Milyen talajfertőtlenítő szereket használhatunk a házikertben?

Agrofórum Online

Milyen talajfertőtlenítő szerek kaphatók, amit a kertemben fel tudok használni a talajban károsító bogarak és más rovarok ellen?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A talajban lakó rovarok és más ízeltlábúak közül legnagyobb gondot a cserebogarak, pattanó bogarak lárvái és a lótetvek (vakondtücskök) okozzák, mindegyik fejlődési alakjuk pusztítja a növényeket. A felsorolt kártevők a talajban élnek és ott is telelnek. A talaj lehűlésével egyre mélyebbre ássák be magukat, télen 40-60 cm mélység alá is húzódhatnak. Amint a megfagyott talaj kezd felengedni, a lárvák is feljebb mozognak, és hamarosan étkezésbe kezdenek, azaz megkezdik a talajban található élő növényi gyökerek, gumók, szártövek károsítását. Tavaszi talajforgatáskor, ásáskor számos egyedük előkerül, összegyűjthetők, érdemes az ásást nem elsietni, hogy a munka idején a talaj felső 20 cm-es szintjében helyezkedjenek már el.

A telelésből előbújt és éhes talajlakó lárvák sokasága összegyűjthető az előkészített talajba kiültetett csalétek palántákkal vagy burgonyagumókkal: a kártevők megérzik a növények illatát és felkeresik azokat, fogyasztanak belőlük. Idő előtt kicsírázott, étkezési célra nem alkalmas gumók is felhasználhatók csalogató növénynek. 10-14 nap múlva növénnyel együtt kiemelhetők a rajta élősködő lárvák is, majd újakkal pótolhatók. Burgonyánál a beültetés helyét ne felejtse el megjelölni a talaj feszínén, hogy meg is találja eltávolításához!

Drótféreg
Drótféreg

Talajlakó rovarok ellen természetes anyagokat tartalmazó, környezetet nem károsító, mikro, élő parazita szervezetek is felhasználhatók. A fonálféreg hatóanyagú Nematop és a parazita gomba hatóanyagú Artis pro nevű készítmények is beváltak: ezek nem vegyszerek, nem károsak a talajban élő többi állatra és mikroszervezetekre, emberre és melegvérű állatokra sem. Mivel élő szervezet a hatóanyaguk, felhasználásuk, tárolhatóságuk eltér a hagyományos rovarölő szerekétől. Lassan hatnak, csupán 1-2 hét után észlelhető ölő hatásuk. Hasonló módon hat a lótetvek, a talajban élő bagolylepke-lárvák és lószúnyog-lárvák ellen kifejlesztett Nemastar parazita fonálféreg-tartalmú rovarölő szer is, zöldségféléknél, dísznövényeknél és gyepnél engedélyezett.

A jelenleg engedélyezett, rovarölő szerek közé tartozó, hagyományos talajfertőtlenítő rovarölő szerek a cipermetrin hatóanyagú Belem 0,8 MG és Picador 0,8 MG, valamint a teflutrint tartalmazó Force 1,5 G. A magvetési sorba a mag alatti talajcsíkhoz, vagy évelő növényeknél az ültetőgödörbe a gyökerek alá célszerű kiszórni, majd talajjal betakarni.

Cserebogár pajorjai
Cserebogár pajorjai

Lótetvek ellen az Arvalin LR készítmény használható, hatóanyaga cinkfoszfid, a lótetvek járatába kell 2-3 szemet bejuttatni, majd lábbal a talajba betaposni. Gondosan ellenőrizendő, hogy a méregből a talaj felszínén, szabadon ne maradjon belőle, a cinkfoszfid emlősökre, emberre is, a házi állatokra, kutyára, macskára, madarakra is mérgező, ha elfogyasztják, elpusztulnak tőle. Alaposan ellenőrizni kell!

Teljes körű talajfertőtlenítésre alkalmas a dazomet hatóanyagú Basamid G nevű készítmény, fonálférgek, cserebogárlárvák, drótférgek, mocskospajorok ellen is bevált, mellette a talajlakó gombák és a gyommagvak ellen is hatásos. Mindezek mellett a talaj hasznos élőlényeit is irtja, erről a káros hatásáról sem szabad megfeledkezni. Növény nélküli talajra kell kijuttatni, és abba bedolgozni. Gázosító hatását segíti a talaj fóliával történő betakarása. Felhasználása előtt a talajt lazítani, majd utána levegőztetni kell, és salátamag csíráztatási próbával ellenőrizni az esetlegesen még nem lebomlott szermaradékot.

A talajlakó kártevők felmérésének jelentősége

Fontos az előrejelzés, a táblán elszórt jelzőpontok alatt csapdázva megállapíthatjuk, hogy az adott területen mekkora kártétellel kell számolnunk.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (12. rész)

2020. január 22. 11:00

A rendkívül magas kukoricamoly fertőzöttség mellett neuralgikus pontja a kukoricatermesztésnek a gyapottok-bagolylepke hernyók károsítása volt.

Mi rágja meg a burgonya gumóit?

2024. augusztus 7. 04:37

Érdeklődni szeretnék, hogy milyen kártevők rághatják meg a burgonya gumóit a talajban? Válaszukat előre is nagyon köszönöm!

Figyeljünk a talajlakó kártevőkre

2021. március 9. 09:15

A tavasz közeledtével egyre több károsító kezdi meg idei tevékenységét és kezd veszélyt jelenteni az idei vetésekre. E károsítók közül szinte a legelsők, amelyek kártételével a gazdák a kelés során (vagy annak hiányában) szembesülhetnek, azok a talajlakó kártevők.