Milyen vírus támadta meg a diófa levelét?

Agrofórum Online

Mi okozza a képen látható tüneteket a diófa levelén?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A dión számos betegség és kártevő lehet jelen, de ezek közül csak néhány okoz jelentős problémát, mely megnehezíti termesztését. A kórokozók közül a legnagyobb jelentősége a xantomonászos és a gnomóniás betegségnek van. A kártevők közül pedig gyakori vendégnek számítanak a szemölcsös és a nemezes gubacsatkák, és a levéltetvek egyaránt. A dióburok-fúrólégy pedig a termések épségét veszélyezteti.

A képen egy vírusfertőzött diófa levele látható, melyen a tüneteket nagy valószínűséggel a Cherry leaf roll vírus (CLRV) jelenléte okozza. A leveleken nyár elején a tünetek sárgászöld gyűrű alakú foltok formájában válnak szembetűnővé, mely foltok gyakran vörösesbarnán elhalnak, majd az egész levéllemez sárgulása és lehullása is bekövetkezhet.

Vírusos fertőzés tünetei

A kezdeti tünetek általában csak egy-két hajtásra terjednek ki, majd később válik a betegség nagyobb mértékben látványossá. A tünetek közé tartozik még a levelek növekedésének elmaradása, hajtásainak egyöntetű sárgulása, csúcshajtásainak száradása. A kondícióromlás mellett végül bekövetkezik a fa pusztulása, amennyiben már több ág is érintett a betegségben. A terméseken, a zöld burkon is megfigyelhetők a tünetek dudorok formájában, valamint az ilyen termés magjának barnulása és töppedése is bekövetkezik. További tipikus jellemző tünet még az oltványok esetében, hogy az alany és a ráoltott nemes résznél, vagyis az oltás helyénél a sejtek elhalnak, a kéreg felreped. Az ilyen fák kéreg alatti részénél a farész megbarnul, a barna gyűrű körbeveszi a törzset és a fa elpusztul.

Fertőzött diólevelek

A vírusnak több gazdanövénye is van, nem csak a dió. Többek között a cseresznye, bodza, nyírfák, szederfajok stb. egyaránt. A terjedésben nagy szerepe van a faiskoláknak, ugyanis a vírus gyakran az oltás során kerül át egyik egyedről a másikra. Azonban nemcsak a beteg fák megvásárlásával terjedhet a vírus, hanem pollennel, magokkal, valamint metszéskor a nem megfelelően fertőtlenített eszközzel is átvihető.

Vektorokkal is terjedhet, melyben fonálféreg-fajoknak, a Xiphinaema és Longidorus fonálférgeknek van jelentősége. A vírusok ellen, ha már a betegség kialakult védekezni nem lehet, ezáltal a megelőzésnek van kiemelt jelentősége. Az oltványokat mindig olyan helyről szerezzük be, mely megbízható, valamint a metszési munkálatok során is végezzünk fertőtlenítést eszközeinken.

Milyen cseresznyefajtát választhatunk a Germersdorfi helyére?

2019. október 6. 08:38

M. Imre kérdése: Szeretném a Germersdorfi cseresznyefámat kicserélni egy olyan cseresznyefára, amely maximum 3-4 méter magasságig nő. Milyen fajtát javasolnak?

Miért ültet rózsát a szőlősgazda a szőlősorok elé?

2019. május 23. 05:36

H. László kérdése: Többször láttam már, hogy a szőlősorok elé rózsát ültettek. Miért teszik ezt a gazdák?

Mely tavi növények igényelnek teleltetést?

2023. november 15. 04:37

Egy kérdésem lenne Önök felé, így a tél közeledtével. Mely tavi növények igényelnek teleltetést a kerti tavak esetében?

Rátonyi Tamás: precíziós növénytermesztés nélkül nincs továbblépés!

2019. január 18. 10:51

A kutatók - és szerencsére mára már a gazdálkodók többsége is - úgy gondolják, hogy fontos a precíziós növénytermesztés minél szélesebb körű alkalmazása. A kor igényeinek megfelelve szükségszerűvé vált egy olyan képzés létrehozása, ahol az agrár vagy műszaki végzettséggel rendelkező szakemberek piacképes tudáshoz jutnak.