Milyen igényei vannak a cukkininek? Mire ügyeljünk a termesztése során?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A cukkini (Cucurbita pepo L. convar. giromontiina) a tökfélék családjába tartózó növényfaj, melynek gyökérzete igen nagy kiterjedésű, kúszó szára pedig szegletes vagy barázdált. Termése megnyúlt, hengeres, változatos színezetű. A cukkini fényigénye nagy, csak teljes napfényben képes megfelelően fejlődni. A hőigénye egyaránt magas, optimális számára a 25 fokos hőmérséklet, de csírázásához magasabb hőmérséklet szükséges, míg szikleveles korban 18 fok az optimális. Vízigénye is nagy, hazánkban csak öntözés megléte mellett termeszthető. Talaj szempontjából nem mondható igényesnek, de a könnyen melegedő, humuszban gazdag, középkötött, jó levegőzöttségű, semlegeshez közeli kémhatású felel meg számára. Tápanyagigénye is nagy, ezáltal, valamint növényvédelmi okokból sem érdemes maga, illetve az egy családba tartozó növényfajok után 4-5 évig ugyanazon a területen termeszteni.
Vetését vagy ültetését csak aprómorzsás szerkezetű, gyommentes talajba végezzük el. Vetését már április 10-20. között el lehet végezni, ennek mélysége 2-5 cm közötti legyen. A magok vethetők sorosan, de fészkekbe is, melyekbe 3-5 db mag kerüljön. A 3-4 leveles palánták kiültetésének ideje általában április végén vagy május elején jön el, a palánták felneveléséhez 30-40 nap szükséges. A növényápolási munkák közé az öntözés mellett, a gyomok mechanikai irtása is hozzá tartozik, melyet tenyészidőszakban legalább két alkalommal szükséges elvégezni.
A termések betakarítása egy éles késsel történhet meg a legkönnyebben, akár kétnaponta is lehet szüretelni, hiszen nagyon gyors fejlődés jellemző rájuk. A helyrevetéssel szaporított növények terméseinek érésére általában június közepétől számíthatunk, míg a palántával szaporított növények első terméseiket már május végétől hozzák. A termések hűvös körülmények között kb. egy hétig tárolhatók. Növényvédelemi problémát a növényeken megjelenő lisztharmat, valamint a kolletotrichumos és a kladospóriumos betegség okozhat, míg a kártevők közül a talajlakó kártevőknek és a levéltetveknek van kiemelt jelentősége.