge leveleket rágják, nagy étvágyúak, napi 6-7 levelet is elfogyasztanak. A bábozódásuk talajban vagy annak felszínén lehullott levelek védelmében történik.
Bár károsítja a leandert, fellépése, előfordulása elszórt, nem jelent lényeges veszélyt a leander állományra. A méretes lárvái egyszerűen összegyűjthetők, hatástalaníthatók, kémiai védekezés szükségtelen, nem indokolt. Lárváinak érési rágása időben felhívja jelenlétére a figyelmet, ellenőrizzük rendszeresen növényeinket!