Mire figyeljünk a palánták kiültetése során?

Agrofórum Online

Kertünk talaja csak akkor megfelelő az ültetésre, ha az gondosan előkészített, vagyis előzetesen felásott, ülepedett, porhanyós és gyommentes.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A paradicsom, paprika, valamint az uborka palánták kiültetését általában a fagyosszentek elmúltával, májusban szoktuk elvégezni. Fontos, hogy a talaj hőmérséklete ekkor már elérje legalább a 12-13°C-ot, valamint az, hogy az éjszakák se legyenek olyan hűvösek, nehogy kis növényeink megfázzanak. Akár otthon nevelt, akár vásárolt palántákkal rendelkezünk, kiültetés előtt a palántákat edzeni kell, vagyis hozzászoktatni a külső körülményekhez. Fokozatosan, vagyis először pár órára, világos, de mégis félárnyékos helyre, erkélyre, verandára helyezzük őket. A kis növényeknek nem csak a hőmérséklet, hanem a fény és az UV sugárzás okozta változásokat is szokniuk szükséges. A palánták közül csak azok alkalmasak ültetésre, melyek erősek, jól fejlettek, nem megnyúltak, levelei sötétzöldek, vastag szárúak, dús és fehér gyökérzetűek.

Kertünk talaja csak akkor megfelelő az ültetésre, ha az gondosan előkészített, vagyis előzetesen felásott, ülepedett, porhanyós és gyommentes. A növények kezdetben nagyobb mennyiségű tápanyagot is igényelnek, ezért szerves, vagy műtrágya formában ezt mindenképpen pótolnunk szükséges. Legelőször általában a foszforhiány tünetei jelenhetnek meg rajtuk, hiszen felvételük a hideg talajból, fejletlen gyökérzetükkel meglehetősen nehézkes. A paradicsom palántákat kb. 30-50 cm, a paprikát 20-30 cm, az uborkát 20-30 cm távolságra ültessük egymástól, a fajták növekedési erélyének függvényében. Az ültetés mélysége olyan legyen a kertben is, mint amilyen palántakorban volt. Az ültetést kövesse beöntözés! A palánták kb. egy hét múlva gyökeresednek be, és ezt követően indulnak növekedésnek, fejlődésnek.

A megfelelő minőségű és mennyiségű termése elérése érdekében az ültetés után is gondoskodjunk növényeinkről. Rendszeres öntözés mellett, tápoldatozásról, lombtrágyázásáról, kapálásáról is gondoskodjunk. A kapálással nem csak a gyomokat irthatjuk, hanem a talaj cserepesedését is megelőzzük, lehetővé téve ezzel azt, hogy a levegőigényes gyökerekhez elegendő oxigén kerüljön.

Milyen fajtát válasszak, hogy nyártól őszig folyamatosan teremjen a paradicsom?

2025. február 4. 04:37

Hogyan lehet elérni, hogy nyár elejétől őszig folyamatosan legyen érő paradicsomom a kertben? Nyár végére legyengülnek a tövek, leveleik leszáradnak és már alig teremnek. Milyen fajtát válasszak?

Kiültethető már a paradicsom palánta?

2020. április 29. 10:16

Kiültethetőek már szabadföldre paradicsom palántáim? Hogyan ültessem el őket és mire figyeljek ápolásuk során?

Miként neveljem a paradicsompalántákat, hogy ne legyenek gyengék, megnyúltak?

2023. március 30. 04:37

Paradicsompalánták nevelésébe fogtam, életemben először, cérna vékonyak lettek. Lakásban vannak, hogyan neveljem, hogy fel is tudjam használni őket majd a kertben?

Hogyan készítsük fel a palántákat a kiültetésre?

2023. április 28. 10:36

Szeretném megtudni, hogy hogyan készítsük fel a palántákat a kiültetésre?