Milyen növénnyel érdemes a szőlősorközöket takarni?

Agrofórum Online

S. Soma kérdése: Szeretném a szőlő sorközét gyommentesen tartani, ehhez keresek olyan takarónövényt, amely a talajt is védi. Mit ajánlanak?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Kedves Olvasó!

A szőlősorközök takarása régóta kérdéses, ha nem takarjuk a defláció, vagy az erózió miatt a talaj és a szőlő is károsodhat. A növénnyel való takarás pedig sok esetben víz- és tápanyag konkurenciát okozhat a szőlőnek.

A takarónövény kiválasztását, gazdasági okok miatt is meg kell gondolni. Ez természetes gyomflórával (pld. tyúkhúr) is lehetséges, amennyiben ideális mértékben van jelen az ültetvényben. A természetes gyomflóra nem kerül külön költségbe. Ha évelő gyomnövények, például tarack, vaddohány, acat stb. van a sorközökben, konkurencia miatt nem ajánlatos velük takarni a szőlősorközét.

Takarónövény keverékkel (pillangósokkal) vagy rozzsal való takarás, plusz költséggel jár és nagyon oda kell figyelnünk a konkurenciára. Olyan növényre van szükségünk, amely véd a defláció vagy erózió ellen, nem okoz konkurenciát a szőlőben, gazdaságos, nem kell évenként vetni.

Ez a növény pl. a gumós perje (Poa bulbosa). Hazánkban sokfelé bolygatott területeken, árokpartokon megtalálható, virágzó állapotában könnyen felismerhető pázsitfűféle. Nevét gumószerűen megvastagodott tövéről kapta. Április – május hónapban virágzik. Bugavirágzatában apró sarjnövénykéket találhatunk, melyek a földre hullva legyökeresednek, így segítve a növény terjedését.

Régebben talajjavításra is használták. Egész Eurázsiában elterjedt. Május hónapban általában befejezi a vegetációt, elhullajtja a „hagymácskáit” (bulbillit). Szeptemberben a talajhagymával, és sarjhagymával együtt kihajt. A gumós perje vegetációja befejezése után a szőlősorközökben szalmamulcsként szerepel, véd a defláció ellen, és takarja a talajt.

Pár év elteltével az egész szőlősorközt beborítja. Vetni, vagy telepíteni csak egyszer kell, önmagát szaporítja. Ha a gyomok a talaj takarása ellenére előjönnek, gyomosítanak, a gumósperje vegetációja befejezése után lehet posztemergensen az állományt kezelni. Talajherbicidet, nem szabad használni!

2,5 milliárd forintot kapnak a szőlőtermelők

2019. szeptember 9. 08:33

Csak a Kunsági borvidéken mintegy 1900 hektáron 931 termelő döntött a zöldszüret mellett, így 270-280 ezer mázsával csökkent a várható szőlőtermés a vidéken.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: az érzékeny almafajtákon egyre gyakoribb a kalciumhiány okozta gyümölcsfoltosság

2023. szeptember 12. 14:10

Csonthéjas gyümölcsű ültetvényekben minimális mértékűre csökkent a keleti gyümölcsmoly repülése, termés- és hajtáskárt nem látni a fákon.

Milyen szerrel lehet permetezni virágzás alatt a szőlőt?

2025. május 7. 04:38

Szeretném megkérdezni, hogy a szőlőt milyen szerrel lehet permetezni virágzás alatt lisztharmat, peronoszpóra és szürkepenész ellen? A fekete szőlőre a kéntartalmú szeren kívül mit ajánlanak lisztharmat ellen?

Jó évjáratú lesz az idei villányi bor

2019. december 28. 12:33

A termőterület jelentős részében az idén is kékszőlőt termesztettek a gazdák, ez az arány néhány százalékponttal még magasabb is, mint korábban.