31℃ 19℃
július 1. Tihamér, Annamária, Olivér, Áron

Mire ügyeljünk a szamóca tavaszi telepítése során?

Agrofórum Online

Szeretnék most, tavasszal szamócát ültetni a kertembe. Mire ügyeljek a telepítés folyamán?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

A szamócát tavasszal általában március végén, április elején már lehet ültetni, hiszen ekkor a talaj állapota már többnyire megfelelőnek, kellően melegnek tekinthető. Az ültetés helyéül olyan kertrészt válasszunk, mely széltől védett, korán melegedő és napos, így érhető el ugyanis virágzása és bőséges terméshozása!

Talaj szempontjából a jó levegőzöttség elengedhetetlen a gyökerek oxigénigénye miatt. Levegőtlen talajban a hajszálgyökerek víz- és tápanyagfelvétele is gátolt. Ültetés előtt mindenképp ajánlatos tehát a talajt átforgatni, még ősszel felásni, emellett pedig szerves trágyával ellátni, ennek hiányában érdemes műtrágyával pótolni a növény számára szükséges tápanyagokat. Emellett nagy gondot kell fordítani az évelő gyomok, mint pl. az apró szulák, területről való eltávolítására még az ültetés előtti időszakban.

A növényeket a kiválasztott helyükön 25-30 cm-es tő-, és 40-50 cm-es sortávolságra kell ültetnünk. Az ültetés folyamán ügyeljünk arra, hogy a növény ugyanolyan mélyre kerüljön a talajban, ahogyan eredetileg is volt. Túl mély ültetés esetén, ha a tőrózsa szívlevelei a talajba kerülnek, bekövetkezik a tenyészőcsúcs elhalása. Túl magas ültetésnél pedig a talajból kilógó részek a napfény és a szél által kiszáradva pusztulnak el, vagy a növény csak gyengén fejlődik tovább. Az ültetéshez a talajnak kellően nedvesnek is kell lennie, erről már pár nappal a tervezett ültetés előtt előzetes belocsolással gondoskodhatunk. Az ültetés elvégzése után a legfontosabb feladatnak a rendszeres öntözés tekinthető, hiszen a növény nagy vízigénye miatt kiszáradása csak így akadályozható meg.

Főként aszályos időszakban van kiemelt szerepe az öntözésnek, hiszen a sekélyen elhelyezkedő gyökérzet a talaj felső részének kiszáradása által nagyon gyorsan károsodhat. A nagy mennyiségű öntözővíz a legtöbb esetben a talaj tömörödését okozza, melyet időnként kapálással érdemes lazítani a gyökerek számára kellő oxigén biztosítása céljából. A szamóca nagy tápanyagigényét az öntözéssel egymenetben kijuttatott tápoldattal, de a növényvédelem során kijuttatható lombtrágyával egyaránt pótolhatjuk a vegetációs időszakban. 

Kiemelt kép: Pixabay

Kanalasodnak és elszíneződnek a szamóca levelei - mi lehet a baj?

2024. május 22. 04:36

Furcsa elváltozást vettem észre szamóca levelein: a levelek kemények, kanalasodtak, és enyhe bordós elszíneződés is megjelent azokon. Mi lehet a bajuk? Menthetők még?

Földieper: évek óta változatlan árat fizetnek a kereskedők a termesztőknek

2024. május 14. 11:10

A felvásárlási árak 3-4 éve változatlanok, az epret továbbra is nagy mennyiségben 1500 forintért veszik a kereskedők.

Az eper egészségügyi előnyei

2024. április 30. 08:10

Az eper antioxidánsokban és C-vitaminban gazdag, amelyek segítenek csökkenteni a krónikus gyulladásos folyamatokat és az ezzel járó egészségügyi problémákat.

Hogyan védekezhetünk a szamóca szürkerothadása ellen?

2019. május 13. 09:05

A. Lilla kérdése: Kertemben szépen fejlődő szamócára az elmúlt időszakban sok csapadék hullott. Félek, hogy sok termés tönkre fog menni a szürkerothadás miatt. Mit tegyek ellene?