Mi okozza a képen látható tüneteket a diófa levelén?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A dión számos betegség és kártevő lehet jelen, de ezek közül csak néhány okoz jelentős problémát, mely megnehezíti termesztését. A kórokozók közül a legnagyobb jelentősége a xantomonászos és a gnomóniás betegségnek van. A kártevők közül pedig gyakori vendégnek számítanak a szemölcsös és a nemezes gubacsatkák, és a levéltetvek egyaránt. A dióburok-fúrólégy pedig a termések épségét veszélyezteti.
A képen egy vírusfertőzött diófa levele látható, melyen a tüneteket nagy valószínűséggel a Cherry leaf roll vírus (CLRV) jelenléte okozza. A leveleken nyár elején a tünetek sárgászöld gyűrű alakú foltok formájában válnak szembetűnővé, mely foltok gyakran vörösesbarnán elhalnak, majd az egész levéllemez sárgulása és lehullása is bekövetkezhet.
A kezdeti tünetek általában csak egy-két hajtásra terjednek ki, majd később válik a betegség nagyobb mértékben látványossá. A tünetek közé tartozik még a levelek növekedésének elmaradása, hajtásainak egyöntetű sárgulása, csúcshajtásainak száradása. A kondícióromlás mellett végül bekövetkezik a fa pusztulása, amennyiben már több ág is érintett a betegségben. A terméseken, a zöld burkon is megfigyelhetők a tünetek dudorok formájában, valamint az ilyen termés magjának barnulása és töppedése is bekövetkezik. További tipikus jellemző tünet még az oltványok esetében, hogy az alany és a ráoltott nemes résznél, vagyis az oltás helyénél a sejtek elhalnak, a kéreg felreped. Az ilyen fák kéreg alatti részénél a farész megbarnul, a barna gyűrű körbeveszi a törzset és a fa elpusztul.
A vírusnak több gazdanövénye is van, nem csak a dió. Többek között a cseresznye, bodza, nyírfák, szederfajok stb. egyaránt. A terjedésben nagy szerepe van a faiskoláknak, ugyanis a vírus gyakran az oltás során kerül át egyik egyedről a másikra. Azonban nemcsak a beteg fák megvásárlásával terjedhet a vírus, hanem pollennel, magokkal, valamint metszéskor a nem megfelelően fertőtlenített eszközzel is átvihető.
Vektorokkal is terjedhet, melyben fonálféreg-fajoknak, a Xiphinaema és Longidorus fonálférgeknek van jelentősége. A vírusok ellen, ha már a betegség kialakult védekezni nem lehet, ezáltal a megelőzésnek van kiemelt jelentősége. Az oltványokat mindig olyan helyről szerezzük be, mely megbízható, valamint a metszési munkálatok során is végezzünk fertőtlenítést eszközeinken.