24℃ 12℃
április 30. Katalin, Kitti, Zsófia, Piusz

Mire ügyeljünk az almafák tápanyag-utánpótlása során?

Agrofórum Online

Kérem tájékoztatásukat arról, hogy mire kell ügyelni az almafák tápanyag-utánpótlása során?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A talaj tápanyagokkal való feltöltése szempontjából az őszi időszaknak kiemelt jelentősége van. A gyümölcsfáknak egész évben szükségük van különböző tápanyagokra, de eltérő mennyiségben veszik fel és hasznosítják azokat a vegetációs időszak folyamán. A tápanyagigény nemcsak fajonként, hanem fajtánként, sőt az alkalmazott alanyok függvényében is változhat. A gyümölcsfáknak szánt káliumot és foszfort általában ősszel szokás kijuttatni, azok lassabb oldódása miatt.

A nitrogéntartalmú műtrágyák nagyobb részének kijuttatását azonban érdemes tavaszra hagyni, azok gyors és könnyű oldódása miatt. Az ősz folyamán a nitrogén mintegy 1/3-ad része kerüljön kijuttatásra, mely elősegíti az esetlegesen fák alatt hagyott lomb lebomlását. Az almatermésűeknél a nitrogén hiánya nemcsak levélsárgulásban, hanem gyümölcshullásban is megmutatkozhat, különösen júniusban. Továbbá a gyümölcsök mérete is kisebb maradhat és beltartalmi értékei is gyengülnek, valamint lédússáguk is csökkenhet. A nitrogénhiány miatt a gyümölcsök idő előtti beérése is bekövetkezhet, azok kényszerérettek lesznek. A túlzott nitrogénmennyiség kijuttatása szintén kerülendő, hiszen ez a levéltetvek és pajzstetvek felszaporodásának is kedvezhet.       

Az almatermesztésben alkalmazott tápanyagellátás egyik sarkalatos pontja a kalciumellátottság, mely elsősorban a tárolásra szánt fajtáknál kritikus kérdés. Jellemző, hogy a kötődött apró gyümölcsök kalciumfelvétele nagyon intenzív, mely kb. a kötődés utáni hatodik vagy nyolcadik hét után kezd csak csökkenést mutatni. A beépülés függ a talaj víztartalmától, a hajtásnövekedés intenzitásától, továbbá felvételét befolyásolja a savanyú és nagy szervesanyag-tartalmú talaj, valamint a talaj magas kálium- és magnéziumtartalma is kedvezőtlenül hat felvételére. Az erős metszés és a túlzott nitrogénadagolás egyaránt rontja a gyümölcsök kalciumellátottságát. A kalcium pótlását az almafák számára nem elegendő kizárólag a talajon keresztül megoldani, hanem a virágzást követő időszakban lombtrágya formájában is szükséges azt kijuttatni.

Gyakran találkozhatunk az almafákon a magnéziumhiány okozta tünetekkel is, valamint a többi gyümölcsfajhoz hasonlóan mikroelemek hiánytünetei is megmutatkozhatnak almafáinkon. E tünetek megjelenésének gyors orvoslása legegyszerűbben lombtrágyákkal történhet, de érdemes a hosszantartó hatás érdekében a talaj komplex hatóanyagú műtrágyával való ellátása egyaránt.

VULCAN POWER – Folyékony szerves trágya

2022. július 5. 09:36

A talajnak kevés ideje van regenerálódni és ideális feltételeket biztosítani a következő kultúrának.

Műtrágyahiánytól tartanak Ukrajnában

2023. február 16. 08:02

A legtöbb ukrán műtrágyagyárat leállították a konfliktus miatt, a két fennmaradó üzemben a termelés 1,1 millió tonnára esett vissza 2022-ben a 2021-es 5,2 millió tonnáról.

Kutatások szerint 2050-ig 80%-kal csökkenthető a műtrágyákból származó szén-dioxid-kibocsátás

2023. április 21. 11:44

A kutatók kiszámították a műtrágyák teljes életciklusának szén-dioxid-kibocsátását, amelyek a teljes üvegházhatást okozó gázkibocsátás mintegy öt százalékáért felelősek.

Szélsőségek a kukorica árában: továbbra is nagy a bizonytalanság

2023. november 11. 16:40

Nagyon emlékezetes év lesz 2023 a magyar gazdálkodók számára. Egy év alatt a tények és remények mondhatni megjárták a mennyet és a poklot. A klímaváltozásból adódó időjárási anomáliák, a globális világ gazdasági és politikai hatásai nem kerülték el Magyarországot sem, soha nem látott bizonytalanságot, szélsőséges gazdálkodási környezetet teremtve a mezőgazdasági termelők számára. Ennek eredményei pedig a kukoricatermesztésben is megjelentek.