Köves, terméketlen kertünkben magaságyásokkal próbálkozunk. Az egyik ágyásban megjelentek a pici meztelencsigák. Nem a nagy, vagy spanyol csigák, azok szerencsére nincsenek. Locsolás vagy eső után száznál is több pici csigát gyűjtünk össze. A sörcsapda is működik, ennek ellenére nem tudunk lépést tartani a szaporodásukkal. Az apró palántákat ellepik, a paradicsombogyókat eszik, a paprikának a levelét is tarra rágják. Nem zárkóznék el a vegyszeres megoldástól sem. A problémát a következő szezonra szeretném megoldani segítségükkel.
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
Nem biztos, hogy végérvényes megoldást tudok javasolni, de összegyűjtöm az ismert, lehetséges védekezési módszereket.
A meztelen (csupasz) csigák fénykerülő állatok, nappal a talaj felső rétegeiben tartózkodnak, a fény elől oda húzódnak. Mivel a tartósan nedves körülményeket keresik, ott találhatók pihenőidejükben. A napi öntözéssel ott kiváló rejtőzési helyet biztosíthatnak nekik. Érdemes lenne az öntözés gyakoriságán ritkítani, hogy ha rövidebb időre is, de a talaj felső szintje ki tudjon száradni. Kipróbálható nedves textilanyag vagy faléc talajra fektetése a növények közé. Ezek alá sok csiga fog bemászni a folyamatosan nedves, védett helyre. A csalogatóhely napi ellenőrzésével sok csigától tud megszabadulni összegyűjtésükkel.
Biztosan Ön is észlelte már, hogy érett gyümölcsök is csalogatják a meztelencsigákat, ez a fák alatti lehullott gyümölcsöknél figyelhető meg. Az ágyás felszínére este kihelyezett gyümölccsel is megvalósítható a csalogató hatás. Narancs, citrom kifacsart héjával is elérheti ugyanezt a hatást, amikor már hazai gyümölcsökből kisebb a választék. A csaliterméseket még a csigák reggeli elrejtőzése előtt ajánlott velük együtt összegyűjteni. Felvetődhet a magaságyás talajának felső 5-8 cm-es rétegének eltávolítása is, ahol a csigák nappal tartózkodnak, ahová a petéiket lerakják. Az ágyások talaját évente egyébként is fel szokták újítani, komposzttal feltölteni, ezt megelőzve javasolt a csigák petéivel fertőzött talajréteg eltávolítása.
Ősszel, amikor az ágyásban nevelt növények többsége kikerül, az üresen maradt talajba olyan növényt érdemes nevelni, melyet a csigák különösen kedvelnek és hidegtűrők, például salátákat. Ezeket a „csalinövényként” működő palántákat viszont folyamatosan ellenőrizni kell.
Kifejezetten a kis méretű meztelencsigákra is ajánlják az Artis pro nevű mikrobiológiai készítményt forgalmazói. Talajra kipermetezve vagy öntözve, sekélyen bedolgozva kell alkalmazni, 1-1,5 hónapig él a talajban, utána a kezelést meg kell ismételni. Hatását csak nedves talajban képes kifejteni, a talajnak nedvesen kell maradnia. Biotermesztésben is engedélyezett készítmény, hatóanyaga a talajból izolált Beauveria bassiana gombaspóra. Mivel élő szervezet, alkalmazása, tárolása eltér a hagyományos kémiai anyagokétól, használat előtt tájékozódjon róla. Nincs élelmezésügyi várakozási ideje, szabad forgalmú szer, kis kiszerelésben is kapható. Legalább 15 °C-os talajhőmérsékletet kíván hatásának kifejtéséhez. Idei, még nyári kezelését megfontolásra javaslom!