17℃ 3℃
április 11. Leó, Szaniszló, Glória

Mindent ellep az amerikai lepkekabóca!

Agrofórum Online

S. László kérdése: Fehér, ragacsos képlet jelent meg a kertben több fán is. Mi lehet ez, hogyan tudok ellene védekezni?

Aki válaszol:
Dr. Sallai-Harcsa Marietta, környezetgazdálkodási agrármérnök, növényorvos, mezőgazdasági szaktanácsadó

Leírása alapján az amerikai lepkekabóca (Metcalfa pruinosa) viaszbevonatával találkozott. Az Észak-Amerikában őshonos, fehér viaszbevonatú ízeltlábút Magyarországon 2004-ben észlelték először.

Ez a kabóca igen sokféle termesztett, vadon előforduló növényen, illetve gyomnövényen megtelepedik és táplálkozik. Tojás állapotban a fás szárú növények kérgén telel át. Gyakori az ostorfán, a vadgesztenyén, a juharon, a hárson, a kőrisen, az akácon, a platánon és az eperfán, valamint a szőlőn, őszibarackon, dión és birsen és kerti dísznövényeinken is. Jelenlétük könnyen felismerhető, hiszen az alattuk elhelyezkedő levelek, tárgyak felülete ragacsos a rovar által termelt váladéktól. Szívogatásával általában nem okoz különösebb kárt a növényen, viszont a lárvák és a nimfák által nagy mennyiségben termelt viaszváladék és mézharmat annál inkább káros, mivel ezeken korompenész telepedhet meg.

A kifejlett kabócák júliustól nyár végéig rajzanak, októberben pedig tojásokat raknak a fás növények kéregrepedéseibe, melyek ott telelnek át, és májusban kezdődik az egész folyamat elölről.

Az amerikai lepkekabóca elleni védekezés a rovar testét borító viaszréteg miatt meglehetősen nehéz.

Védekezési lehetőségként felmerülnek mechanikai módszerek, mint a növények tisztogatása, a szennyezett hajtások eltávolítása. Érdemes májustól figyelni a viaszos telepeket, és ezek eltávolításával csökkenteni a kifejlődő egyedek számát. Ez a módszer házi kiskertekben, kevés növény esetén működhet.

Kémiai védekezésre a május végi, június eleji időszak ajánlott, amikor a tojásból kikelő lárvák és a belőlük fejlődő nimfák testét még nem borítja sűrű, pelyhes viaszbevonat. Ilyenkor egy olajos lemosás segít. A védelmet jelentő viaszréteg kialakulása után a permetezés már nem maradéktalanul eredményes, de még ekkor is ajánlott elvégezni. A kifejlett lepkekabócákat nehéz véglegesen elpusztítani, ugyanis a permetcsepp hatására már el is pattannak a növényről. Figyelembe véve a kártevő biológiai sajátosságait a felszívódó hatású készítmények közül a tiametoxam, acetamiprid hatóanyagú, a kontakt hatású szerek közül a deltametrin, lambda-cihalotrin hatóanyagú növényvédő szerek alkalmazhatóak. Célszerű a permetlébe tapadásfokozó adalékot is keverni.

Kiültethető a kertbe az elvirágzott, cserepes jácint?

2023. március 31. 04:37

Névnapomra kaptam egy cserepes jácintot ajándékba. Nagyon szép volt, de időközben elvirágzott. Kiültethető most a kertbe ez az elvirágzott jácint?

Milyen dréncsövet válasszunk a gyümölcsfa ültetésekor?

2022. december 5. 04:36

Faültetéshez (gyümölcsfa) melyik típusú perforált dréncsövet ajánlja? Milyen keresztmetszetű, milyen hosszúságú szükséges, geotextíliával burkolt legyen vagy nem, UV álló legyen vagy nem, hány db kell egy fához? Mennyi víz kell egy konténeres kis fának, mennyi időnként?

Mi rághatja meg az almák felületét?

2023. szeptember 10. 09:40

Érőfélben lévő almáimnak felületén több helyen vannak rágásnyomok, az almák belseje viszont egészséges. Mi okozhatja a problémát?

Át kell ültetni a kaktuszokat? Mikor és hogyan?

2022. április 12. 07:37

Az a feltevés, hogy a kaktuszok igénytelen növények, aligha van igényük arra, hogy ápolják őket tévesnek bizonyul. Nevelésük során pár dologra nem árt odafigyelni, többek között időnként átültetni őket.