21℃ 13℃
április 24. György, Fidél, Debóra

Milyen tüneteket mutat az a szobanövény, amelyik megfázott?

Agrofórum Online

Sajnos néhány szobanövényem pár napra hűvösebb körülmények között maradt. Mi jelzi megfázásukat?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A szobai körülmények között tartott cserepes levél- vagy virágos dísznövények nagy arányban olyan meleg égövi növényeknek számítanak, melyeknek télen is legalább 18 °C-os hőmérsékletre van szükségük. Az ez alatti hőmérsékleten ugyanis a növény megfázhat, a gyökérzetük akár erősen is károsodhat hosszabb hideghatás esetében, mely végső soron a növény pusztulását okozhatja. Az egész növényen a hideg hatására sárgulást, a levelek lankadását, valamint az új levelek és hajtások fejlődésének leállását is tapasztalhatjuk.

Nemcsak a környezet hőmérsékletére, hanem az öntözővíz nem megfelelő hőfokára is ugyanígy reagálhatnak a növények, ezért arra is fontos ügyelnünk, hogy a víz hőmérséklete is legalább szobahőmérsékletű legyen az öntözés alkalmával. Vannak olyan növényfajok, melyek a fent említett tünetek mellett néhány tipikus, megfázásra utaló reakcióját is láthatjuk leveleiken, melyből biztosan tudhatjuk, hogy a nem megfelelő környezeti tényező, adott esetben hideg hőmérséklet okozta a problémát.

A flamingóvirág levelein pl. kör alakú, világos szegélyű, sárgás vagy szürkés foltok keletkeznek alacsony hőmérséklet, valamint hideg öntözővíz hatására egyaránt. A klívia levelén sűrűn elhelyezkedő, kezdetben sárga színű és apró, majd később megbarnuló parás foltok képződnek, főként akkor, ha a hideg környezethez magas páratartalom vagy alacsony fényintenzitás is társul. A mikulásvirágnál hirtelen hervadás léphet föl, valamint akár a levelek beszínesedése is korlátozódhat, azok kékesszürkés színeződése is bekövetkezhet.

A fikuszok esetében, akár a hirtelen, csak egészen rövid ideig tartó átmeneti lehűlés is megfázást okozhat, melyre levélhullással reagálnak egyedeik. Az afrikai ibolyán is rendszeresen megjelennek a megfázás tünetei, melyek általában a hideg öntözővíz hatására jelennek meg a leveleken fakósárga, szabálytalan foltok formájában. Az anyósnyelven is gyakori a vizenyős foltok kialakulása, hiszen a nagy hőingadozás, vagy az alacsony hőmérséklettel párosuló túlöntözés is kiválthatják e tüneteket.

Kerti kalendárium – novemberi teendők a házikertben

2020. november 19. 10:03

Még egy utolsó, nagy lendületre van szükségünk a házikerti munkák elvégzéséhez: nemcsak a kerti bútorokat kell letisztítva bevinni, a kerti csapokat vízteleníteni, a madáretetőt és –itatót kihelyezni, hanem most alapozzuk meg a sikeres tavaszi növénytermesztést is! Nézzük, milyen munkálatok várnak ránk a novemberi kertben!

Hagymás dísznövények vásárlása és ültetése

2019. október 29. 04:36

Hol és mikor érdemes beszereznünk a hagymás dísznövények hagymáit? Mire figyeljünk a hagymák vásárlásakor? Milyen mélyre helyezzük a földbe az egyes fajok esetében a hagymákat?

Mitől alakulhattak ki foltok a kasvirág levelein?

2022. június 16. 04:36

Kasvirág levelein a képen látható foltok mitől lehetnek? A levelek mintha kicsit deformáltak is lennének.

Városi kertek gyógynövényeinek nyomában

2022. június 27. 06:36

A városi gyógynövénytermesztésnek mindig az az egyik nehézsége, hogy ott a szmog és más kemikáliák miatt gyógyászati értelemben nem ildomos használni őket. Természetesen minden nagyvárosnak vannak tisztább részei, így most főleg azokra gondoljunk, amikor a kertben gyógynövényt ültetünk.