A lakásokban, házakban tartott növényeket, virágokat sok esetben nehéz megvédeni a károsítóktól.
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, okleveles kertészmérnök, növénydoktor, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
A lakásokban, házakban tartott növényeket, virágokat sok esetben nehéz megvédeni a károsítóktól. Azonban olyan helyen, olyan helyiségben, amit rendszeresen emberi tartózkodásra használnak, folyamatosan lakottak, a hagyományos növényvédő szereket nem szabad használni.
A lakásban nevelt virágok védelmére kifejlesztettek úgynevezett növényápoló szereket, ezek otthoni használata veszélytelen. Jellemző rájuk, hogy kész, azonnali felhasználásra alkalmas oldatok, általában permetező flakonokban vannak kiszerelve. Hatóanyagukat tekintve a következők lehetnek:
Rovarkártevők elleni készítmények, azok távoltartására, gyérítésére alkalmasak:
- káliszappan hatóanyagúak: BIOSECT 0,3 %-os kész oldat, BIOSOL Extra növényi sampon, 1%-os kész oldat
- olaj tartalmú szerek: VEKTAFID® A/E parraffinolaj rovarölő aerosol, BIOFITO fenyőolaj, BIOLA-PLANT napraforgó olaj
- kombinált hatóanyagúak: FLORIMO növényápoló 1,5 % káliszappan + 10% növényi kivonatok
- természetes piretrin hatóanyagú, szívó kártevők ellen: Margaréta levéltetű irtó spray,
- piretrin hatóanyagok: BIO PLANTELLA FLORA permet levéltetvek és liszteskék ellen
Betegségek, kórokozók elleni készítmény, mely a növények természetes ellenállóságát növeli:
BIOFITO gombabetegségek ellen, erősítő, 50% -os zsurlókivonat.
A növényápoló szerek elsősorban megelőzésnél és gyenge fertőzés esetén hatásosak. Ezért a virágokon rendszeresen figyelni, ellenőrizni kell a kártevők megjelenését. Ebben segítenek a különböző ragacsos színcsapdák, a sárga színűek a levéltetveket, lisztekéket és egyéb repülő rovarokat, a kék/fehér színűek pedig a tripszeket vonzzák. Már akkor jelzik azok jelenlétét, amikor még nem tűnik fel ottlétük, tekintve, hogy többségük a levelek hátoldalán él.
Súlyosabb esetekben, a kártevők felszaporodásakor szükség lehet a „klasszikus” növényvédő szerek alkalmazására is. A kezelésekhez a növényeket vigyük át nem lakott helyiségekbe, ott kezeljük, és a permetezés után 1-2 napig tartsuk még ott azokat. Jelenleg legáltalánosabban használt rovarölő szerek az acetamiprid hatóanyagúak. Lakásban és szabadföldön tartott növények rovarkártevői ellen forgalmaznak ezzel a hatóanyaggal kész permetlé oldatot, ami azonnal használható, nem kell a permetlé készítéssel vesződni (Substral Celaflor Careo rovarölő permet). Táprúddal kombinált készítménye is forgalomban van (Substral CelaflorCareo 2in1 táprúd rovarirtóval. A kombinált táprúd hatását úgy éri el, hogy a nedves talajban a rovarölő szer a rúdból kioldódik, amit a növények gyökerei felszívnak a vízzel együtt.
A választék bő. Mielőtt bármelyik készítményt használja, olvassa el, és tartsa be annak csomagolásán leírt felhasználási utasításokat.