Konténeresen vásároltam kb. 10 éve egy tupelofát, ami azóta nem növekedett, él, de nem tesz többet. Levelein apró foltok is láthatók. Mit tegyek vele, hogy végre növekedjen?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
Azt írja, hogy ültetése óta a fa minden évben kihajt, és pár hét után levelein apró foltok jelennek meg. A fa növekedése mm-ekben mérhető csupán évenként. Az eredetileg 3 méteres fa szinte ugyanakkora, mint elültetésekor. Próbálta a szokásos praktikákat: savanyítani a talajt, az öntözést növelte, lomtrágyát is kapott, de változást nem figyelt meg. Ültetésekor a gödörbe nem került be semmi extra. Öntözőrendszer van kiépítve, és azon keresztül kap tápoldatot is a fa. Az utóbbi években megnövelte a csepegtető helyek számát, hogy több vizet kapjon, és ne száradjon ki.
Gondolom, hogy egyedi, különleges fákat gyűjt kertjében. A tupelofa (Nyssa sylvatica) még kevésbé ismert fafaj hazánkban. Sorfának, parkokba, házikertekbe ajánlják díszfaként ültetését, levelei nyár végén bevörösödnek, élénk színfoltként gyönyörködhetünk benne. 10-20 méter magasra is megnő, koronájának kiteljesedéséhez bő helyre van szüksége.
Az alapfajnak több alfaja és kertészeti fajtája is kereskedelmi forgalomban van, ezek igénye és tulajdonságai némileg eltérhetnek az alapfajétól.
A tupelofa jól megél a hazai klímánkon, de az első években a tavaszi fagyok kárt tehetnek benne. Tápanyagban gazdag, enyhén savas, és egyenletesen nedves talajt igényel, és nem bírja a pangó talajvizet, azaz, ha vízben áll. Meszes talajra nem érdemes ültetni. Lúgos talajon nem érzi jól magát. Lassú növekedésű fa. Napos és félárnyékos hely kedvező számára.
Az első kérdésére, a levélfoltosságra a válaszom, hogy gombás eredetű levélfoltosság tér vissza rendszeresen a levelekre, a gombafaj nevét a nemzetközi szakirodalomban nem találtam, de a védekezés tekintetében nem is fontos. Levélfolt-betegségeknek mindig a párás, nedves körülmények kedveznek, és mivel évente visszatérő betegségről van szó, a gomba a fán, illetve lehullott levelein tartja fenn magát. Ezért tavasszal, rügypattanás előtt réz hatóanyagú lemosó permetezés szükséges, ami a gyümölcsfáknál is jól bevált gyakorlat. A foltos leveleket pedig, amikor az első tünetek megjelennek, Topas, Amistar vagy réztartalmú szerek valamelyikével javasolt permetezni, tapadásfokozó anyag hozzáadásával.
A gyenge növekedést sok tényező kiválthatja, a gyökérzet nem tud fejlődni, bedúsulni. Sajnálatos, hogy a fa ültetőgödrébe nem helyeztek savanyú tőzeget és szerves trágyát, illetve komposztot, amik a fa növekedését megindították volna. A talaja savanyítását utólagosan savanyú tőzeg lombkorona alá terítésével is elérheti, a rajta átfolyó víz savanyítja majd a gyökérzónát. Hozzá hasonlóan szerves trágyát is utólag szétteríthet, granulált, szárított formáját érdemes használni. A vizet a korona szélére gyűrű alakban lefektetett csepegtető csővel tudja a leghatékonyabban eljuttatni a gyökérzethez, a fákat hetente 30-40 mm vízmennyiséggel ajánlott öntözni nyáron, az esőmentes időszakokban.
A megküldött képen látható a fán hajtásnövekedés, sőt virágok is. Lehet, hogy az öntözés nem szakszerűen történik, kap vizet, de nem eleget, vagy esetleg a csúcshajtása megsérült.
Kiemelt kép: a kérdező felvétele