Mit használjunk monília ellen a házikertben?

Agrofórum Online

A monília elleni védekezéshez milyen szert ajánl a kiskert tulajdonosoknak, mivel az EU „mindent” betiltott. Sajnos csak olyan szerek kaphatók, amik nem érnek semmit, de ahhoz képest viszont drágák. Mivel permetezzek, vagy a fejsze lesz a megoldás?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

A monília betegséget több féle monília gomba okozhatja, azok életmódja részben különböző. Az ellenük való védekezés eredménye nem csak attól függ, hogy milyen szerrel permetezi, hanem hogy mikor, hogyan és hányszor kezeli a növényt.

A monília gombák a fertőzött fák kérgén, rákos sebein, a fákon fennmaradt és áttelelt gyümölcsmúmiákon telelnek át. Ellenük szükséges a fák nyugalmi időszakában alapos lemosó permetezés. Erre a célra valamennyi réz tartalmú gombaölő szer (réz-oxiklorid, rézhidroxid, rézszulfát, bordói keverék) megfelelő, a szerek csomagolásán feltüntetett töménységben. Számos gombaölő szer van forgalomban, hatásukban nincs különbség.

A következő védekezési időszak a csonthéjas gyümölcsféléknél (meggy, kajszibarack, szilva, őszibarack, mandula, cseresznye) a virágzás: ebben a fenológiai állapotban a kinyílt virágok bibéjén keresztül hatol be a monília gomba, azon keresztül nő a hajtásba. A fertőzött virágok gyorsan elhervadnak, mintha leforrázták volna azokat, és a fiatal zöld hajtások is elhalnak. Nagyon gyors lefolyású a betegség. Virágzás alatti időjárás határozza meg a moníliás betegség fellépését, erősségét: hűvös, esős időjárásnál a virágzás elhúzódik, a gomba gyorsan felszaporodik, és fertőz.

Virágzási periódus alatt 2 vagy 3 alkalommal ismételt, megelőző permetezéssel lehet a virágzat és fiatal hajtásokat megvédeni. Házi kertben hobbikertészek részére a ciprodinil hatóanyagú Chorus 50 WG, fenhexamid hatóanyagú Teldor 500 SC, penkonazol hatóanyagú Topas 100EC gombaölő szerek engedélyezettek és hatnak a kórokozók ellen. E három hatóanyag felszívódó hatású és valamennyi gyümölcsfajnál engedélyezett. Őszibaracknál, nektarinnál egy új szer is engedélyezett a fenpirazamin hatóanyagú Prolectus.

Termésnövekedés alatt is fertőzhet a monília gomba gyorsan növő, barna, rothadást okozva a terméseken. Részben a terméshéjon keletkező sebzések (gyümölcsmolyok, jégverés stb.) segítik a gomba behatolását, de az egészséges gyümölcshéjon is be tudnak hatolni. Az előző virágzáskori védekezésre javasolt szerek használhatók a kártételük ellen, de csak megelőző kezeléssel lesznek hatásosak.

Mint minden kórokozónál, a moníliáknál is, hamar és gyakran kialakul(hat) rezisztencia az ellenük alkalmazott kémiai anyagokkal szemben. Ezért a permetezéseknél a szereket váltogatni kell, legfeljebb 2x-i egymás utáni alkalmazás esetén más fungiciddel kell folytatni a védekezést, amennyiben szükséges.

Javaslatomban csak III. forgalmi kategóriába tartozó szabadforgalmú gombaölő szereket soroltam fel, mivel házikerti célra kért javaslatot, és úgy gondoltam, hogy nem rendelkezik II. forgalmi kategóriás növényvédő szerek felhasználásához szükséges „jogosítvánnyal”, engedéllyel. Az említettek mindegyike hatásos, megfelelő védelmet biztosít, ha szakszerűen, a lomb minden részére, a csúcsára is eljuttatja, és megfelelő időben használja. A növényvédő szerek árára sajnos nincs ráhatásom.

Elvégezhető még az elmaradt monília elleni kezelés a kajszinál?

2024. április 9. 04:40

A kajszibarackfáimon elhagytam a harmadik monília elleni kezelést, mert azt hittem, hogy elfagytak, viszont tegnap tapasztaltam, hogy tele vannak a fák apró barackkezdeményekkel. Ilyenkor még el lehetne végezni az elmaradt kezelést Chorus gombaölő szerrel?

Veszélyben a kajszibarack!

2024. február 22. 14:40

Az idei tavasz meglehetősen hektikus, több melegrekordot is hozó és alapvetően csapadékban gazdag időjárása néhány növény esetében akut növénykórtani vészhelyzetet teremtett. Ebbe a csapdába szaladt bele a kajszibarack is.

Permetezhetünk akár sziromhullás után is – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. április 4. 09:10

Minden gyümölcstermő növényünk virágzik, vagy már elvirágzóban van, a növényvédelmi károsítók sorra jelentkeznek a gyümölcsösökben és a szabadföldi zöldségkultúrákban.

Ez már igazi növényvédelmi szezon a szántókon és a gyümölcsösökben is

2018. április 20. 06:54

A meleg idő országszerte robbanásszerűen virágba borította az őszi káposztarepce táblákat és a gyümölcsös kerteket. A természet igyekszik behozni lemaradását.