Elsőként biológiai védekezés céljából, különböző levéltetűfajok ellen alkalmazták főként Amerikában, majd Európában is.
Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A harlekinkatica (Harmonia axyridis) Ázsiából származó, Magyarországon nem honos rovarfaj. Elsőként biológiai védekezés céljából, különböző levéltetűfajok ellen alkalmazták főként Amerikában, majd Európában is. Első megtelepedését hazánkban 2008-ban igazolták, majd fokozatos elterjedése volt tapasztalható az egész ország területén. Magyarországon leggyakrabban a vörös színváltozattal találkozhatunk, melyek szárnyfedőjén többnyire kilenc fekete folt található, de vannak olyan egyedeik is, ahol a foltok hiányoznak vagy összeolvadnak. A fekete szárnyfedelű változatok egyik részének a szárnyfedő elején egy nagyobb, hátul pedig egy kisebb vörös folt található, a másik részüknek csak elöl találhatunk egy-egy vörös foltot.
A harlekinkatica élete folyamán rengeteg levéltetvet elpusztít, nem csak lárvái, hanem imágói is nagyobb számban fogyasztanak tetveket, ezáltal a harlekinkaticának rendkívül fontos szerepe van a levéltetű populációinak korlátozásában. Fontos tehát, hogy a növényvédelmi kezelések elvégzésekor a természetes ellenségeket is kímélve válasszuk meg a felhasználandó készítményeket.
A harlekinkatica hazai elterjedése nem csak pozitív, hanem negatív hatást is okoz. A legtöbben akkor találkozunk velük, amikor a rovarok telelőre készülnek és háztartásunkba berepülnek. A katicák ősszel a csökkenő hőmérséklet és a nappalok rövidülésének hatására indulnak el telelőhelyük felkeresésére, általában október második felében. A nyitva hagyott, vagy nem megfelelően záródó nyílászárókon keresztül hamar bejutnak a lakóterekbe.
Nem kizárt az sem, hogy egyszerre több ezer katicabogár vonul be telelni egy-egy épületbe. A nyár folyamán imágói, az érés kezdetétől a szüret végéig, az érőfélben lévő gyümölcsökön, azok közül is főként a sérült, földre hullott darabokon táplálkoznak. Nagyobb gondot okoznak a szőlőfürtökön táplálkozó egyedeik, melyek a szüret után, a szőlő feldolgozása során a borba is bekerülnek. A bogarak testéből származó kémiai anyagok a termékek minőségromlását okozzák.
A harlekinkaticák megtelepedése miatt jelentős mértékben csökkent több őshonos katicabogárfaj egyedszáma is. A csökkenésnek egyik oka lehet, hogy a harlekin katicák más katicabogár fajok tojásait, lárváit, vagy bábjait is megtámadhatják, valamint tömeges elszaporodásukkal a többi katicabogárfaj számára rendelkezésre álló tápanyagmennyiséget is csökkentik.
(Nyitókép: A harlekinkatica négyfoltos (forma spectabilis) változata – Fotó: Debreceni R.)