19℃ 11℃
május 20. Bernát, Bernardin, Felícia

Milyen pajzstetvek károsíthatnak a gyümölcsfákon?

Agrofórum Online

Milyen pajzstetvek károsíthatnak a gyümölcsfákon? Hogyan védekezzünk ellenük?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Nemcsak a gyümölcstermő növényeken, hanem a díszfákon és bokrokon egyaránt gyakori és nemkívánatos vendégnek számítanak a pajzstetvek. Jelenlétüket a növények átvizsgálása során, kis pajzsaikról is felismerhetjük, később a már kialakult kártétel, a mézharmat és az azon megjelenő korompenész árulkodik károsításukról, mely meglehetősen feltűnő. Sokféle pajzstetű károsíthat gyümölcsfáinkon, közülük a legtöbb polifág, vagyis sok tápnövényű faj, de vannak olyanok is, melyek csak egy-egy gyümölcsfaj szívogatását részesítik előnyben.

Az almafákon pl. a kaliforniai pajzstetű a legelterjedtebb, de a közönséges kagylós pajzstetvek, valamint a piros körte pajzstetű is jelen lehetnek, akárcsak a körtefákon. Az őszibarack fáit a közönséges teknős pajzstetű, a szilva pajzstetű, a kagylós pajzstetvek, az eper pajzstetű, de a kaliforniai pajzstetű egyaránt szívogathatja. A kajszi nem kimondottan egy pajzstetvek által kedvelt fa, jelenlétükre csak akkor számíthatunk, ha alanya szilva, a kártétel pedig csak az oltás helyéig terjed. A cseresznye- és meggyfákat, valamint a szilvafákat, a szilva pajzstetű, közönséges teknős pajzstetű és a kaliforniai pajzstetű kedveli.

A védekezés alapját a megelőzés képezi, vagyis az, hogy olyan szaporítóanyagot vásároljunk, mely mentes a pajzstetvektől. A fák ápolása során a fatisztogatási munkálatok elvégzésével is több egyedük elpusztítható. A kémiai védekezésekkor a leghatékonyabban a lemosó kezelésekkel tudunk védekezni. Az olajos készítmények pajzsukra jutva ugyanis azok fulladását okozza, mely az áttelelt populáció számát jelentősen csökkenti.

A kaliforniai pajzstetű ellen a szellős korona kialakításával, helyes metszéssel is védekezhetünk, hiszen ezzel számára nem ideális mikroklímát hozunk létre. A kémiai védekezést a mozgó lárvák ellen szükséges időzíteni, nemzedékeik számától függően tavasszal vagy nyáron egyaránt (acetamiprid). Később, a lárvakelés után a kártevők viaszpajzsot képeznek, amik megfelelő védelmet nyújtanak számukra a különböző rovarölő szerekkel szemben. Egyes fajok esetében a hímek rajzása szexferomoncsapdák segítségével nyomon követhető, mellyel a kémiai védekezés is jobban időzíthető.

Mik okozhatnak a kecskerágó levelein elszíneződéseket?

2024. december 13. 04:37

Kecskerágóbokraimon fehér, apró, 1-3 mm-es foltokat látok, amikkel korábban még nem találkoztam. A zöld leveleken apró, sárga elszíneződések is vannak. Mik lehetnek, mik okozzák?

Őszi tennivalók a kertben: gyepek, pázsitok gondozása, gyümölcsfák lemosó permetezése

2018. október 24. 10:55

Árnyékos részeken ebben az időszakban felütheti fejét a pázsitfűfélék lisztharmata, a különböző levélfoltosság betegségek és a rozsdagomba, ezért az első tünetek észlelésekor védekezzünk a kórokozók ellen. Sok gyümölcsféle és a szőlő már ledobta lombozata jó részét, így mind aktuálisabbá válik az őszi lemosó permetezés elvégzése.

Télvégi növényvédelmi feladatok a kertekben: metszés és lemosó permetezés

2019. február 21. 04:36

Bár az éjszakák még fagypont körüliek, napközben azonban tavasziasan melengető az időjárás. A hóvirág kinyílott, duzzadnak a korán fakadó fák rügyei. Mindez azt sugallja, hogy közeleg a tavasz. Talajmunkát most még nem lehet végezni, mert nyirkos, nedves a talaj, de bőven akad más tennivaló a kertekben. Elő a fűrésszel, ágvágóval és a metszőollóval, ilyen időben bátran el lehet kezdeni a metszést.

Pajzstetű lehet a tuján és a borókán?

2021. február 18. 10:08

Boróka bokraimon, néhány helyen, a leveleken sok, igen apró fehér foltot látok, mintha lespriccelték volna fehér festékkel. Korábban nem tűnt fel. Közelebbről megnéztem, kicsit kiemelkedők. Mik lehetnek, mit tehetek vele?