Milyen növénnyel érdemes a szőlősorközöket takarni?

Agrofórum Online

S. Soma kérdése: Szeretném a szőlő sorközét gyommentesen tartani, ehhez keresek olyan takarónövényt, amely a talajt is védi. Mit ajánlanak?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Kedves Olvasó!

A szőlősorközök takarása régóta kérdéses, ha nem takarjuk a defláció, vagy az erózió miatt a talaj és a szőlő is károsodhat. A növénnyel való takarás pedig sok esetben víz- és tápanyag konkurenciát okozhat a szőlőnek.

A takarónövény kiválasztását, gazdasági okok miatt is meg kell gondolni. Ez természetes gyomflórával (pld. tyúkhúr) is lehetséges, amennyiben ideális mértékben van jelen az ültetvényben. A természetes gyomflóra nem kerül külön költségbe. Ha évelő gyomnövények, például tarack, vaddohány, acat stb. van a sorközökben, konkurencia miatt nem ajánlatos velük takarni a szőlősorközét.

Takarónövény keverékkel (pillangósokkal) vagy rozzsal való takarás, plusz költséggel jár és nagyon oda kell figyelnünk a konkurenciára. Olyan növényre van szükségünk, amely véd a defláció vagy erózió ellen, nem okoz konkurenciát a szőlőben, gazdaságos, nem kell évenként vetni.

Ez a növény pl. a gumós perje (Poa bulbosa). Hazánkban sokfelé bolygatott területeken, árokpartokon megtalálható, virágzó állapotában könnyen felismerhető pázsitfűféle. Nevét gumószerűen megvastagodott tövéről kapta. Április – május hónapban virágzik. Bugavirágzatában apró sarjnövénykéket találhatunk, melyek a földre hullva legyökeresednek, így segítve a növény terjedését.

Régebben talajjavításra is használták. Egész Eurázsiában elterjedt. Május hónapban általában befejezi a vegetációt, elhullajtja a „hagymácskáit” (bulbillit). Szeptemberben a talajhagymával, és sarjhagymával együtt kihajt. A gumós perje vegetációja befejezése után a szőlősorközökben szalmamulcsként szerepel, véd a defláció ellen, és takarja a talajt.

Pár év elteltével az egész szőlősorközt beborítja. Vetni, vagy telepíteni csak egyszer kell, önmagát szaporítja. Ha a gyomok a talaj takarása ellenére előjönnek, gyomosítanak, a gumósperje vegetációja befejezése után lehet posztemergensen az állományt kezelni. Talajherbicidet, nem szabad használni!

Már hullanak a levelek, itt az idő a lemosó permetezésre!

2019. október 17. 11:05

Szüret után sok termesztő elfeledkezik a fák további növényvédelmi kezeléséről, és néhány hét után meglepődve tapasztalja növényein a korai lombhullást.

Támad a monília, a tafrina - veszélyben a gyümölcsösök

2019. május 28. 08:30

A korábbi hetek csapadékos időjárása kedvezően hatott a kertészeti növénykultúrák állapotára, bár a fejlődésben szerzett korábbi lépéselőny a hűvösebb idő miatt elveszett. A mostani fenológiai állapot a sokéves átlagot idézi. Növényegészségügyi szempontból fokozott figyelmet érdemelnek a kártevők és a betegségek egyaránt.

Nyaralók épülnek a szőlőtőkék helyén Balaton-felvidéken

2018. augusztus 10. 13:30

Badacsonyban az elmúlt 12 évben 40 százalékkal csökkent azon területek nagysága, amelyen szüreteltek, a Balatonfüred-Csopaki borvidéken pedig 30 százalékos a visszaesés.

Szőlő szentek, kápolnák a Balaton régióban

2019. szeptember 14. 04:36

A Balaton környékén a szőlőtermesztés már több mint 2000 éves múltra tekint vissza. Az emberek a kezdetektől próbálták megjósolni az időjárást, s így keletkeztek a különböző népszokások és rigmusok, illetve védelemért fohászkodtak Istenhez és a különböző szentekhez; tiszteletükre szakrális építményeket állítva.